Esport-cs-go-speltips

MIBR – Team Liquid

MIBR – Team Liquid

Kvartsfinal nummer 3 i Blast Pro Premier när brasilianska MIBR ska möta amerikanska Team Liquid under lördagen. MIBR vann sin åttondel med 2-0 mot Faze och Team Liquid tog sig med nöd och näppe vidare efter att ha hämtade in ett 12-1 underläge på karta 3 mot Mad Lions för att vinna matchen med 2-1.

MIBR har jag skrivit om flertalet gånger senaste tiden och även om Faze inte är det starkaste motståndet just nu så tycker jag man ser för varje match att laget blir mer bekväma tillsammans. Deras lilla smekmånad är dock över och det riktiga testet för laget kommer nu när det finns ett underlag för motståndarna att studera. Jag ska inte ta bort någonting från laget då dem spelat över alla förväntningar och jag är rätt säker på att dem själva är förvånade hur bra det spelat.

Team Liquid stod för en stark insats när man besegrade Mad Lions med 2-1. Först så tappade dem en stor ledning på Overpass men kom tillbaka starkt på Mirage och vann med minsta marginal, 16-14. På den sista kartan så hade man ingenting och låg faktiskt under med hela 12-1 innan laget vaknade till liv och tog 15 av dem resterande 16 rundorna som spelades. Starkt att orka ta sig tillbaka och hade jag varit MIBR fan så hade jag varit orolig.

Det är ganska självklart att brassarna kommer välja Nuke som sitt kartval i den här matchen då Liquid väljer bort Train. Det är dock en karta som Liquid historiskt varit bra på och med start som CT så har man en god chans att sno åt sig kartan ifrån MIBR. Liquid själva lär välja Overpass eller Mirage då det är två av kartorna som MIBR inte verkar ha lagt ner så mycket tid på. Med denna veto så spelar det ingen roll vad den tredje kartan blir då Liquid har skapat sig en tillräckligt bra chans att ta vinna matchen redan efter två kartor.

Mitt spel i matchen blir Team Liquid -1.5 till oddset 2.75 hos Unibet

//Emil