Gameweek 3 Summering
Landslagsuppehållet gör entré och vi tittar förutom de vanliga även till lite händelser från dessa matcher samt hur allt landade efter att transferfönstret stängde. Det går även att hitta säsongens första gröna pil hos FC Nalldezz (Även om vi fortfarande är 7 miljoner i rank) och jag diskuterar min framtidsplan och chipstrategi de kommande veckorna.
Matchgenomgång
Chelsea 2 – 0 Fulham
Chelsea började återigen omgången och likt förra veckan tog de hem samtliga 3 poäng.
Från ett Chelsea perspektiv tar vi med oss att Jõao Pedro återigen hittade målet och med ytterligare 3 bonuspoäng avslutade han veckan med totalt 9 pinnar. Även försvarsmässigt ser det bra ut för Chelsea med ytterligare en hållen nolla, även om VAR rånade Josh King på sitt första Premier League mål. Sànchez & Cucurella ser fortsatt ut som bra val och nu har även Chalobah tagit sig in i ekvationen. Hans andra mål-involvering på 3 matcher samt defcon bonus gör att man inte längre kan bortse från honom. Hans minuter bör vara säkra för tillfället men hade trots allt detta föredragit Tosin för 0.6m mindre och något säkrare minuter. Enzo tog straff i Palmers frånvaro trots Jõao Pedro på planen och tog återigen 2-siffriga poäng, en att hålla ögat på.
Från Fulham tar jag med mig att Josh King fick starta för 3:e matchen i rad. Han må vara osäker för minuter och lär som mest få ca 70 minuter om han startar men för 4.5m så är det mer än vad man kan förvänta sig.
+ Jõao Pedro
+ Enzo
+ Chalobah
Man United 3 – 2 Burnley
Ångest-Mötet på Old Trafford såg United rädda 3 poäng i 90+7 efter en straff av Bruno Fernandes. Kan mycket väl ha gett Amorin ytterligare någon match att vända på skutan och för oss med bindeln på Fernandes kom det som en skänk från ovan.
Tycker inte matchen gav speciellt mycket information till oss FPL spelare förutom att Cunha fick gå av skadad och förväntas bli borta ett tag. Bruno gav oss det vi förväntade oss, säker för 90 minuter samt förste straffskytt. En överraskning var dock att han redan efter 45 minuter säkrat defcon bonus, detta får ses som positivt för hans möjligheter framöver.
+ Bruno Fernandes
Tottenham 0 – 1 Bournemouth
Tottenham må ha haft en del boll men där det kommer till skott och farliga chanser var det endast ett lag på planen. Bournemouth var bättre både taktiska och energimässigt och hade lätt kunnat gjort ett par baljor till på ett Spurs som inte alls levde upp till vad vi sett från dem de första 2 veckorna.
Från Bournemouth tar jag framförallt med mig deras förmåga att både kunna vara ett rejält hot framåt men också deras förmåga att totalt stänga ute ett lag när matchbilden kräver det. Evanilson hittade målet för första gången denna säsong och de lär knappast bli det sista om han fortsätter få så mycket lägen levererade från resten av laget. Senesi tog för 3:e matchen i rad defcon-poäng och i kombination med en assist nu senast ser han ut att vara ett riktigt bra val som budgetförsvarare.
Spurs gav inget positivt att rapportera men med deras fortsatt bra matchschema ser jag ingen anledning att undvika deras spelare.
+ Senesi
+ Evanilson
Sunderland 2 – 1 Brentford
En sen vändning såg Sunderland besegra Brentford på The Stadium Of Light och markerar verkligen för resterande lag att inget kommer gratis här uppe i norr.
Har svårt att hitta intressanta spelare ur ett fpl-perspektiv från något av lagen då ingen av dem har speciellt bra matchschema eller för den delen imponerat speciellt mycket. Om någon så tycker jag Ouattara ser fortsatt intressant ut för när Brentford får ett bättre matchschema. Inga betyg.
Wolves 2 – 3 Everton
En Grealish i högform såg Everton vinna sin andra raka match medan Wolves nu står ensamma utan poäng i botten av tabellen.
Grealish adderade ytterligare 2 assist till kontot, 4 på de senaste 2 matcherna, och ser ut att trivas i Everton, verkligen någon att ha ögonen på framöver. Ndiaye hittade målet för andra matchen i rad och Dewsbury-Hall belönade oss tålmodiga ägare med 1+1. Ett varningens finger för Everton försvaret som efter helgens batalj nu ligger i botten för xgc (expected goals conceded), inte den solida defensiven som var väntad.
