Bengt Sonnert Speltips

Bengans bomb: Grekland – Kosovo

Kosova ska kunna hålla jämna steg med ett avhängt Grekland

Den sista rundan av årets VM-kval är kommen och det vankas stormöten runt om i Europa där flera nationer, inklusive Sverige, spelar om en VM-plats i en direkt avgörande match. Det här mötet mellan Kosovo och Grekland får nog ses som ett av de svalaste rent sportsligt för den opartiske tittaren, men det är kanske faktiskt här spelvärdet blir som bäst. Greklands dörr till VM öppnade sig aningen när Sverige föll mot Georgien men efter förlusten mot Spanien så är nu Grekland helt körda vad gäller avancemang. Rent sportsligt betyder alltså matchen ingenting för de blå-vita.

Grekland

Grekland får nog ges godkänt trots allt, med sin tredjeplats i gruppen. Sverige och Spanien var de två stora förhandsfavoriterna att sluta top 2 och så blir det också. Grekland tog dock en imponerande hemmaseger mot Sverige och lyckades brotta till sig ett kryss borta mot Spanien. Tyvärr för grekernas del är spetsen och högstanivån inte där under tillräckligt långa perioder vilket krävs i ett kval och man har nu blivit ordentligt avhängda gent emot Sverige och Spanien.

Grekerna har haft ett par ruskigt tunga år sedan det heroiska EM-guldet och det har rentav nästan sett sämre och sämre ut för varje säsong, fram tills i år. Det tror jag dock spelar föga roll i den här matchen då intresset knappast kommer vara maximalt ens hos hemmapubliken. Grekland har haft jätteproblem med att få publik på matcherna ens när matchen haft någon relevans, så en helt avslagen match mot Kosovo kommer inte locka det stora hemmastödet, det är en sak som är säker.

Grekland har gjort ett okej kval, men här blir man prissatta på tok för lågt i en match som betyder så pass lite som den ändå gör.

Kosovo

Kosovo slutar troligen sist i gruppen efter Georgiens praktskräll mot Sverige. Laget har dock gjort en fullt godkänd insats och med en vinst borta mot Georgien och ett kryss hemma mot Grekland så kan man faktiskt säga att laget gjort vad som kan förväntas av dom. Kanske nästan lite mer.

Kosovo spelar ganska underhållande fotboll och Sverige bjöds på dans senast i Stockholm. Matchen slutade förvisso 3-0 till blå-gult men det satt bra långt inne. Vid 1-0 hade Kosovo flertalet heta målchanser innan Alexander Isak gjorde det där förlösande 2-0-målet som högst troligen blir årets mål inom svensk fotboll.

Kosovo ska inte skrivas upp som ett bra lag, för det är dom inte. Ett lag nog att störa favoriter är dom dock definitivt och mot just Grekland i den här matchen känns utsikterna för skräll helt okej!

Speltips Grekland – Kosovo

Rent sportsligt alltså inte den hetaste matchen men jag gillar +1 på Kosovo här. Insatsen tillbaka om Kosovo förlorar med 1 mål alltså. Senast de bägge möttes var det faktiskt kraftig dominans statistiskt sett för Kosovo i en match som slutade 1-1, efter en sen kvittering av Muriqi. De möttes faktiskt även två gånger förra året och i bägge fallen var det tighta matcher som slutade med oavgjort respektive uddamålsvinst för Grekland.

Grekland är ett klassiskt grind-lag som sällan spelar urspårade matcher. På sina senaste 20 matcher har laget vunnit med mer än en boll vid ett enda tillfälle och det var senast mot Georgien. Då kom bägge målen på tilläggstid, så ni förstår att det brukar vara jämt oavsett vilka Grekland ställs mot.

Grekland är bättre, men utan motivation och möjligheten att nå VM så luktar den här matchen väldigt avslagen. Kosovo hade aldrig några realistiska mål att nå VM vilket gör att den här matchen mer eller mindre bara blir en vanlig dag på jobbet medan Grekerna såklart är besvikna efter att ha missat möjligheten mot Spanien senast.

Avslaget och troligen målsnålt. Pluslinan på Kosovo gillas.

Jag spelar Kosovo +1 @ 1.70 BETSSON