Innebandy-SSL-speltips

IK Sätra – Gävle GIK

IK Sätra – Gävle GIK

Derby i Allsvenskan norra när Sätra tar emot Gävle 20.00 i Gävlehov. Lagen har spelat sex respektive fem matcher och står på 7 poäng vardera. Jag vill slå ett slag för nykomlingarna och tror att det finns goda chanser för tre poäng.

Sätra är nykomlingar i Allsvenskan efter att ha blivit uppflyttade som serieledare förra säsongen. Sätras a-lag uppstod igenom att många spelare i närområdet avslutade sin elitsatsning och ville spela tillsammans med vännerna istället. Det är en blandning av spelare med meriter på SSL, Allsvenska och även landslagsnivå som började sin klättring igenom seriesystemet och nu tagit sig hela vägen till allsvenskan.

Inför säsongen har Sätra även fått in Andreas Dahlqvist som kommer vara en bra förstärkning och kan vara den avgörande faktorn att Sätra klarar sig kvar i serien. Det är absolut inte det mest seriösa laget när det kommer till försäsong och disciplin men väldigt talangfulla och det tar man sig långt på i en sport som innebandy.

Det finns en historia mellan dem här två lagen eftersom att många av spelarna i Sätra var en stor faktor till att Gävle klättrade i seriesystemet och tog sig upp till SSL. Dem senaste säsongerna har Gävle huserat i Allsvenskan och varit ett stabilt mittenlag. Det är inget lag som sprudlar av stjärnor men ”laget före jaget” mentaliteten finns och det är vad som gör att laget fortfarande kan hålla sig kvar på den här nivån.

Jag är inget stort fan av Gävle ska sägas  men jag gillar Sätra och vet vad dem spelarna har för kapacitet när dem spelar. Är det någon match som jag tror Sätra vill vinna lite extra den här säsongen så är det mot stadskonkurrenten och bevisa att ”ett gäng före detta och avdankade talanger” fortfarande är bäst i stan. Hemmalaget har stora chanser att ta samtliga poäng i detta derby och jag tycker oddset i nuläget är för högt.

Mitt speltips i matchen blir Sätra IBK till oddset @ 2.42 på Svenska Spel

//Emil