Adams Ammunition

Adams Ammunition: Genoa – Atalanta

Atalanta reser sig och tar tre enkla pinnar mot urusla Genoa!

Jag hade stora förhoppningar om att Atalanta skulle slås om sudetton i år och även om så inte blivit fallet så är det fortfarande ett fotbollslag fullt kapabelt att slå i stort sett vem som helst. Efter en stjärnsmäll mot Mourinhos Roma för ett par dagar sedan så är det bara vinst mot otroligt svaga Genoa som räknas under Tisdagen. Hemmalaget har redan hunnit med att sparka en tränare i år och ersättaren Scehvchenko har inte på något vis heller fått laget att lyfta. Blott en seger, mot ligans sämsta lag Salernitana, i cupen är vad Genoa lyckats åstadkomma under Ukrainarens styre.

Genoa

Kräftgången för Genoa fortsätter som sagt trots tränarbytet och att det blir Serie B för Genoa kommande säsong känns allt mer rimligt. Laget har förtvivlat svårt att vinna och har på 18 spelade ligamatcher endast lyckats vinna en ynka gång mot bottenkonkurrenten Cagliari. De senaste veckorna har sett nästan än sämre ut för Genoa som bortsett segern i cupen mot Salernitana åkt på storstryk i match efter match. När fossil-gamle Goran Pandev blivit starter så vet man att truppen i sin helhet är extremt svag. Senast mot ett för stunden uselt Lazio utan sin store stjärna Immobile så blev det återigen storförlust.

Senaste fyra i ligan är fyra raka förluster för Genoa och dessutom med stor marginal. 11 insläppta mål och blott två betydelselösa strutar i rätt bur.

Atalanta

Jag är besviken på Atalanta i år men på något vis så har man fortfarande tätkänning. Vid seger idag kliver laget upp på andra plats i tabellen med tre poäng kvar att jaga kontra ligaledande Inter. För ett par dagar sedan fick man se sig besegrade med 1-4 av Roma i en mycket märklig tillställning där Rom-laget lyckades med den smått overkliga bedriften att göra 4 mål på 1.20 i xg. Atalanta var inte på något sätt fantastiska i den matchen men 1-4 var allt annat än rättvisa och talande siffror.

Innan den snöpliga förlusten mot Roma hade dock Atalanta gjort ett par riktigt starka veckor i ligan med bortasegrar över Juventus, Napoli och Verona bland annat. På pappret är truppen ljusår starkare än Genoa och när ett av ligans i särklass bästa anfallslag här möter ett Genoa som tycks totalt oförmögna att försvara den egna kassen så tror jag bara att main-linan täcks utan några större problem.

Speltips Genoa – Atalanta

Schevchenko kändes direkt som en paniklösning snarare än ett genidrag för Genoa och utfallet med Ukrainaren har lämnat mycket att önska så här långt. Genoa släpper till hejdlöst mycket målchanser och Goran Pandev i all ära men det är ingen anfallare som ska starta i Serie A längre.

Atalanta har ett fint läge i truppen med endast långstidsskadade Goosens bekräftad out. Den Colombianska anfallsduon Muriel och Zapata ska bägge vara redo för spel här och det räcker väldigt långt mot Genoa.

Att bergamo-laget förlorade mot Roma i helgen ser jag nästan bara som positivt inför den här matchen. Nu har man absolut inte råd med något slaskigt poängtapp och samtliga bör vara 100% påställda och fokuserade på att återvända till Bergamo som näst först i ligan.

Atalanta är bättre på varje position och har varit på kraftig uppgång formmässigt senaste tiden. Framförallt har man varit i synnerhet bra på just bortaplan.

Halva insatsen tillbaka vid 1-målsvinst för Atalanta och full vinst på 2 eller fler mål i vinstmarginal ser jag som ett mycket fint spel.

Atalanta -1.25 @ 1.92 PINNACLE SPORTS