Trippeltipset 15/8-23
Klaksviks Champions League-äventyr tar slut i Norge!
Söndagens Trippel satt som en smäck till strax under sju gånger flisen! För att fortsätta på inslagen väg tar vi sikte mot Europa och USA. För Häcken-dräparna Klaksvik blir uppdraget på Aker Stadion för tufft och öborna får vinka bye bye till fortsatt Champions League-spel. Målrika matcher i Österrike och på amerikansk mark finns därefter att syna ner. Vamos!
⏰ Spelstopp Trippel: 18:59
💰 Totalt odds: 6.81
![]()
⚽️ Molde – Klaksvik: Molde över 2,5 mål @ 1,84
Först Ferencváros, därefter Häcken och nu kanske Molde! Klaksviks Europasaga är som upplagd för att bli en modern version av Åshöjden. Öborna har inte vid något tillfälle så långt blivit tagna på allvar och spontant har känslan i samtliga fall varit att gästerna kommer gå på pumpen och det rejält om något av lagen man stöter på bara ger hundra procent och inte tar ut segern i förskott. För så har snacket varit. “Detta är ett dubbelmöte att städa av”.
Efter 2-1 ute på ön i första striden mellan dessa herrskap så ligger pressen på Molde. Malmö-bekantingen Eikrem tryckte in 1-0 för baggarna men Árni Frederiksberg ville annat och målade dubbelt upp. Jag kan inte låta bli att förundras och glädjas med detta lilla fotbollslag men samtidigt så måste vi ändå inse att i det långa loppet kommer det inte hålla. På Aker Stadion har Molde nu ett 1-2-underläge att käka ikapp. Något som jag tror värdklubben också fixar. Klaksvik spelade en aning naiv boll borta mot Häcken i förra rundan och tittar vi till hur matchen artade sig på Bravida så hade ett något mer krispigt gulsvart lag aldrig förlorat den striden. Kí släppte dessutom till runt 5,0 i xG över båda matcherna mot svenskarna och även hemmamatchen mot norrmännen torskade Klaksvik xG:n.
Molde har vunnit nio raka matcher i alla tävlingar på eget underlag och därtill snittar arrangörerna tre mål på dessa strider. Även denna gång traskar Moes mannar över 2,5-linan och bortalagets saga i Champions League tar slut.
Spel: Molde över 2,5 mål @ 1,84
Tävling: Champions League – kval
Plats: Aker Stadion
Tid: 19:00
TV: –
![]()
⚽️ Sturm Graz – PSV Eindhoven: Över 3,5 mål @ 2,45
Från en offensivt riktad batalj till en annan. PSV la sexan växel direkt och körde inledningsvis över Sturm Graz fullständigt i första mötet mellan lagen. De Jong, Lang, Babadi och Bakayoko var en kvartett ren och skär klass under matchens första halvlek där 3-0-ledningen efter drygt en halvtimme kunde varit ännu större. Till slut vann PSV med 4-1 och avancemanget ska därför anses klart.
Nu gäller 90 minuter nere på österrikisk mark och för Sturm är det enbart fullt ställ som gäller. Tre mål ska käkas ikapp och det kommer givetvis aldrig att ske. Kvalitén offensivt finns inte och dessutom såg spelet på egen tredjedel i första mötet väldigt trubbigt ut.
Peter Bosz och hans stab har möjlighet att rotera en del här för att inte slita alltför mycket på sina största stjärnor. Samtidigt tror jag inte att holländarna, åtminstone inledningsvis, kommer att chansa utan ställa det bästa man har på gräset. Gästerna är dessutom otroligt skickliga runt sina omställningar. När Graz nu behöver öppna upp sig för att gå framåt kommer också målen bakåt att trilla in. Överlinan är tilltagen men jag gillar den ändå. Spännande spel helt enkelt.
Spel: Över 3,5 mål @ 2,45
Tävling: 20:30
Plats: Merkur Arena
Tid: 20:30
TV: –
![]()
⚽️ Philadelphia Union – Inter Miami: Över 2,5 mål @ 1,51
Vi trampar i mål på en av mina absoluta favoritarenor. Subaru Park ligger galet vackert precis vid Delawarefloden. En plats där Philadelphia Union kickar boll till vardags och nu är det dags för match mot Inter Miami i Leagues Cups semifinal.
Det har sannerligen hänt en del runt Inter Miami denna sommar. När dessa sällskap brakade samman i MLS i slutet av juni så kunde vi lira gästerna till över tio gånger såsen på den raka tvåan. Korrekt dessutom. Union var helt överlägsna och vann med 4-1. En del vatten har därefter runnit under broarna. Beckham har plockat fram pengapungen och skickligt byggt upp Inter Miami till “Barcelona light”. Messi, Busquets och Alba har hämtats in och med detta också en trio av ren och skär klass. Gästerna har gjort lite vad man velat framåt den senaste tiden och i Leagues Cup finns inte mindre än fem raka segrar och nu står besökarna bara en skalp ifrån en final!
Leo Messi ser ut att älska att spela fotboll igen och den argentinske trollkarlen har på nyss nämnda fem matcher målat åtta (!) gånger om. Nyckeln till detta är inte bara en själslig frid hos 36-åringen utan också lekkamrater runt sig. Busquets inger en galen stabilitet strax bakom och i anfallet finns också Robert Taylor i storform. För att nämna några.
Philly blir ändå en ruskigt tuff nöt att knäcka. Bortalaget lider fortsatt av ett något läckande försvar och med ett värdgäng av klass tror jag inte att detta blir en målsnål kamp. Tvärtom. Det kommer hagla av chanser vilket gör 2,5-linan ganska given att sikta in sig på. 2-2, 3-3 är inte alls omöjliga utfall i Pennsylvania.
Spel: Över 2,5 mål @ 1,51
Tävling: Leagues Cup
Plats: Subaru Park
Tid: 01:00
TV: –
Trippeln
Molde – Klaksvik: Molde över 2,5 mål @ 1,84
Sturm Graz – PSV Eindhoven: Över 3,5 mål @ 2,45
Philadelphia Union – Inter Miami: Över 2,5 mål @ 1,51
Totalt odds: 6,81
/Trippel-Magikern
Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.
I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100
