Iran – USA
Iran har goda chanser att lösa avancemang!
Jag hade Iran mot Wales och slutscenerna i den där matchen var något utöver det vanliga. Efter en riktigt bra genomförd match så gjorde de vita två strutar när klockan närmade sig 100 minuter spelade. Precis som väntat var prestationen långt bättre än den mot England och när Wasles kryssade mot USA dessförinnan så är det faktiskt bra läge för avancemang nu trots allt.
USA väntar i sista gruppspelsmatchen och det här blir ingen kul uppgift för amerikanerna. Inte nog med att man ser rejält slaskiga ut så kan dom lugnt räkna med ett Iran som går all-in i varje närkamp. Iran har som bekant inte mycket till övers för USA som land.
Spel: Iran +0.5 HAJPER @ 1.83
Hämta ditt freebet, NU 1000kr ISTÄLLET FÖR 500kr, på Hajper HÄR!
Iran
Iran bjuder sällan på propagandafotboll, men mot Wales var det faktiskt snudd på slakt. Vinsten var högst rättvis till slut och nu går de vita för slutspel. Man tampas som bekant med enorma problem i landet och laget spelar här med mer hjärta än vad som går att förstå sig på, vilket var tydligt i avgörandet mot Wales.
Den här matchen kan inte bli mer laddad egentligen. Slutspelsplats på spel och två nationer som sannerligen inte har någon vidare bra relation med varandra. Iran kommer vara all-in med varje cell i kroppen och inget hade kunnat kröna deras resa mer än att plocka bort USA i en sån här fight.
Blodad tand efter seger mot Wales och det skulle förvåna mig mycket om Iran gör en dålig match här.
USA
Första halvlek mot Wales var väl genomförd men sedan klappade amerikanerna ihop totalt. Krysset där var med nöd och näppe till slut och det är fortfarande ett resultat som kan kosta mycket. I skrivande stund möter man England och förutsätter vi att det blir den räknade förlusten där, så är laget illa ute så det bara sjunger om det.
Det finns fin spets med Pulisic, Weah, Aaronson osv i USA men när Wales satte press i andra halvlek som kapitulerade laget totalt. Pressen ligger helt och hållet på USA här dessutom, vilket jag tror stjälper mer än det hjälper.
USA ska ta sig igenom en buss av vilt krigande Iranier här och samtidigt hålla tätt bakåt. Jag tror den uppgiften kan bli övermäktig.
Speltips Iran – USA
Iran är verkligen all-in i livet här och mot just USA kommer tändningen bli galnare än någonsin. Otroligt stark match mot Wales och jag tror USA kan gå samma öde till mötes.
Krysset kan räcka långt för Iran i denna matchen förutsatt att USA torskar mot England. Att ligga lågt och kontra är precis vad man vill och USAs backlinje lämnar mycket att önska.
Jag gillar oddsen på +0.5 skarpt och tror Iran löser den linan för hemlandet.
Spel: Iran +0.5 HAJPER @ 1.83
Hämta ditt freebet, NU 1000kr ISTÄLLET FÖR 500kr, på Hajper HÄR!
