FPL-Nalldezz-Webb

FPL – Inför Gameweek 36

Gameweek 35 Summering

Tunga poängtapp och blytunga vinster bjöds vi på denna omgång. Vi fick även se en väldigt massa mål med enbart en match som klarade underlinan. Ändå var det nog många som hade just försvararna att tacka för poängen.


Matchgenomgång

Leeds 3 – 1 Burnley
Leeds städade planenligt av ett utcheckat Burnley, dock tyvärr inte utcheckade nog då man tillslut fick in en boll mot hemmalaget och spräckte således nollan många av oss hoppades på. Målen gjordes av Stach, Okafor och Calvert-Lewin, med assist av Tanaka, Bogel och Bijol.

Leeds har ett fortsatt okej schema och är således inga måsten att byta ut om man inte har ett gäng fria byten sparade. I offensiven gillar jag fortsatt Calvert-Lewin mest trots Okafors starkare poängskörd de senaste matcherna, straffar samt mer minuter är det som väger över i min mening. Försvarsmässigt ser nu Bijol, Rodon och Strujk ut att avsluta som 3-back, med Justin och Bogle på flankerna med Gudmundsson skadad. Tycker samtliga av dessa är okej att hålla om man har, dock inga att byta in då bättre alternativ finns i andra lag.

Burnley är utcheckade och är endast relevanta som lag att försöka ha som motståndare.

+ Stach
+ Okafor

– Hela Burnley


Brentford 3 – 0 West Ham
Ett europa-suget Brentford gjorde inga misstag när West Ham kom på besök. Man tog tidigt ledningen när Mavropanos i sitt försök att rensa tryckte upp bollen i nättaket på egen bur. I andra ökade man sen snabbt ledningen genom en straff av Thiago innan Damsgaard stängde kalaset med matchens sista mål.

Brentford har ett tufft schema och utöver Thiago ser jag ingen värd att överväga. Hade heller inte köpt Thiago i detta läge men om man redan har han är det okej att fortsätta hålla och även spela vid behov.

West Ham har kniven mot strupen och med ett par tuffa matcher framför sig kommer det krävas något extra om man ska undvika nedflyttning. Likt i Brentford tycker jag också här att det endast finns en möjlig spelare att hålla kvar vid, vilket är Bowen. I övrigt är det inga andra att överväga.

+ Lewis-Potter
+ Damsgaard


Newcastle 3 – 1 Brighton
Trots dominant bollövetag av gästerna var det de svart-vita som skapade de farligaste målchanserna, och dessutom vann matchen. Newcastle klev snabbt in i en 2-måls ledning genom Osula och Burn för att därefter låta Brighton rulla bollen. Brighton hittade visserligen en reducering tidigt i andra genom Hinshelwood men trots försök att få in kvitteringen lyckades Newcastle hålla ifrån, och tillslut avgöra matchen på tillägg genom Barnes.

Newcastle har ett ganska lovande schema men utan något att spela för går det att ifrågasätta deras motivation. Gordon var en oanvänd avbytare senast och är nog han som lockar mest.

Brighton har Wolves hemma till helgen följt av två något tuffare matcher i Leeds borta och United hemma. Man ska såklart hålla de Brighton-spelare man har för Wolves, kan även vara värt att ta in för denna drabbning. Därefter är det dock inga jag känner att man behöver jaga, utan snarare sälja för en sista chansning på någon annan. Van Hecke, Gross, Hinshelwood och Welbeck är de jag gillar mest.

+ Osula
+ Hinshelwood


Wolves 1 – 1 Sunderland
Sunderland såg ut att gå en bekväm match till mötes efter att Mukiele tidigt nickat in Xhakas hörna. Det vände dock snabbt då Ballard kort därefter åkte på direkt-rött efter en hårdragning, vilket fick matchbilden att skiftas snabbt. Wolves blev spelförande och hittade tidigt i andra halvlek in med kvitteringen genom Santiago Bueno. Sunderland lyckades dock hålla ut till slutvislan och fick med sig en poäng.

Ingen från Wolves jag gillar trots ett okej schema.

Sunderland har ett tuffare schema med United, Everton och Chelsea kvar att möta. Givet formen tror jag deras bästa chanser är hemma mot Chelsea i avslutningen. Oavsett är det ingen jag gillar särskilt här så hade avstått från dem säsongen ut.

