La Liga-Kollen Junifalkens speltips

La Liga-mattan!

La Liga-mattan!


Malaga – Espanyol

Malaga har nödvändigtvis inte varit dåliga, men det är tydligt att man tyvärr bara inte är tillräckligt bra för högsta ligan. Det är i synnerhet offensiven som är riktigt svag, där man gjort blott tre mål på de inledande sju matcherna. Espanyol har inte heller varit övertygande, där det också är offensiven som fallerar. Man har förvisso varit inblandad i målglada matcher, men i den här matchupen så köper jag inte en 2.5-lina. Undern gillas!

Tid: 9/10 21:00
Spel: Under 2.5 mål
Odds: 1.88
Bolag: Coolbet

📌 100% upp till 1000kr att rygga med hos Coolbet hämtar du här


Alaves – Atleti 

Efter den ofattbara inledningen på säsongen, har Alaves kommit ner på jorden igen med tre raka utan seger. Det har dessutom varit väldigt mediokra prestationer, i synnerhet mot Racing och Valencia. Emellertid är det här nivån som Alaves egentligen ska hålla, där man innan det helt enkelt överpresterade.

Atleti har istället sannerligen trummat igång, där man gick in i uppehållet med att piska på Real. Det är förvisso ofta svårt för storlagen direkt efter ett uppehåll, men jag gillar ändå Atleti-sidan här. Allt över 1.80 är bara att hugga!

Tid: 10/10 16:15
Spel: Atletico -0.5
Odds: 1.87
Bolag: Coolbet

📌 100% upp till 1000kr att rygga med hos Coolbet hämtar du här


Barca – Getafe 

Att spela underspel på detta Barca känns såklart vanskligt, men här tycker jag att det är läge. Mer eller mindre hela truppen har varit iväg på landslagsuppdrag, och vi vet hur svårt den första matchen direkt efter brukar vara för storlagen. Här saknas dessutom Raphinha och både Pedri och Rodri förväntas inleda på bänken.

När Barca dessutom möter Getafe, som är experter på att dra ner tempo och förstöra matcher, så tycker jag att 4-lina känns alldeles för högt. Bägge lag har dessutom europaspel kommande vecka, och jag ser inte att något av gängen skulle ta ut sig om Barca exemplevis skulle leda med 2-0.

Tid: 10/10 18:30
Spel: Under 4.0 mål
Odds: 1.81
Bolag: Coolbet

📌 100% upp till 1000kr att rygga med hos Coolbet hämtar du här


Racing – Valencia 

Tolv insläppta på de två senaste matcherna är sanslösa siffror för Racing, som sannerligen belyser var i lagdelen som bristerna finns. Emellertid så var det dels mot Barca, dels i en match där Celta gjorde mål på i stort sett allt. Hawaii är dock vad Racing erbjuder, men hemma på El Sardinero så har man uppvisat ett riktigt bra spel.

Här möter man ett ”nytt” Valencia under Aguirre, som man inte alls vet var man har. Vad Aguirre står för är dock tydligt, men jag är tveksam över att han fått till någon stor förändring på kort tid. Dessutom saknar Valencia mängder med spelare. Bra läge för Racing!

Tid: 11/10 21:00
Spel: Racing -0.5
Odds: 2.35
Bolag: Interwetten

📌 Testa nya Interwetten med din välkosmtbonus här


* Mina speltips i segundan

// Junifalk