Hos Wolves hittar jag inte mycket positivt och det krävs nu en uppryckning om man vill undvika en bottenstrid. Spelschemat framöver ser dock lovande ut där man möter samtliga uppflyttade lag nästkommande 6 matcher, det kan vara värt att ha någon spelare i rotationen för dessa.
+ Grealish
+ KDH
+ Ndiaye
– Everton försvar
Leeds 0 – 0 Newcastle
Ett chansfattigt möte på Elland Road såg Leeds och Newcastle dela på poäng i en match man nu i efterhand hade önskat legat kl 16 istället så man kunde byta kanal.
Från Newcastle tar jag med mig en solid försvarsinsats där man inte tillät Leeds att skapa speciellt mycket farliga chanser. Newcastle har inget fantastiskt schema men det kunde samtidigt varit värre. Om jag hade behövt köpt någon just nu hade de varit en i försvarsledet. Värt att hålla ett öga på är Woltemade som precis anslutit från Stuttgart och med sina 198 cm kan han bli ett riktigt hot för ett lag som Newcastle som inte håller sig från att göra inlägg.
Leeds må ha ett okej spelschema men är i nuläget inte intresserad av någon av deras spelare.
+ Newcastle försvar
Brighton 2 – 1 Man City
Efter ett mål i första halvlek av Haaland såg City ha kontroll över matchen när halvtidspipan ljöd, men efter ett 4-manna byte i 60:e minuten satte Brighton gästerna från manchester på plats genom en straff av James Milner och ett sent avgörande av Gruda.
Från City tar jag främst med mig att Haaland gör sitt 3:e mål på lika många matcher och ser ut som en stark kandidat att matcha Salah. Utöver det fick Reijnders ytterligare 90 minuter och ser så säker ut det går att vara i ett Pep-lag. En rotation i försvaret såg Ruben Dias hamna på bänken vilket stärker argumentet att undvika deras försvarare.
Ur Brighton har jag svårt att se tillgångar för FPL då rotationen i offensiven är fortsatt stark och defensiven inte imponerat. Detta i kombination med ett tufft spelschema får mig att undvika samtliga för nu. Inga insatser värda betyg
Nottingham 0 – 3 West Ham
Att ens ta upp denna match gör ont, tror ingen såg West Ham komma ifrån City Ground med 3 pinnar, allt mindre en 3-0 seger. Matchen såg länge ut att sluta 0-0 men ett otroligt inhopp av Summerville i 82:a minuten såg honom först dribbla igenom Nottingham innan han kunde peta över bollen till Bowen för matchens första mål. Han såg därefter till att ordna en straff för Paqueta att döda matchen med innan Diouf levde upp till sitt offensiva hot och levererade ett inlägg perfekt för Callum Wilson att nicka in slutresultatet.
Från Nottingham tycker jag Wood gör en speciellt svag insats och såg knappt involverad ut. Tycker samtidigt att Anderson trots resultatet återigen gör en riktigt bra match och försvarar verkligen uttagningen till England.
Hos West Ham stärkte både Bowen och Paqueta sina aktier med 2 fina insatser, Bowen med sitt offensiva driv och Paqueta med att likt Bruno vara en straffskytt säker för 90 minuter och bra potential för Defcon. Fullkrug hade en svag match och med Wilsons lyckade inhopp kan starterna vara i fara.
+ Bowen
+ Paqueta
+ Diouf
– Wood
– Fullkrug
Liverpool 1 – 0 Arsenal
Veckans höjdpunkt spelades under söndagen på Anfield när Arsenal kom på besök. En taktisk batalj som avgjordes genom ett sent ögonblick av ren magi när Szoboszlai smaskade dit en frispark från 30 meter.
Från Arsenal tar jag med mig en försvarsmässigt stark insats där de i mångt och mycket kontrollerade matchbilden och inte tillät Liverpool att diktera matchen. Om inte för Szoboszlais otroliga frispark hade ett 0-0 resultat på Anfield varit ett klart godkänt betyg för Arsenal, allt detta trots att Saliba fick kliva av redan efter 5 minuter. Offensivt må de inte ha imponerat men samtidigt så är inte Liverpool borta matchen man förväntar sig avkastning på. Saka missade denna match pga skada och förväntas också missa nästa omgång.
Hos Liverpool får defensiven ses som det positiva att ta med sig. Offensivt imponerade de inte särskilt och ingen i anfallsledet imponerade över huvud taget.
