Esport-LOL-speltips 2024

Lyon – G2

Lyon – G2

Europa mot Nordamerika och det finns mycket som talar för G2 efter deras fina vinst mot T1, där vi satt med 6x. Jag tror dock att Lyon har bättre chans än vad oddset visar, kanske inte på ren skill men på kreativitet och bra drafts.

📌Rygga spelet hos x3000 och ta del av en bonus på 100% upp till 1000kr


Lyon

Vinst mot TSW och Furia är inte någon som ska skrämma G2. Däremot är deras prestation mot BLG trots 0-3 förlust riktigt bra. En match där man har bra chans i 2 av 3 kartor och bör vinna i alla fall 1 av dem, om inte båda. Dem visar prov på bra drafts och att framförallt deras early game orkar stå emot bättre spelare. G2 är dock det laget som har bäst pocket picks och det ska bli kul att se om Lyon klarar det bättre än vad T1 gjorde.

När man pratar om Lyon och deras bästa chanser till vinst så handlar det ofta om Inspired. Det är lagets motor och han som ska få det att hända. Jag tror det kan passa honom att möta skewmond som också vågar ta lite risk. Viktigt för Lyon att sätta upp Inspired i en bra jungle matchup här. En annan punkt som blir viktig är att sätta stopp för BrokenBlade, han gjorde kanske sitt livs bästa match mot T1 och Dhokla är van att spela weak side, men det kommer att ställas höga krav i matchen mot G2.

För att Lyon ska ha en chans här så behöver dem vara kreativa och ställa G2 mot väggen redan under pick & bans. Låter dem G2 få bekväma champions så kan det gå fort. Man har en svagare support + jungle duon här trots att jag håller Inspired som bäst i väst.

G2

Är såklart nöjd med min syn mot T1 senast och där visade G2 vilket djup man har i sin spelbok. Det som däremot kan slå tillbaka här är att de asiatiska lagen inte är vana att spela mot champions som t.ex Kled. Nu har Lyon haft 2 dagar på sig att analysera och träna på matchups som kan komma. Jag tror att G2 inte det kommer se lika lätt ut att spela dessa champions i denna match trots att Lyon är ett sämre lag än T1.

Inför matchen mot T1 så lyfte jag fram lagets bot lane och att Skewmond kommer bli otrolgit viktig. När man lyckades neutralisera Peyz så hade T1 inte mycket att sätta emot. Det var dock BrokenBlade som stal alla rubriker för det var en prestation utöver det vanliga av G2’s toplaner. Dhokla är nästan en smartare spelare än Doran så bör BrokenBlade hamna i ett men neutralt läge, vilket gör att spelare som Hans Sama och inte minst Labrov behöver sätta upp laget i bra situationer.

Att G2 får bära favoritskapet här kommer jag inte sitta och argumentera emot. Att dem däremot ska stå så här låg trots att det såg relativt enkelt ut mot T1, det köper jag inte.

Speltips: Lyon – G2

Två lag där den här matchen betyder så mycket mer än att bara ta sig till lower bracket final. Det är EU vs NA och rivaliteten som finns är fortfarande stor. G2 är favoriter men servern bästa spelare heter Inspired och ska han återigen lyckas besegra regionen som inte ville ha honom? Jag får lite samma vibbar som jag hade i G2 – T1, ett lag bör vinna men det andra laget har bra chans, framförallt bättre än vad oddset visar.

📍Mitt spel i matchen blir Lyon ML till oddset 3,95 hos x3000

// Emil


→  Fler speltips i stugan hittar ni här