Adams Ammunition

Ziyech ö0.5 mål

Högmotiverad Ziyech gör minst ett mål!

Som Chelsea-fan håller jag inte Ziyech speciellt högt. Jag personligen ser Marockanen som en av Chelseas mest misslyckade värvningar någonsin och det är få spelare jag ogillat lika mycket, som denne man. Han tycks ha ett ego värre än Mbappes och får han inte som han vill, så blir prestationerna därefter.

Hur som haver så är Ziyech i Marocko allt som oftast en helt annan spelare. Där är han storstjärna och poängen radas upp. Det här VM blir dessutom extra viktigt för honom personligen, då ett väl genomfört mästerskap kan betyda att klubbar (i synnerhet AC Milan) väljer att köpa loss honom från Chelsea, som han vill lämna.

Ziyech ö0.5 mål @ 2.25 Bethard

Intressant odds här från Bethard, som sätter Ziyech att göra minst 1 mål i turneringen till 2.25, vilket är högre än hos övriga jag letat på.

Marocko känns som Afrikas dark horse i den här turneringen. Förvisso en tuff grupp, men också en grupp som ska kunna bli riktigt jämn. Belgien ser inte alls så starka ut som oddsen vill ha det till och därefter väntar Kroatien och ett Kanada med stora skadebekymmer.

Genrepet mot ett Georgien på framfart var en riktigt fin prestation och just Zieych gjorde ett drömmål från halva plan. 3-0 blev slutresultatet och Marocko kan komma att bli en obehaglig överraskning för många, tror jag.

Det här är en grupp som Marocko kan gå vidare från om man maxpresterar. Ziyech är dessutom den som tar alla fasta situationer och han skjuter på precis allt som rör sig.

Oddsen hos Sbtech är bara för höga och jag tar en slant på Ziyech att hitta målet minst en gång i turneringen utan att blinka, även om jag ogillar honom skarpt.

Spel: Ziyech ö0.5 mål @ 2.25 Bethard