Segundamattan
Segundamattan!
Tenerife – Cadiz
Tenerife åkte på en rejäl smäll senast, men det var mot ett riktigt bra Castellon. Annars har Tenerife varit imponerande hittills, i synnerhet på hemmaplan. Här möter man ett Cadiz som absolut inte har varit bra, framförallt resultatmässigt. Insatserna har inte nödvändigtvis heller varit kanon, men Cadiz har tre raka uddamålsförluster mot tre riktigt bra lag och dessförinnan tre raka kryss.
Tenerife stängde runt 2.35 hemma mot Leganes för ett par veckor sedan, och Cadiz å sin sida stängde +0.25 borta mot Eldense för ett par veckor sedan. Det är två hyfsat bra riktmärken och sett till både min grundvärdering samt den kalibrerade, utefter prestationerna, tycker jag bara att Tenerife står alldeles för lågt här. Pluslinan given!
Tid: 26/9 18:30
Spel: Cadiz +0.5
Odds: 1.95
Bolag: Coolbet
Valladolid – Cordoba
Valladolid fortsätter att vara riktigt mediokra, där man senast enbart fick 1-1 borta mot Ceuta. Jag tycker inte att någon insats hittills har varit så värst imponerande, utan man visar fortsatt att det här är ett lag för den undre halvan.
Cordoba däremot ser precis ut som man trodde. Ganska slaskiga, men det är ett riktigt bra lag. Det finns ingen stabilitet i det man gör, men höjden som Cordoba kan få till är helt enorm. Värderingsmässigt så håller jag Cordoba klart högre, och här är allt värde hos gästerna.
Tid: 27/9 14:00
Spel: Cordoba +0.25
Odds: 1.90
Bolag: Bet365
Mallorca – Almeria
De två lag som jag inför säsongen höll allra högst är just Mallorca och Almeria. Dessa lag har dom bästa trupperna i ligan och har den allra högsta spetsen i den individuella kvaliteten. Dock har varken Mallorca eller Almeria varit särskilt imponerande rent spelmässigt, där framförallt Mallorca har hackat en hel del.
Däremot är den individuella kvaliteten så extremt hög, så man lyckas vinna sina matcher ändå. Men jag har varit mer imponerad av Almeria, där jag faktiskt tycker att Mallorca varit ganska svaga sett till förutsättningarna. I dagsläget håller jag Almeria högre och tycker att pluslinan här känns kanon!
Tid: 27/9 16:15
Spel: Almeria +0.5
Odds: 1.80
Bolag: Coolbet
Eibar – Las Palmas
Eibar bara fortsätter att vinna matcher, där man har fem raka segrar och otroliga 11-1 i målskillnad. Det är imponerande på alla sätt, men nu börjar det bli lite väl mycket fluns-segrar. Det finns absolut någonting i momentum och självförtroende, men Eibar har sannerligen fått maxutdelning på sin säsongsstart.
Las Palmas är i grunden ett lika bra lag, och trots att resultaten inte varit kanon, så har ändå prestationerna varit helt okej. Men här kokar allting ner i det oddsmässiga. Det är lite vanskligt att gå emot ett lag i den här formen som Eibar är i, men man kan heller inte bara spelas ner obg pga detta. Givet läge att gå emot!
Tid: 27/9 18:30
Spel: Las Palmas +0.5
Odds: 1.85
Bolag: Bet365
// Junifalk