Ger inga betyg i denna match då jag dels inte tycker att någon insats motiverade det samt att den taktiska planen hos båda lagen låg till grund för många av de framförallt offensivt undermåliga prestationerna. Dessa taktiska planer kommer inte vara relevanta mot de sämre motstånden vilket är när vi förväntar oss poäng från våra spelare.
Aston Villa 0 – 3 Crystal Palace
Helgen avslutades med att Aston Villa tog emot Palace under söndagskvällen. Matchen speglade i mångt och mycket det vi sett från båda lagen i de tidigare 2 matcherna. Palace fortsatte på sin goda form och visade från start till slut på en imponerande borta-prestation. Villa på andra sidan såg mer uppgivna ut än någonsin. Ingen offensiv kreativitet och en undermålig försvarsinsats resulterade i 3 insläppta och 0 gjorda när visslan ljöd.
Från Palace är nästan allt positivt. Försvarsmässigt ser de enormt starka ut och samtliga i backlinjen är värda sina respektive priser. I de offensiva leden målade både Mateta och Sarr och de fortsatte med att stärka sina aktier. Att ta med sig är att Sarr mot slutet tyvärr skadade sig och förväntas bli borta i 4-6 veckor, blir därför att undvika honom för tillfället.
Från Villa är det en fortsatt besvikelse från målvakt upp till Watkins på topp. Det enda som talar för Villa är att deras nästkommande matcher fortfarande är väldigt lovande och det gör det därför svårt att sälja dessa spelare i nuläget.
+ Mateta
+ Hela försvarslinjen
– Hela Villa 🙁
Gameweek 4
Matchvecka 4 bjuder bland annat på bland annat på en matchning mellan sydkustens 2 starkaste lag, ett manchesterderby samt lite bataljer mellan London-klubbar
Omgången första match att ha på skärmen samtidigt som stryktips ska byggas är Arsenal mot Nottingham. Ett riktigt test för Marinakis gubbar när Arsenal kommer vilja studsa tillbaka från förra veckans nederlag. Därefter radas 5 stycken 16:00 matcher upp, mumma. Det är Bompan som tar emot Brighton i matchen om sydkusten samtidigt som Palace får chans att bygga på sin fina form när Sunderland gästar Selhurst Park. Everton tar emot Villa som är desperata för en bra prestation och Fulham får även de besök av en nykomling i form av Leeds innan Newcastle avslutar 16:00 mötena med en match mot Wolves.
Kvällen förgylls därefter av 2 bataljer i London mellan 4 lokala klubbar där först West Ham tar emot Spurs innan Brentford avslutar dagen med att gästas av Chelsea.
Söndagen präglas därefter av 2 matcher där först Burnley ska försöka trolla sig till poäng när de regerande ligamestarna gästar innan det vid middagstid är dags för säsongens första Manchester-Derby.
Landslag / Transfers
Tänkte att jag kort ska försöka plocka ner det relevanta för FPL som skett gällande transfers de sista dagarna samt landslagsmatcher. Gällande transfers / icke transfers så tar jag endast upp de jag tror kan ha en stor påverkan för Fantasyn.
Övergångar:
Isak ➡️ Liverpool
Fick tillslut sin flytt och kommer såklart att vara någon att ha i åtanke framöver. Viktigt att komma ihåg är att han inte fick mycket tid i landslaget och tror heller inte han kommer starta mot Burnley i helgen, ingen panik att få in.
Wissa ➡️ Newcastle
Wissa situation är lik Isak, tveksam att direkt få starta givet hans långa uppehåll. Också intressant att se vart han kommer utgå från för position.
Donnaruma ➡️ City
Donnaruma plockas in och kommer ta platsen mellan stolparna hos de ljusblå, Trafford lär få nöja sig med cupmatcherna.
Kolo Muani ➡️ Spurs
Detta var en värvning som jag inte såg komma men när fönstret stängt var det ett faktum. Ska bli intressant att se vart Muani kommer utgå från för position och vilka spelares minuter som kommer påverkas av det. Blir att hålla ett öga på de nästkommande omgångarna för att se hur allt landar i Spurs framöver.
Hincapie ➡️ Arsenal
Med Saliba skadad blev det en vältajmad övergång för Arsenal, Hincapie känns som en perfekt spelartyp för Arsenals system med sin möjlighet att kunna utgå från ytterback och mittback. Sätter ytterligare press på rotationsrisken gällande Arsenals ytterbackar.
Woltemade ➡️ Newcastle
2 meter Tysk 9:a känns som att de kan bli en bra lösning för Newcastle efter att ha tappat Isak. Med minst sagt inläggssugna yttrar får man bara hoppas att pannan är på rätt plats, blir väldigt intressant att följa framöver.
