Dubbel-gubben-Odds-2026-TGC

Dubbeltipset 9/10-26

Bremen öppnar upp och Málaga låser igen!

Fredagskväll med två matcher som inte kunde vara mer olika. I Dortmund tar serieledaren emot ett Bremen som varken håller tätt eller slutar göra mål. I Málaga väntar det motsatta, ett hemmalag som knappt hittar nätet alls. Två spel som gillas skarpt.

Dubbel-Gubben levererar en dubbel varje dag och samtliga av hans speltips hittar du på vår sida speltips. Testa vårt nya oddsjämförselseverktyg här!

⏰  Spelstopp Dubbeln: 20.29
💰  Totalt odds: 3.45

Rygga här! (färdig kupong)

Match 1

⚽️  Borussia Dortmund – Werder Bremen: Över 3,5 mål @ 1,98

Niclas Füllkrug är tillbaka på Signal Iduna Park, två år efter att han lämnade Dortmund. Han kommer dit med mål i tre raka ligamatcher och en väntad startplats. En hemvändare i den formen brukar inte stå tyst i sådana här matcher.

Bremens sida av målspelet är glasklar. Fyra ligamatcher har gett åtta mål framåt och åtta bakåt, bägge lagen har hittat nätet i varenda en och tre av fyra har passerat fyra mål. Nollan har målvakten Karl Hein fortfarande inte fått med sig hem.

Dortmund har visserligen hållit tätt i båda sina hemmamatcher, men nu kommer ett bortalag som gjort mål i varje match den här säsongen, med Füllkrug het och Marco Grüll inblandad i sex av lagets åtta mål. Dessutom skördade landslagsuppehållet sina offer. Julian Ryerson kommer hem med revbensproblem och Nico Schlotterbeck lämnade DFB-samlingen i förtid. Frågetecken i backlinjen är sällan det som stänger en dörr.

Jag tror på en öppen fredagskväll framför Gula Väggen. Över 3,5 mål spelas till fina 1,98.

Spel: Över 3,5 mål @ 1,98
Tävling: Bundesliga
Plats: Signal Iduna Park
Tid: 20:30
TV: Viaplay

Match 2

⚽️  Málaga – Espanyol: Under 2,5 mål @ 1,74

Málaga har gjort tre mål på sju ligamatcher. Tre. Fem av deras sju kvällar har stannat under 2,5-linan och senast mot Getafe stod det 0-0 in i de sista fem minuterna innan ett ensamt mål avgjorde.

Det är inte heller otur som ska vända. Chanserna är lika få som målen, knappt ett förväntat mål per match, och nästan hälften av dem föds på hörnor och frisparkar. Lägg till en skadelista där Julen Lobete, Diego Murillo och Aarón Ochoa alla saknas, så blir attacken ännu trubbigare.

Espanyol har förvisso gjort mål i samtliga sju omgångar och Roberto Fernández bär det mesta av skytteansvaret. Men ska gästerna bära matchen över linjen i princip själva, borta, mot en jumbo som hellre kryssar än öppnar upp? Jag tror inte det. Runt La Rosaleda väntas en nervös och tillknäppt kväll.

Jag lutar tydligt åt få mål här. Under 2,5 mål till 1,74 är mitt val, utan darr på handen.

Spel: Under 2,5 mål @ 1,74
Tävling: La Liga
Plats: Estadio La Rosaleda
Tid: 21:00
TV: Disney+

Dubbeln
Borussia Dortmund – Werder Bremen: Över 3,5 mål @ 1,98
Málaga – Espanyol: Under 2,5 mål @ 1,74

Totalt odds: 3,45

Rygga här! (färdig kupong)

• Dubbel-Gubbens senaste!

Notera att de odds som anges är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp.

Svenska Spel Sport & Casino AB
Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se