+ Mukiele
+ Bueno
+ Xhaka


Arsenal 3 – 0 Fulham
Ett nytänt Arsenal med Saka tillbaka gjorde slarvsylta av Fulham och klev in i paus med 3-0 på tavlan, vilket man i andra sen bekvämt kunde försvara. Målen gjordes av Gyökeres x2 samt Saka med 1+1.

Arsenal är det laget man bör ha som huvudfokus på att få till full täckning på. Gabriel är given och tycker även en ytterligare defensiv spelare är att föredra i Raya, Saliba eller Calafiori. I offensiven är Saka, Gyökeres och Rice alla oerhört bra alternativ, frågan är bara vem. För egen del blir det sannolikt Gabriel och Saka in denna vecka följt av Calafiori in för omgången därpå. Vill man gå annorlunda med Gyökeres eller säkert med Rice är de båda bra alternativ också.

Fulham är inget lag jag hade satsat på för avslutningen utan håller mig helt ifrån. Har man tro på Fulham så är Wilson i offensiven eller Andersen i försvaret de bästa alternativen, men inga jag kommer röra.

++ Gyökeres
+ Saka
+ Arsenal försvar


Bournemouth 3 – 0 Crystal Palace
Bournemouth tog en klar seger och ett viktigt kliv mot europa efter sin seger hemma mot Palace. Man tog tidigt ledningen genom ett självmål av Lerma innan Senesi sen får med sig bland de billigaste straffarna man sett. Kroupi slog säkert in den och bör nu ses som den klara första-skytten före Tavernier. Man avslutade sen i stil när Rayan gjorde matchens 3:e och sista mål.

Trots sin urstarka form är Bournemouth ett lag jag nu börjar fasa ut ur min trupp. Senesi kommer med all sannolikhet ge plats för Gabriel, och givet två relativt och en väldigt svår drabbning kvar, är de inga jag hade tagit in. Såklart okej att hålla kvar och spela i omgång 36 och 38 men om man har möjlighet hade jag skiftat.

Palace har denna helg en dubbel mot Everton samt City följt av Brentford och Arsenal i de avslutande omgångarna. Trots dubbeln lutar jag mer och mer åt att gå helt utan Palace-spelare då jag föredrar att ta in framförallt Arsenal denna omgång. Man ska såklart spela Palace-spelare om man har, men hade som sagt undvikit att ta in.

+ Senesi
+ Hill


Man United 3 – 2 Liverpool
United besegrade Liverpool hemma på Old Trafford och ska nu ha säkrat 3:e platsen, en oerhörd vändning får man ändå säga givet hur det såg ut tidigare under säsongen. Efter kvarten spelad hade man redan en tvåmålsledning genom Cunha och Sesko. Man gick dock ut i andra något för bekväma och såg sig själva snabbt släppa in både reducering samt kvittering genom Szoboszlai och Gakpo. Det blev dock sparken i baken man behövde och Mainoo kunde med kvarten kvar avgöra matchen till hemmalagets favör.

United har ett mediokert schema säsongen ut och hade rekommenderat att fortsatt endast hålla Bruno, ingen anledning att förstärka ytterligare.

Likt United har också Liverpool ett mediokert schema men tycker igen gör ett stark nog case för att vara ett måste. Möjligtvis Szoboszlai som gjorde 1+1 här.

+ Szoboszlai


Aston Villa 1 – 2 Tottenham
Redan inför matchen hade det börjat diskuterats huruvida Villa hade tjänat på att låta Spurs vinna denna match, givet att man redan är nästintill klara för top 5 och CL samt att det hade satt mer press på Nottingham att inte rotera mot Chelsea, vilket hade gynnat i returen av EU-semin på Torsdag. När elvorna sen kom var det nog en och annan Hammers supporter som blev smått illamående när man såg den roterade elvan Emery ställde ut, samt hur oddsen på Spurs droppade kraftigt. När matchen sen sparkades igång kändes det som att Villa knappt ville vara där och innan halvtimmen var spelad hade Spurs en 2-måls ledning att skydda genom Gallagher och Richarlison. Trots en reducering i matchens absoluta slutskede var Villa aldrig nära och Tottenham tog livsviktiga tre poäng.

