Oddset Trippel

Trippeltipset 17/2

Storslagen trippel!

Veckan inleddes på bästa sätt – måndagens trippel trillade in till drygt sju gånger fläsket! Detta ska såklart följas upp med nya pollettregn. Under onsdagen sätter undertecknad tänderna i Champions League, en match från Premier League står även på menyn. Häng med!

Spelstopp: 20:59

Porto – Juventus: Bortaseger @ 2,09

På Estádio do Dragao ska Pepe försöka stänga igen butiken mot sin gamla kollega Ronaldo. Lättare uppgifter finns det definitivt. När Champions League-hymnen ljuder växer det i Cristianos brallor. Ingen annan har gjort fler mål i CL än den målkåta portugisen. Juventus har överlag haft en rätt stökig säsong men skadeläget ser ljust ut och “Den gamla damen” går tveklöst in som favoriter i den här åttondelen.

Porto ska inte underskattas, men det går inte att bortse från att portugiserna gör en svag säsong. Hela tio poäng är det upp till Sporting CP som toppar Primeira Liga. I helgen låg “Drakarna” under med 0-2 hemma mot bottengänget Boavista, dock lyckades Porto både reducera och kvittera. Detta var tredje raka krysset i den inhemska ligan.

Att ett för dagen svagt Porto ska orka stå emot Ronaldo & Co har jag svårt att tro. Här bör klasskillnaden helt enkelt väga över. Tvåan känns fin runt dubbla degen.

Spel: Bortaseger @ 2,09
Tävling: Champions League
Plats: Estádio do Dragao
Tid: 21:00
TV: Viasat Sport Premium, Viaplay

Sevilla – Dortmund: Hemmaseger @ 2,32

I Andalusien väntar en minst sagt svår bortamatch för Dortmund. De regerande Europa League-mästarna har hållit nollan i sju(!) raka matcher. Hemma på Ramón Sánchez Pizjuán är även Sevilla enormt starka, här har Julen Lopeteguis mannar radat upp sju raka segrar. Flera bärande spelare visar fin form, dock ska det sägas att Acuna, Navas och Ocampos är skadade.

Gästerna från det tyska Ruhrområdet är inte alls i samma slag. Interim-tränaren Edin Terzic har inte alls fått bitarna på plats och formen är usel. I Bundesliga har Dortmund endast gått segrande från en av de sex senaste fajterna. Lägg därtill att skadeläget är prekärt – Witsel, Meunier, T. Hazard och målvakten Bürki dras med skador, dessutom riskerar Delaney att missa den här matchen på grund av personliga skäl.

Att inte Spaniens fjärde bästa lag ses som större favoriter mot ett sargat samt disharmoniskt Dortmund på Ramón Sánchez Pizjuán ställer jag mig frågande till. Den välbetalda ettan i Andalusien är dagens bästa spel!

Spel: Hemmaseger @ 2,32
Tävling: Champions League
Plats: Ramón Sánchez Pizjuán
Tid: 21:00
TV: Kanal 6, Viaplay

Everton – Manchester City: Man City -1,5 @ 2,04

I Premier League ställs Everton inför en snudd på omöjlig uppgift. De blåvita fick däng senast hemma mot Fulham med 0-2 och min känsla är att The Toffees inte ska hållas så högt som tabellen vittnar om. Sett till xG är Everton det laget som sprungit bäst i hela serien, till stor på grund av att Calvert-Lewin titt som tätt gjort mål på allt. Anfallaren är dock skadad och missar den här matchen, det sätts även frågetecken kring Rodríguez samt Pickford.

Manchester City går som tåget och jagar nya rekord. 16 raka vinster är inget man skojar bort. Pep Guardiolas bygge ser otroligt stabilt ut, inte minst defensivt. Dias missade matchen senast mot Spurs (3-0) på grund av en lättare skada men försvarasgeneralen är nu åter i full träning. Det är även De Bruyne, däremot uppges formstarke Gündogan vara osäker till spel.

Även om Gündogan missar den här matchen ser jag inget annat än en klar bortaseger framför mig på Goodison. På resande fot har City vunnit sju matcher i följd med minst två måls marginal. Guardiolas gubbar löser linan (-1,5).

Spel: Man City -1,5 @ 2,04
Tävling: Premier League
Plats: Goodison Park
Tid: 21:15
TV: Viasat Fotboll Premium, Viaplay

Trippeln

Porto – Juventus: Bortaseger @ 2,09
Sevilla – Dortmund: Hemmaseger @ 2,32
Everton – Manchester City: Man City -1,5 @ 2,04

Totalt odds: 9,89

Klicka här för att rygga mitt trippelförslag

/Trippel-Magikern

Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.