Eze ➡️ Arsenal
Med Eze i Arsenal blir det tyvärr svårt att se det värde han bidrog med i Palace för oss managers. Inga straffar och en förmodad djupare / kantposition i kombination med mindre minute lockar inte.
Garnacho ➡️ Chelsea
Kände att jag inte kunde skippa denna transfern då den kan påverka det mesta på Chelseas offensiva mittfält. Mycket är rörigt i nuläget med Palmers eventuella frånvaro, om Joao Pedro kommer starta som 9:a eller 10:a och vilka av yttrarna som kommer starta. Spännande situation men i nuläget känner jag att endast Joao Pedros minuter är säkra nog.
Guehi ❌ Liverpool
Guehi blev tillslut kvar i Place efter att glasner satte hårt mot hårt och vann striden. Detta kommer stärka Palace försvar och jag tror inte det blir några problem för Guehi givet hur professionellt han skötte situationen innan.
Strand Larsen ❌ Newcastle
Det blev ingen flytt norrut för Norrmannen men tror han kommer vara ett fortsatt intressant budgetval när Wolves har förmånliga matcher.
Skador under Landslagsuppehåll:
Omar Marmoush ❌
Diogo Dalot ⚠️
Matty Cash ⚠️
Niclas Fullkrug ⚠️
Ola Aina ⚠️
Rico Lewis ⚠️
Stugan Ligan
För 3:e veckan i rad toppas ligan av Victor Svensson med “Wirtz Case Scenario”. Vi får se hur länge denna streak kan hålla i sig men för tillfället är han svårstoppad. Veckans bästa prestation hittas hos Fredrik Erlandsson som med laget “Rakt ner i Dijket” hittade otroliga 90 poäng efter en klart godkänd bench-boost. Även utan bench-boosten hade han bekvämt tagit hem veckans lag. Börjar se ett mönster mellan kreativa lagnamn och poängskörd, kanske var det där man gick fel 😐.

📍 Missa inte stugans bästa oddsbonusar här!
Min omgång
Ny omgång avklarad och jag får försöka se det lilla positiva, en gameweek rank på 5.6m gav oss en grön pil och vi befinner oss nu på ca 7m i rank. Hade hoppats på betydligt mer den här veckan men var återigen mycket emot oss. Mina 2 byten gav ingen frukt och slutade tillsammans på 4 poäng vilket var en riktig besvikelse. Att man bänkade 20 poäng mellan Dewsbury-Hall och Richards är såklart också frustrerande men tycker båda bänkningarna var befogade på förhand så inget att slå sig själv över. Smått oroande att man var en straff av Bruno i slutsekunderna från att bara radera kontot och avslutat säsongen redan här.
Tänkte innan vi rundar av även kort presentera hur planen i nuläget ser ut för chip-strategin framöver, kanske kan de hjälpa några av er i besluten om hur ni väljer att spela era egna chip. Jag nämnde snabbt i förra inlägget att jag sneglat på en benchboost i GW 5 och därefter ett wildcard i GW 8. Även om ideen inte än är helt förkastad och skador och liknande kan tvinga mig tillbaka så har jag nu skiftat till att föredra att istället spela benchboost gw 8 och sedan skjuta wildcardet till gw 13. Detta ger mig dels en bättre matchning för mina Burnley- spelare när benchboosten beger sig men också möjligheten att hoppa på många lag vars spelschema skiftar runtom vecka 13.
De huvudsakliga dragen kommer vara att sälja Bruno denna vecka, dels för tuff matchning men också för att fria upp pengar. Därefter planerar jag att skifta Forest spelare till Arsenal spelare GW 7 och därefter skilja mig från mina Villaspelare innan wildcardet blir ett faktum. Det blir såklart även ett par enkelbyten där emellan men det är för tidigt att spekulera om dessa.

Avslutningsvis
Ja, då var detta längre uppehåll snart avklarat och vi är tillbaka i vår vanliga rytm igen. Får verkligen hoppas att man denna omgång kan slå snittpoängen för första gången denna säsong 🙏. Om ni har några frågor/funderingar eller vill bolla lite idéer inför deadline så kika in i discord för lite fantasy-tugg.
Lycka till alla och kör hårt så hörs vi i nästa vecka.
/ Nalldezz
Liganamn: The Gambling Cabin
Ligakod: bvq0zc
Prisbord i Stugans FPL hittar ni här
Diskutera FPL tillsammans med mig och resten av Community i vår discord server:
Gambling Cabin Discord