Villa har såklart allt fokus på returen mot Nottingham på torsdag men man har även Burnley till helgen vilket ändå får ses som en lovande drabbning. Därefter väntar dock Liverpool + City som de avslutande två matcherna så hade avstått från att ta in någon härifrån. Har man någon spelare ska man såklart spela denne mot Burnley innan man sen bör sälja/bänka.

Tottenham har ett okej schema och måste säga att Richarlison denna vecka lockar mig något. Har inte byten nog att kunna ta in honom tyvärr men för er som vill ta en chansning gillar jag honom. I övrigt gillar jag även Porro men ska sägas att båda dessa verkligen är chansdrag för er mer vågade.

+ Richarlison
+ Gallagher


Chelsea 1 – 3 Nottingham
Givet att Spurs slog Villa kändes det som att Nottingham kanske skulle ta denna matchen mer på alvar och inte rotera speciellt mycket, men ack så fel man hade. Utöver Sels i mål och Morato + Jesus var det en roterad elva på Nottingham och oddsen droppade som en sten på Chelsea. Utfallet blev därför en mer förvånade när gästerna hade tagit en 2-måls ledning efter kvarten spelad genom duon Awoniyi och Jesus på topp. Palmer missade sen en straff precis innan halvtid vilket inte förbättrade Chelseas situation. I andra satt man sen spiken i kistan med ytterligare mål av Awoniyi. Joao Pedro avslutade sen med en mäktig cykelspark som nog inte var ett tillräckligt plåster på Chelsea-Supportrarnas sår.

Chelsea har ett tufft avslutande schema och utöver Pedro hade jag inte sparat någon från de blå om man fortfarande har någon kvar.

Nottingham har Newcastle hemma till helgen och givet den tunga förlusten mot Villa under torsdagen tror jag de kan få det kämpigt här. Gibbs-White var visserligen på bänken mot Villa men hoppade inte in och såg minst sagt mörbultad ut, har svårt att se han komma till spel. Inte optimala förutsättningar får mig att se bort från Forrest framöver.

++ Awoniyi
+ Joao Pedro


Everton 3 – 3 Man City 
En högdramatisk match bjöds vi på när City gästade Everton i sin jakt på Arsenal. Efter en väldigt kontrollerad första halvlek av City avslutade man den genom att Doku klev in från sidan och skruvade den magnifikt i bortre kryss. I andra bröt sen kaoset ut när Everton gjorde inte ett inte två utan tre mål inom loppen av 13 minuter för att helt sätta tittelstriden ur balans. Man gjorde det genom Barry x2 samt en innickad hörna av O´Brien där emellan. City gav dock inte upp för de utan hittade på avspark direkt in en reducering när Haaland kunde löpa sig fri. Därefter pressar man ner Everton djupt och med sekunder kvar kunde Doku göra ctrl c ctrl v och på exakt samma sätt göra sitt andra och kvittera för City.

Everton har ett okej avslutande schema och givet minimalt hopp om Europa tror jag de kommer ge allt i denna avslutning. Trots Barrys två mål här är de jag gillar främst Ndiaye och Garner för sina säkra minuter och goda potential. Båda är rimliga budget-chansningar för er som är intresserade.

City har denna omgång en dubbel och är således högaktuella. Tycker fortsatt att Haaland och O´Reilly är de två främsta man bör rikta sig mot. För den tredje är det nu ett riktigt jämnt Race mellan Doku och Cherki i mina ögon. Kan inte tänka mig att Doku inte startar denna första match, med goda chanser att starta även den följande givet en okej prestation. Cherki känns något säkrare för minuter och har även frisparkar som talar för honom. Semenyo hade jag inte tagit in men heller inte ett måste att byta mot någon av de andra. Skulle säga att Semenyo har störst chans av dessa tre att bli bänk i en av matcherna. Vill man göra annorlunda kan man såklart även dubbla upp på försvaret, med Nunes min favorit.

