Vichyns

Örebro-Frölunda

Dags att putta in en slant på laget jag kritiserat som omgång tre!

Spel: Örebro FT
Odds: 2,90
Spelbolag: Bet365

📌  Rygga spelet på Bet365 och få upp till 1250 kr i spelkrediter

Oj vad det blåser i Örebro. De har verkligen svårt att få till det just nu och kvalstrecket är nu i stort sett lika nära som strecket ovanför. Hinner Eriksson få kontroll på skutan innan det är försent?

Väldigt blåsigt som sagt, men att man ska stå i 2.90 hemma mot Frölunda ställer jag mig kraftigt frågande till. Det är liksom inte ett skadeskjutet Malmö eller ihåligt Oskarshamn som ställer upp, utan det är ett Örebro med mer eller mindre fullt lag.

På andra sidan finns det också en rad frågetecken trots att Frölunda stått för enormt fina prestationer på slutet med både skador och JVM-frånvaron. Rydahl måste opereras och blir borta resten av säsongen. Även Jayden Halbgewachs som bröt armen blir borta säsongen ut. Utöver dessa två så har Erik Thorell magmuskelproblem och är osäker till spel.

Mikael Ruohomaa var inte med på träningen under måndagen utan var på röntgen och även om Rönnberg gav lugnande besked, så har det mest troligt att göra med skottet på halsen senast och för Frölundas skull, så hoppas vi att det bara var en säkerhetsåtgärd och att allt är lugnt. Men spelmässigt för oss så måste vi väga in ett det finns en procentuell chans att han ej spelar, alternativt inte är helt hundraprocentig om han spelar.

Extremt liten side note är att Tömmernes inte tränade efter smällen i helgen. Men har svårt att se att han ej spelar, så den lägger vi inte mycket vikt vid.

Med allt detta i korgen så tycker jag att 2.90 är ett ruskigt fint spel och även om alla medverkar så är det rätt sida, så jag går gladeligen emot Örebros formkurva och sätter mig i Erikssons båt!

örebro ft

Mvh,

Timman