Bomben

Bomben 1/5-25

Maj månads allra första Hockeybomb är lastad med den sjätte SM-finalen och dubbla landskamper från Czech Hockey Games. Efter några målglada finalmatcher är vi inne på att det blir sparsamt med målchanser i Norrbotten. Däremot kanske Mika Zibanejad och Leo Carlsson kan sätta sprutt på Tre Kronors undermåliga offensiv. Nu åker vi!

Spela gärna Bomben tillsammans med några av våra andelsläggare eller varför inte testa vårt reduceringsverktyg!

⏰  Spelstopp Bomben: 13:59
📈  Radförslag: 576kr

Match 1

🚨  1. Luleå – Brynäs 1-1
Luleå slog till med en överkörning i Gävle senast – 6-2 på tavlan efter att precis allt studsat rätt. Tre nya assist för Frédéric Allard gjorde att han nu delar fjärdeplatsen i slutspelshistoriens poängliga. Nu vänder serien tillbaka till Norrbotten, där det kan bli guldjubel på hemmais.

För tre år sedan hade Luleå också 3-2 i matcher, men då tappade de guldet till Färjestad efter två raka förluster. Den här gången har man chansen att skriva en annan historia – men att det blir så är långt ifrån givet. Brynäs har vunnit tre av fyra möten här uppe denna säsong och bör inte räknas ut.

Det har varit oväntat öppet och underhållande i den här finalserien än vad man kanske anade på förhand. Två offensivt lagda gäng har sannerligen bjudit upp till dans, men nu när allt ställs på sin spets lutar vi åt att det bli en förhållandevis tillknäppt historia.

Match 2

🚨  2. Schweiz – Sverige 2-4
Nu är det upp till bevis för Sam Hallam, vars sejour som boss i Tre Kronors bås inte tagit fart. Statistiken är bedrövlig under Hallams ledning och nyligen åkte blågult på tre raka torsk mot Finland, utan att göra ett ynka(!) mål. De flesta från laget som mötte Finland har lämnat, till förmån för elva NHL-stjärnor.

Mika Zibanejad, Leo Carlsson och debutanten Simon Edvinsson är tre lirare som med all säkerhet kommer att göra skillnad. Schweiz har hämtat in åtta spelare från finallagen, Lions och Lausanne, men inväntar alltjämt förstärkningar från NHL. Lyckas Sverige stänga ned firma Andrighetto-Malgin är mycket vunnet.

2-1, 0-2, 0-5 och 0-3. Med blågula ögon sett var de fyra mötena med finnarna inte några klang- och jubelföreställningar. Den uddlösa offensiven har varit ett aber hela den här säsongen, samtidigt har inte Hallam haft i närheten av samma eldkraft till sitt förfogande som han har nu. Om Eklund, Carlsson, Wennberg når upp i närheten av deras kapacitet kommer Egli, Jung och gänget på den schweiziska blålinjen få svårt att hänga med i svängarna. Tydligt högerlut!

Match 3

🚨  3. Tjeckien – Finland 2-1
Finland hade inga bekymmer med att avväpna ett blekt Sverige och plockade enkelt två vinster på hemmaplan häromveckan. Till truppen som reser ner till Brno har Lejonen bland annat förstärkts med Nashvilles målvaktsduo, Justus Annunen och Juuse Saros. Bakom dem finns Emil Larmi, som nyligen höll två nollor mot Tre Kronor.

Framåt väntas Seattle Krakens Eeli Tolvanen och NY Rangers Juuso Pärssinen spela betydande roller. Forwardssidan innehåller dessutom en handfull SHL-spelare, däribland Malmö-floppen Joona Ikonen. På pappret är finnarna inget lag som skrämmer slag på övriga toppnationer, samtidigt är deras grundspel alltid att lita på.

Tjeckien får i sin tur vänta på sin stora fixstjärna David Pastrnák, som ansluter till laget först när de inleder VM-äventyren i danska Herning. Vancouvers spelskicklige back Filip Hronek finns däremot med i den 25-mannatrupp som Radim Rulík plockat ut. Den tjeckiske förbundskaptenen har flaggat för att flera toppspelare kommer att matchas sparsamt inför VM. Liten fördel värdarna, men detta lär bli en jämn och målsnål drabbning.

576 rader
1. Luleå – Brynäs 1,2,3 – 0,1,3
2. Schweiz – Sverige 0,2 – 2,3,4,5
3. Tjeckien – Finland 0,1,2,3 – 1,2

Svenska Spel Sport & Casino AB
Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se