+ Doku
+ Barry

Snart är det dags för Fotbolls VM. Spana in stugans speltips här


Gameweek 36

Lördag
Omgången startar med Liverpool – Chelsea där hemmalaget är klara favoriter. Givet Chelseas form går det knappast att argumentera mot det. Vi har sen en av omgångens största favoriter i Brighton – Wolves, inte mycket att säga här mer än att allt talar för Brighton. Fulham – Bournemouth hålls sen enligt oddsen som ett oerhört jämnt möte med Bournemouth favoriter med de minsta marginalerna. Går inte att räkna bort något av lagen här och tror mycket kommer ner till hur motiverade Fulham kommer vara. Givet att Bournemouth jagar CL är de ingen tvekan om att de kommer ge allt. Avslutar 16 matcherna gör vi sen med Sunderland – Man United där hemmalaget kommer från några tuffa resultat samtidigt som United flyger fram. Sunderland på bortaplan är alltid tufft men givet Ballards avstängning känns favoritskapet på United befogat. Något senare stänger vi sen kvällen med Man City – Brentford där de måste bli seger för hemmalaget om man vill ha någon som helst chans på titeln. Brentford kommer dock inte hit för att spela av matchen då de har alla möjligheter att ta den efterlängtade 6:e platsen och kommer göra allt för varje poäng här. City hålls rimligt som stora favoriter men går inte att helt räkna bort Brentford.

Söndag
Under söndagen får vi se bland annat Burnley – Aston Villa, där gästerna precis tagit sig till Europa League final. Tror inte deras match i torsdags kommer begränsa dem särskilt här utan snarare tror jag många spelare kommer vilja visa framfötterna inför finalen. En seger hade också så gott som cementerat 5:e platsen så tror Villa har mycket goda chanser här. Crystal Palace – Everton spelas samtidigt där hemmalaget likt Villa också precis säkrat en finalplats, denna i Conference League. Spontant gillar jag Everton här efter de vi fick se mot City föregående helg. Vi har sen ett hemmalag som ska försöka studsa tillbaka efter nederlag mot Villa i veckan. Nottingham – Newcastle lär knappast bli en höjdarmatch och med oddsen helt jämna måste jag säga att jag tror Newcastle kommer göra det tufft för hemmalaget här. Söndagen stängs sen med West Ham – Arsenal där gästerna har titeln i egna händer med tre matcher kvar att spela. Bör också vara deras tuffaste motstånd de har kvar att möta när Hammers ska försöka rädda kontraktet. West Ham kommer göra allt men trots det är Arsenal stora favoriter, och rimligtvis så.

Mån/Ons
Måndagen ger oss sen Tottenham – Leeds där en seger för hemmalaget med all sannolikhet säkrar kontraktet, givet att inte West Ham vinner mot Arsenal. Leeds har varit starka och är inga man bara städar av, men trots det är Spurs stora favoriter, och tycker inte de är obefogat. Gillar Spurs-sidan här och tror på ett gäng mål. Man City – Crystal Palace går sen av stapeln under onsdagen när extramatchen ska tas ikapp. City är såklart jätetfavoriter här och med ett Palace som har checkat ut från ligaspelet tror jag det bara kan sluta på ett sätt.


Stugan Ligan

Efter en något svagare vecka för ligaledaren Adam Björk ser vi avståndet krympa till endast 14 poäng, vilket öppnar upp för en rafflande final. Veckans prestation hittar vi hos Fredrik Mattson med ”hyfsat bra liksom” som spelade ihop starka 89 poäng efter att ha givit Gyökeres bindeln, snyggt jobbat!


Min omgång

Efter 7 raka gröna pilar såg vi denna omgång en svag röd vilket såklart inte är optimalt. Senesi och Pedro räddade upp omgången rejält medans framförallt Burnleys mål och Palmers straffmiss var det som blev mest kostsamt. I skrivande stund har Palmer redan lämnat till fördel av Saka, och om inget oväntat händer blir det även Senesi till Gabriel samt Semenyo till Doku/Cherki innan deadline.


Avslutningsvis

För att avsluta kan jag slå ett slag för att byta flik från ligorna till cupen för att se om man fortfarande lever i någon liga. Själv lever jag fortsatt i våran egna cup med 8 lag kvar vilket blir en lite extra krydda att avsluta säsongen med. I övrigt så hoppas vi på många gröna pilar så hörs vi igen inför nästa omgång.

/ Nalldezz

Liganamn: The Gambling Cabin
Ligakod: bvq0zc
Prisbord i Stugans FPL hittar ni här
Diskutera FPL tillsammans med mig och resten av Community i vår discord server:
Gambling Cabin Discord