Trippeltipset 4/6-21
Trippeln: Sydamerikanskt VM-kval
Det sydamerikanska VM-kvalet har rullat igång igen efter ett halvårs uppehåll. Hungriga uruguayaner, Messis klan samt Duváns kaffeodlare är favoriterna natten till fredagen. Två av tre kvalmatcher får plats på trippeln tillsammans med ett EM-genrep från Bologna. Vamos!
Spelstopp: 20:44
Italien – Tjeckien: Italien över 1,5 mål @ 1,68
Som alla minns var det Janne Anderssons blågula armé som sänkte Gian Piero Venturas Gli Azzurri i VM-kvalet 2017. Detta var ett bottenlöst fiasko för Italien som tidigare inte hade missat ett VM-slutspel sedan Sverige-VM 1958.
Italienarna har nu tagit ny kraft under Roberto Mancini, sedan fiaskot mot Sverige har världsmästarna 2006 gjort otroligt bra resultat och även fått fram flera intressanta gubbar, såsom Bastoni, Locatelli och Barella bland annat. Mancinis gäng vann samtliga EM-kvalmatcher med målskillnaden 37-4(!) på tio omgångar. Italien gick även och vann Nations League-gruppen förra året utan att förlora någon match, trots att bland annat Nederländerna fanns med i gruppen.
Gästande Tjeckien, vars stora namn fortfarande är kapten Darida, är inte av samma skrot och korn. Visst finns det potential hos gossar som Soucek och Schick, men något världsherravälde är knappast Jaroslav Silhavys landslag. Under Nations League torskade Tjeckien både hemma och borta mot Skottland, Darida & Co fick även stryk av Wales i den senaste VM-kvalmatchen.
Förra fredagen gjorde Italien sju påsar på San Marino. Detta var sjunde landskampen i följd de blåvita gjorde över 1,5 mål. Med tanke på att det här är sista dansen inför EM räknar jag med att Mancini ställer ut en stark elva. Med offensiva förmågor som Insigne, Belotti och Immobile ska Italien kunna göra minst två mål på ett svajigt och rätt mediokert Tjeckien. Taget till 1,68!
Spel: Italien över 1,5 mål @ 1,68
Tävling: Vänskapsmatch
Plats: Dall’Ara
Tid: 20:45
TV: Sportkanalen, Cmore
Argentina – Chile: Chile över 0,5 mål @ 1,74
Argentina har inlett VM-kvalet lovande. Tre vinster och ett kryss har det blivit efter fyra omgångar. Argentinarna har nätat i nio raka landskamper och som bekant finns det enorm kraft framåt med världsklass-anfallare som Martínez, Di María, Agüero och Messi. Bortser man från spelarna i den sista tredjedelen tycker jag dock inte att Argentina som landslag sticker ut på något sätt. Under inledningen av VM-kvalet har både Paraguay och Bolivia fått hål på Argentina.
Chile ska definitivt kunna hota Messi & Co i Santiago del Estero. Chilenarna har ett rutinerat landslag med en stark centrallinje som har hittat nätmaskorna i samtliga fyra matcher. Trots detta har det dock vara blivit en vinst efter fyra omgångar. Inter-stjärnan Vidal finns inte med den här samlingen, det gör däremot Vargas, Aránguiz, Medel samt Vidals klubb-kollega Alexis Sánchez.
Alla medel finns hos gästerna för att de ska kunna stå upp bra på Estadio Unico Madre de Ciudades. Undertecknad räknar med en jämnare match än vad oddsen visar. Det spelet som faller mig mest i smaken är Chile över 0,5 mål till 1,74.
Spel: Chile över 0,5 mål @ 1,74
Tävling: VM-kval
Plats: Estadio Unico Madre de Ciudades
Tid: 02:00
TV: –
Peru – Colombia: Bortaseger @ 2,16
Peru löste ett lite turligt kryss mot Paraguay i premiären men därefter har det blivit tre väntade nederlag. Truppen Ricardo Gareca har till sitt förfogande ser sämre ut än på flera år där landsfadern Paolo Guerrero (37 år) still going strong. Bortsett från kapten Guerrero är det bara Al-Fateh-spelaren Christian Cueva som gjort över tio mål i Gareca nuvarande trupp.
Colombia är ett landslag med betydligt mer klass. Flera spelare hos kaffeodlarna spelar till vardags på den absolut högsta nivån, såsom Cuadrado, Muriel, Sánchez, Ospina och Duván Zapata. Muriel och Zapata sänkte Venezuela i den första omgången, därefter löste Colombia ett kryss borta mot Chile – so far so good. Men efter den fina inledningen har det blivit torsk mot Uruguay med 0-3 och Ecuador med 1-6. Oroväckande siffror helt klart, men helt klart resultat i överkant.
Spelare för spelare är det helt klart klasskillnad mellan landslagen. Allt för stora växlar ska man inte dra av Colombias två senaste storförluster som varit rätt missvisande resultat sett till matchbilderna. Raka tvåan till 2,16 känns tveklöst generöst mot ett ordinärt Peru. Vamos Los Cafeteros!
Spel: Bortaseger @ 2,16
Tävling: VM-kval
Plats: Estadio Nacional del Perú
Tid: 04:00
TV: –
Trippeln
Italien – Tjeckien: Italien över 1,5 mål @ 1,68
Argentina – Chile: Chile över 0,5 mål @ 1,74
Peru – Colombia: Bortaseger @ 2,16
Totalt odds: 6,31
Klicka här för att rygga mitt trippelförslag
/Trippel-Magikern
Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.
