UFC Paris: Parnasse vs Hooker
På lördag kör UFC ännu en fight night på bra tid för oss i denna del av världen! Denna gång är det Accor Arena i Paris som står som värd, och vi kommer att bjudas på en hel del fina matcher med många debutanter och hemmafighters!
🥊 Michael Page vs Nursulton Ruziboev
Först ut två spel i mellanviktsdivisionen!
Michael ‘’Venom’’ Page är 25-3 som proffs och 4-1 i UFC. Han kommer från en vinst mot Sam Patterson i en av årets absolut minst händelserika matcher. Men utöver det så är Page en väldigt underhållande fighter att titta på. Hans flashiga striking och konstant hånande av motståndaren gör att det ser nästan riggat ut när allt bara går vägen och han till slut hittar en knockout. Ian Garry hittade dock blueprinten i deras match för drygt två år sedan och vann via domslut efter en ganska dominant prestation med mycket grappling. Det var nere i weltervikt ska sägas.
Det är rätt uppenbart att vägen till vinst mot MVP är att implementera grappling tidigt och ofta. Ståendes är det inte många i divisionen som kommer att rå på honom, om ens någon. Ruziboev har dock i alla fall kraften för att kunna hota när han väl tar sig in.
Nursulton Ruziboev är 37-9 som proffs och 5-1 i UFC. Han har tre raka vinster mot lite halvdant motstånd, en via KO, en via sub och en via domslut. 34/37 vinster i karriären har kommit via avslut (13st KO/TKO och 21st submissions), även om det har varit mot lite svagt motstånd i början av hans karriär.
Page är en så pass duktig striker med fint fotarbete att jag nästan helt utesluter att Ruziboev knockar honom ståendes, trots sin kraft. Det som jag däremot kan se hända är att Ruziboev går för sina nedtagningar som i den förra matchen och kommer åt Page på det sättet. Väl nere på marken är det inget snack om vem som kommer att bestämma, och jag tycker att oddsen på bägge dessa spel är ett gäng punkter för höga.
∙ Nursulton Ruziboev ML till 2,48 hos Unibet!
Spel: Nursulton Ruziboev ML
Odds: 2,48
Units: 0.75/5
Spelbolag: Unibet
∙ Nursulton Ruziboev via submission till 7,00 hos Unibet!
Spel: Nursulton Ruziboev via sumbission
Odds: 7,00
Units: 0.25/5
Spelbolag: Unibet
📌 Signa upp hos Unibet, 1000kr Freebet
🥊 Fares Ziam vs Axel Sola
Nästa spel hämtas i lättviktsdivisionen!
Fares Ziam är 18-5 som proffs och 8-3 i UFC. Han kommer från en väldigt dålig prestation senast där han förlorade via domslut mot Tom Nolan, men innan dess hade han sex raka vinster på imponerande sätt mot bra motstånd. Ziam är en väldigt stabil fighter som är välrundad och framför allt bra defensivt. På gränsen till tråkig, men i de senaste matcherna har vi fått se lite mer offensivt pushande från honom. Hans kondition och fight IQ sitter är det ska, så med lite tur så tror jag att han kan placera sig hyfsat högt i divisionen framöver, för han är dessutom bara 29 år gammal.
Axel Sola är 12-1 som proffs och 2-1 i UFC. Han kommer från en mycket imponerande vinst via submission i den första ronden mot Ismael Bonfim i slutet av juli. Han är en väldigt offensiv fighter som ganska ofta tömmer merparten av sin kondition tidigt in i matchen för att hitta ett avslut. Han har två stycken avslut i den första ronden, men mot dessa lite sämre motståndare som han har mött hittills så lyckas konditionen räcka och han har faktiskt KO/TKO vinster i rond 2, 3 och 4 också.
Med det sagt så tror jag inte att det håller mot en fighter som Ziam. Man kommer inte undan på denna nivå med dålig kondition, dåligt försvar ståendes och högst mediokert nedtagningsförsvar. Sola kan mycket väl vinna den första ronden på enbart press och intensitet, men jag är säker på att Ziam är tillräckligt smart för att rida ut den stormen och ta över från rond 2 och framåt.
∙ Därför spelar jag Fares Ziam ML+Över 1.5 ronder till 2,15 hos Bet365!
Spel: Fares Ziam ML+Över 1.5 ronder
Odds: 2,15
Units: 1/5
Spelbolag: Bet365
📌 Signa upp hos Bet365, Upp till 1500kr i spelkrediter
🥊 Salahdine Pardasse vs Dan Hooker
Även huvudmatchen utspelar sig i lättviktsdivisionen!
Salahdine Pardasse är 23-2 som proffs och gör här sin mycket efterlängtade debut i UFC efter att ha gått majoriteten av sina matcher i KSW där han även var mästare i lättvikt och försvarade sin titel fyra gånger innan han lämnade. Även om man har sett hur bra han är så är det inte samma sak i UFC, och med tanke på hur fighters som Patchy Mix och Patricio Pitbull visade upp sig i UFC efter långa karriärer utanför så har jag väl någon slags inbyggd försiktighet till att bara lita på att de kommer att se lika bra ut i UFC.
Men det finns inte mycket annat som säger emot att Pardasse blir en total succé i UFC. Till att börja med så är han 28 år gammal, alltså precis inkommen i sin prime. Han är dessutom en väldigt välrundad fighter som har spets och stabilitet överallt. Vinstfördelningen är i princip perfekt med 8/7/8 på TKO/sub/domslut och avsluten kan komma både tidigt och sent. Det är meningslöst att lista upp allt han är bra på, men det som sticker ut är hans kraft och hans förmåga att mixa in hela arsenalen utifrån hur matchen ser ut.
Dan Hooker är 24-14 som proffs och 14-10 i UFC. Googlar man tuffhet så kommer det upp en bild på Dan Hooker. Han tog omänskligt mycket stryk mot Edson Barboza i deras match år 2018 innan hans kropp till slut gav vika och domaren klev in och avbröt matchen. Sedan var han uppe i toppen av divisionen en stund men fick vända igen efter förluster mot Dustin Poirier, Michael Chandler, Islam Makachev, Arnold Allen, Arman Tsarukyan och nu senast Benoit Saint-Denis. Samtliga dessa utom en kom via avslut, varav tre i den första ronden.
Hooker är annars en ganska bra striker med mycket volym och kondition, men som sagt så är jag otroligt frågande till hans uthållighet nu för tiden. Något som också måste nämnas är hans stora problem i grapplingen. Han ser stundtals helt chanslös ut, även om han har mött bra namn.
Med allt detta sagt så tycker jag ändå att det är väldigt lågt odds på Parnasse. Han ska såklart vara en ganska stor favorit som dessutom är hemmafightern, men ca 1,15 går inte att reka på något sätt oavsett som singel eller slänga in i en spelbyggare eller liknande. Så för att sprida risken lite så tar jag undern som jag gillar skarpt, UFC-debut är ändå UFC-debut.
∙ Under 2.5 ronder till 1,64 hos Bet365!
Spel: Under 2.5 ronder
Odds: 1,64
Units: 2/5
Spelbolag: Bet365
📌 Signa upp hos Bet365, Upp till 1500kr i spelkrediter
Allt gott.
//Dörren
