Speltips Premier League 2025

Adams speltips Premier League

Ny helg – nya möjligheter

Efter en aningen tuffare helg den gångna där mycket studsade emot så slaktades Champions League rakt upp och ner och vi går in i helgen med huvudet högt. Vi kickar igång kalaset med en redig högoddsare!


Match: Aston Villa – Manchester City
Spel: Aston Villa 2 up @ 5,25
Sida: BET365

Här är en ny sådan där match där BET365 algoritmer inte alls hänger med på deras nya funktion 2up/tidig utbetlaning. Värdet är just nu enormt på det spelalternativet och jag testar gärna ett långskott på Villa Park, inte bara på grund av övervärdet i oddsen.

Villa har trummat igång precis som i fjol. Det är faktiskt helt otroligt hur Emery blir av med varenda nyckelspelare, men ändå 3-4 veckor senare fått alla att springa åt samma håll. Han har nu väckt liv i Jackson, något inte en enda tränare i Chelsea inklusive Kompany i Bayern lyckades med. Därtill fortsätter McGinn att vara världsklass i klubblaget, Barkley har helt plötsligt pånyttfötts och man har i Villa återigen visat sin enormt fina scoutingverksamhet där Manzambi alla redan är en av Premier Leagues mer framstående spelare.

Efter ett par fadäser inledningsvis har man i princip högpresterat rakt igenom varenda match och mot Newcastle borta vann man högst rättvist senast. CL-matchen mot Viking var egentligen avgjord efter 25 minuter och man behövde inte slita särskilt hårt för att ta sig i mål.

Nu är Manchester City givetvis kanske årets tuffaste match so far, men trots att de ljusblå vinner, vinner och vinner så tycker jag en förlust rentav hägrar. Dels förlorade man ju mot PSG hemma, men utöver den där matchen så är jag inte megaimponerad över flera insatser. Ipswich senast var ingen dröm, Coventry-matchen var katastrofal, Liverpool var man tydligt sämre än fram till det röda kortet osv. Listan kan faktiskt, trots alla vinster, bli ganska lång på prestationer som inte är magiska.

Villla Park har en förmåga av att koka lite extra i såna här matcher och det här oddset kan jag bara inte låta bli att spela.

📌 Spela AstonVilla och hämta 1500kr i spelkrediter (bonus) här


Match: Hull – Brentford
Spel: Brentford 2up @ 1,72
Sida: BET365

Vi har snackat mycket senaste veckorna om att ”fortsätta ta betalt emot Hull” och nu har laget äntligen börjat dala. Även om man orkat kryssa ett par matcher så är det nu hux flux i alla tävlingar 6 raka utan seger och det var framförallt senat mot Fulham som vi verkligen såg Hulls ”riktiga” nivå.

Totalt krisande Fulham körde över Hull på ett vis som var och snuddade på snuskigt. 1-0 borde snarare varit 3-0 och Hull lyckades helt rätt och slätt inte skapa ett enda halvfarligt läge på 95 minuter trots underläge stora delar.

Nu är det hemmaplan förvisso men det är ett mycket bättre lag än Fulham som gästar. Vi fick fint betalt på Liverpoolseger den gångna helgen mot just Brentford men innan det röda kortet föll måste jag säga att de rödvita såg starkare ut. Nu handlar det mer om i den här matchen bara för Brentford att komma upp i 85-90%ig nivå, för då räcker det för seger.

Det kan vara så att man är lite väl djärv i hur lågt man vill spela Brentford här – men Fulham droppade trots allt obegränsat mot Hull, så jag hoppas vi kan få se några punkter ner även till helgen.

0-2 tidigt tack, så stänger vi av matchen nöjda.

📌 Spela Brentford och hämta 1500kr i spelkrediter (bonus) här