
Leksand-Luleå
Två lag som fått igång offensiven!
Ser man Leksand-Luleå torsdag 19:00, så tänker man rent spontant: Tight, målsnålt och lite tråkigt. Här måste jag ha ett underspel som jag kan checka av i varje periodpaus och låta klockan göra jobbet. Men riktigt så är inte min känsla här.
📌 Signa upp hos Pinnacle, marknadens högsta tak
Båda lagen har varit lite ifrågasatta på olika sätt. Leksand gjorde en dålig försäsong, hade mycket skador och en styrelsedebatt som tog upp mycket tid och fokus. Detta spillde över på grundseriespelet och det tog lång lång tid innan de hittade någon form av harmoni i spelet.
Men precis innan landslagsbreaket när Karlberg och Challe Berglund tog över rodret hände något och man har förutom plumpen senast mot HV71 övertygat samtidigt som man radat upp trepoängare och gjort 19 mål senaste 5 matcherna. Titta bara på Max Veronneau som sett ut som en helt annan spelare sista tiden. Även Lucas Elvenes har kammat till sig rejällt. Positivt i Leksand!
På andra sidan har vi Luleå, som de flesta haft positiva saker att säga om och det är egentligen inget snack om att de är ett riktigt topplag, men det har funnits två frågetecken egentligen. Omark/Andreasson och offensiven som spenderat mycket tid i anfallszon utan att konvertera det till mål och poäng.
De tycker jag man med ett stort utropstecken visat att det inte är något frågetecken längre. Efter uppehållet har de 6 respektive 4 poäng på de två inledande matcherna och hela laget ser mycket piggare ut offensivt sett.
Kikar vi på det satta oddset, så är det rätt normalt med 4.5-linan som är satt, men prissättningen är lite skev när det erbjuds 2.03. Mer rimligt i mina ögon är är runt 1.85. Jag tycker det är ett ypperligt läge att kliva in till det här fina oddset! Dels är prissättningen fel, men även känslan kring lagens offensiv är riktigt riktigt bra just nu. Lets go goals!
Speltips:
📍 Över 4.5 mål till 2.03 på Pinnacle
📌 Signa upp hos Pinnacle, marknadens högsta tak