Gen.G – Invictus Gaming
Gen.G – Invictus Gaming
Semifinal och nu är det dags för Invictus Gaming resa att få ett slut. Jag lyfter på hatten för deras prestation hittils och det är inte en diskussion att dem varit ett av de fyra bästa lagen denna turnering. Nu möter man inte bara det bästa laget i turneringen, utan det smartaste också.
Gen.G bör vara tillräckligt förbereda och med tanke på hur dem spelade mot Lyon har jag svårt att se hur Invictus Gaming ska orka stå emot.
📌 Öppna konto hos Bethard och få 100% upp till 1250kr i Freebet
Gen.G
När jag skrev om Gen.G – Lyon så refererade jag till att Kiin kan ha tagit över platsen som världens bästa spelare. Att lyfta honom efter en h2h mot Dhokla är kanske fel, men han tog tag i matchen från minut 1 och var bäst på planen. Kiin mot TheShy kommer att bli intressant.
Det som Gen.G behöver göra här är att fortsätta vara metodiska. Man behöver sätta press på framförallt bot lane och inte låta JiaQi hamna i en position där han kan avgöra teamfights. Duro såg lite nervös ut mot Lyon och han behöver ta en mer passiv roll. För på top sidan av kartan så är Gen.G som vanligt, klart bättre än sin motståndare.
Kan Gen.G sätta upp Kiin i en 1v1 matchup där TheShy behöver slåss early så är mycket vunnet. För mig är frågan inte om Gen.G vinner, utan om man släpper en kartan eller inte.
Invictus Gaming
Årets positiva överraskning. Det fanns frågetecken hur framförallt TheShy och Rookie skulle leverera när dem äntligen var tillbaka på Worlds. Framförallt så har Rookie spelat riktigt bra och även om det kanske inte syns i alla stats så är det en spelare som varit helt avgörande för att Invictus Gaming spelar semifinal.
Även om rutinen finns på top side så är det lagets unga stjärna på bot lane som ska vara den som avgöra den här matchen. Han behöver inte bara klara av att ta sin ur early games mot Ruler, utan också spela likt Peyz gjort igår, som en psykopat. Det är faktiskt enda sättet som jag ser att Invictus vinner. Det finns dock inte tillräckligt många champs där han kan göra det på vilket blir ett problem.
När en rik Kines investerade i den här femman så var det många som höjde på ögonbrynen. Jag vill säga att resultatsmässigt är han nog nöjd oavsett utfall i den här semifinalen.
Speltips: Gen.G – Invictus Gaming
Lyfter på hatten för Invictus Gaming och tackar för visat intresse. Det här är Gen.Gs match rakt igenom och jag tror att man max släpper en karta. Sannolikheten att det tar slut efter tre är dock större än vad oddset visar. Deras samspelt, individuella skicklighet och framförallt champion pool är på en egen nivå.
Mina två spel i matchen blir Gen.G -1.5 till oddset 1.52 & Gen.G -2.5 till oddset 2.80 hos Bethard 1u/o.5u
//Emil
