Trippeltipset 21/5-23
Starkt söndagstips!
Det är en svårslagen söndag som synas i sömmarna. Italienska seriesegrarna ställs mot nybakade CL-finalisterna på mäktiga Maradona-stadion samtidigt som svenska cuptvåan beger sig till Stockholm. Världens bästa lag ska dessutom upp i ringen.
⏰ Spelstopp Trippel: 15.00
💰 Totalt odds: 8.24
![]()
⚽️ Djurgårdens IF – Mjällby: Djurgårdens IF(-1) @ 2,57
Sveriges huvudstad öppnar upp sig för Derbi della Radetinac i den nionde omgången av Allsvenskan. Djurgårdens IF står på tio svala poäng efter prestationer av väldigt varierande kvalitet. Närmast kommer Stockholms blårandiga bataljon från förlust i sjöslaget mot Hammarby.
En liten tröstande parentes för DIF är att derbyt mot Bajen skedde i grönvit anda, således har Kim och Tolles trojka alltjämt gjort rent hus på Tele2 Arena i egenskap av värdlag. Både Brommapojkarna och Kalmar FF har tvingats vika in hovarna med två kulors marginal här under våren.
Haris Radetinac hoppade in och tröstmålade för Djurgården senast, nu ska han ställas mot sina gamla polare från Blekinge. Max Fenger tröstmålade för Mjällby i torsdagens hemska cupfinal. Sölvesborgarna blev 4-1-förnedrade på den så kallade pissarenan Strandvallen när Häcken nöp ett nytt guld. Med kort vila i de gulsvarta brunkarbuggarna och Hasse Larsson i karantän finns fog för att tro på en ny lavett uppe i huvudstaden. MAIF fick 2-0-däng av Brommapojkarna häromsistens och har ännu inte målat i någon regelrätt bortabatalj i seriespelet.
Obs! Handikappspelet Djurgårdens IF(-1) innebär att hemmalaget ska vinna med mer än ett mål.
Spel: Djurgårdens IF(-1) @ 2,57
Tävling: Allsvenskan
Plats: Tele2 Arena
Tid: 15.00
TV: CMore, Discovery+
![]()
⚽️ Manchester City – Chelsea: Chelsea Under 0,5 mål @ 1,91
Världens bästa lag är ett odiskutabelt epitet på Etihad Stadiums herrefolk. Manchester City är höga på livet efter onsdagens monumentala maktdemonstration i Champions League. Mesta mästarna från Madrid såg ut som ett knippe amatörer från Ulan Bator när Manchester City satte in högsta växeln.
Bernardo Silva såg ut som en rund miljon när The Citizens tog sig till final via en 4-0-slakt mot Marängerna, något som inte vilket Chelsea som helst skulle kunna lösa. Det visade sig när Frank Lampard och hans kumpaner skeppade ut av Don Carlos högdjur i föregående runda av Svampcupen.
Londons kungsblå brödraskap har gått från oklarhet till oklarhet under säsongens Premier League och tränartrojkan har bytts ut på löpande band. Frank Lampard fick se sina adepter spela lika på två mot Nottingham senast, därmed är The Blues förankrade på den nedre halvan av det engelska finrummet. Lampard har hela nio pjäser uppskrivna som saknade/osäkra och putsar knappast sin statistik när Manchester City ska knyta samman guldsäcken. Guardiolas himmelsblå slåttermaskin har redan nollat Chelsea här vid två tillfällen under säsongen, i båda de inhemska cuperna. Samma sak skedde på Stamford Bridge i det vändande ligamötet.
Spel: Chelsea Under 0,5 mål @ 1,91
Tävling: Premier League
Plats: Etihad Stadium
Tid: 17.00
TV: Viaplay, V Sport Ultra, V Sport Premium
![]()
⚽️ Napoli – Inter: Båda lagen gör mål @ 1,68
Inter lyckades med det som Napoli misslyckades med, att slå ut Milan ur Champions League. Andra bullar synas i Serie A där napolitanarna har håvat hem Scudetton, lapat i sig spratteldrickan och redan varit på miljöstationen för att återvinna de ädla pavorna.
Frågan är vilka som är mest segerrusiga eller bakrusiga av dessa högdjur som strålar samman på Stadio Diego Armando Maradona när tre omgångar återstår av seriespelet. Napoli bör kunna tända till lite mer mot Inter på hemmaplan än de gjorde senast vid 2-0-torsken mot Monza i motormeckat.
Inter har fem poängs marginal gentemot sin rödsvarta antagonist i slaget om en plats inom toppkvartetten. Nerazzurri har varit inblandade i en rad sjöslag längs vägen till tredjeplatsen, 32-25 på resande fot är tecken på detta. Big Rom, Lautaro och tanken Dzeko vann med 4-2 över Sassuolo i förra rundan av ligaliret. Fem raka blåsvarta besök från modemeckat i Neapels himmelsblå borg har innehållit baljor i båda burar.
Spel: Båda lagen gör mål @ 1,68
Tävling: Serie A
Plats: Stadio Diego Armando Maradona
Tid: 18.00
TV: CMore, CMore Fotboll
Trippeln
Djurgårdens IF – Mjällby: Djurgårdens IF(-1) @ 2,57
Manchester City – Chelsea: Chelsea Under 0,5 mål @ 1,91
Napoli – Inter: Båda lagen gör mål @ 1,68
Totalt odds: 8,24
/Trippel-Magikern
Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.
I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100
