![Esport-LOL-speltips 2024](https://gamblingcabin.se/wp-content/uploads/2024/05/Esport-LOL-speltips-2024.jpg)
NIP – RNG
NIP – RNG
Den enda gruppen som på pappret lever men där det ska till ett smått mirakel om den inte slutar som ställningen är just nu. NIP har 2-0 inför sista avgörande matchen och står i runt 1,10 att vinna samtidigt som Invictus Gaming som ligger tvåa (1-1) står i 1,15 mot FPX.
NIP är det klart bästa laget i grupp D och RNG är ett par nivåer sämre. Det här slutar nog 3-0 fler gånger än vad det inte gör det.
NIP
OMG 2.0 som många kallar dem har inte fått en av de enklare grupperna men jobbet ska dock göras och 2 raka segrar (3-0,3-1) är ett faktum. Laget har en bra mix av spelare och där man spelar för varandra. MVP så här långt är doinb som efter två år är tillbaka till professionellt spel och det är som att han aldrig lämnade.
Det här är ett av lagen som inför fearless draft var spännande då man har spelare som ppgod, Shanji & doinb, samtliga med en djup champion pool. Även om vi inte fått se något galet ännu så tycker jag tendenserna finns där och man har inte haft en enda dåliga draft. Nu ska man stänga igen gruppen och gör det mot ett RNG som knappast ska vara ett hot.
Om NIP börjar experimentera lite väl mycket vid ställning 2-0 så kan det sätta käppar i hjulet men jag vill tro att spelarna i det här laget kommit över det stadiet i sin karriär. Nu handlar det om att sätta sista pusselbiten inför slutspelet och det finns inte en spelare i RNG jag hade satt i mitt egna lag före NIP spelarna.
RNG
En organisation som håller på att förfalla. Man gick ifrån att vara bland de främsta i världen till att ha ett lag som inte är bra. Milkyway gjorde bra prestationer i FPX under 2024 men RNG valde att plocka tillbaka honom och nu spelar han med ett lag som tillhör den absoluta botten av LPL.
Det är en okänd bot lane med spelare som eventuellt kan bra på sikt men det är inte tillräckligt bra för LPL ännu. Tangyuan har fått spela mycket senaste åren pga. situationen i RNG men han har under hela sin karriär varit långt ner på tier list. Efter att ha följt söndagstreamen med Adam & Falken så kan vi jämföra RNG med Monza som verkar vaska allt, det här är inte bra och kommer inte bli bra på många år.
Som sagt det finns inte mycket som pekar på att RNg ska vinna matchen och egentligen inte så mycket som pekar på att dem ens ska ta en karta. NIP har varit bra mot både FPX & Invictus Gaming som i mitt tycke är bättre än RNG, framförallt Invictus Gaming.
Det här är en match där jag inte sagt emot om Moneyline oddset varit 1,01. Jag tror NIP är så pass mycket bättre att man vinner denna match 99/100. Nu är det en annan sak att göra det med 3-0 men med tanke på kvalitén som NIP har så ska man städa undan RNG i majoriteten av matcher lagen emelllan.
2,65 känns oerhört fint på doinb & co. För att jämföra stod man i ungefär 2,10 mot FPX för bara ett par dagar sedan, ett lag som på pappret ska vara bättre än RNG. Vill man hålla nere variansen eller komba spel med annat så är NIP -1.5 till 1.50+ inte heller dålig, jag vill dock säga att det bästa värdet är på en 3-0 seger.
Mitt spel i matchen blir RNG -2.5 till oddset 2.65 hos Expekt
//Emil