Dubbel-gubben-Odds-2026-TGC

Dubbeltipset 16/5-26

City jagar trippel – Stuttgart tar poängen!

Bundesliga avslutas med ett klassmöte där tabellen säger allt, och på Wembley avgörs FA-cupfinalen mellan ett City som jagar en trippel och ett Chelsea i fritt fall. Två matcher, två favoriter med rejält på fötterna. Oddsen speglar inte hela sanningen — här finns värde att hämta.

Dubbel-Gubben levererar en dubbel varje dag och samtliga av hans speltips hittar du på vår sida speltips. Vill du lära dig mer om betting och hur du kan spela olika varianter på matcher så titta in i vår bettingskola.

⏰  Spelstopp Dubbeln: 15.29
💰  Totalt odds: 3.26

Rygga här! (färdig kupong)

Match 1

⚽️  Eintracht Frankfurt – VfB Stuttgart: 2 @ 1,92

18 poäng skiljer lagen i tabellen. VfB Stuttgart säkrar Champions League-fotboll vid seger och kommer till Frankfurt efter en 3-1-vinst mot Bayer Leverkusen — ett av ligans starkaste lag. Eintracht Frankfurt? De har förlorat tre av de fem senaste och måste gå för tre poäng för att nå Europa. Då finns det risk att värdarna öppnar upp sig.

Kvalitetsgapet syns överallt. Stuttgarts målskillnad ligger på +22, Frankfurts på −4. Det är 26 måls skillnad som inte försvinner för att matchen spelas på Waldstadion. Hoeness lag har visat att de kan leverera under press, senast genom att som sagt slå Leverkusen på hemmaplan.

Frankfurt har allt att förlora. Vintern och våren har inte alls varit bra. Försvaret är svagt och känslan är att de kommer att släppa till lite för många målchanser här. Ett ihåligt Eintracht mot ett topplag med CL-kvitto att stämpla således. Den raka tvåan till 1,92 känns som ett rimligt pris för det här gapet.

Spel: 2 @ 1,92
Tävling: Bundesliga
Plats: Waldstadion (Deutsche Bank Park), Frankfurt
Tid: 15:30
TV: Viaplay

Match 2

⚽️  Chelsea – Manchester City: 2 @ 1,70

FA Cup-final på Wembley, men lagen kunde inte befinna sig i mer olika faser. Manchester City krossade Crystal Palace 3-0 mitt i veckan trots rotation och slog Chelsea med samma siffror på Stamford Bridge tidigare under säsongen. Pep Guardiolas lag jagar ett inhemskt trippel efter Ligacup-triumfen mot Arsenal.

Chelsea har tagit en poäng på sina fem senaste ligamatcher och leds av tillfällige tränaren Calum McFarlane. Målvakten Robert Sanchez är skadad, försvaret beskrivs som opålitligt, och laget hoppas desperat att en buckla ska rädda säsongen.

Erling Haaland vilades mot Palace och är redo. Jeremy Doku och Riad Cherki förväntas tillbaka i startelvan — en anfallstrio som Chelseas skakiga backlinje lär få problem med. City vet vad som krävs i finaler och kommer att dominera detta från start.

”Jag vet inte. Vi får se de kommande dagarna”, sa Guardiola om Rodris ljumskskada. Men med O’Reilly, Reijnders och Gonzalez som alternativ har City djupet att klara sig. Manchester City vinner detta till spelvärda 1,70.

Spel: 2 @ 1,70
Tävling: FA-cupen
Plats: Wembley Stadium, London
Tid: 16:00
TV: Viaplay

Dubbeln
Eintracht Frankfurt – VfB Stuttgart: 2 @ 1,92
Chelsea – Manchester City: 2 @ 1,70

Totalt odds: 3,26

Rygga här! (färdig kupong)

/Dubbel-Gubben

Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.

Dubbel-Gubbens senaste!

Svenska Spel Sport & Casino AB
Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se