T1 – Gen.G
T1 – Gen.G
Efter en hel säsong av kämpande så har vi de två bästa lagen i Korea som möts i dagens final. Båda lagen är här välförtjänt och även om T1s väg varit rakare än Gen.G’s så kommer det att bli en bra kamp på servern. T1 har vunnit samtliga 19 matcher under 2022 och har nu bara en match kvar för att gå obesegrade igenom en hel säsong. För Gen.G så handlar det framförallt om revansch men även att få bevisa att deras lag är bäst i världen.
Den här matchen har alla förutsättningar att bli den bästa matchen någonsin i league of legends så har du minsta lilla intresse för esport och framförallt LOL så ska du titta!
T1
Efter ett par år i skuggan av DWG har T1 nu byggt ihop ett lag som är oslagbara. Laget har inte förlorat en match 2022 och det är inte bara att laget vinner sina matcher, man dominerar från start till mål. Fyra unga spelare med otrolig talang tillsammans med Faker gör att T1 kör över sina motståndare på 20 minuter. I de matcher där T1 får motstånd så vet dem exakt när läget kommer för att ta över och avsluta matchen. Det var länge sedan vi fick se något lag vara såhär överlägsna.
Fyra av fem spelare i T1 var med i vårens ”All Pro Team” där lagets support Keria även tog hem MVP. Det är sällan en support sticker ut så mycket som Keria gjort denna säsong men han har varit den största faktorn till att T1 inte förlorat ännu. Han sätter upp sina spelare perfekt i varje match, i varje situation och det är en konst att se honom spela. Offensivt har T1 Gumayusi som ADC och Faker på midlane som har höga positioner på världsrankingen. Zeus och Oner är unga spelare som redan slagit igenom och som vi kommer att få se mycket av framöver.
Vad är det som talar för att Gen.G ska besegera T1 i denna final? Framförallt så är det att senast lagen möttes så var det jämnt trots att Gen.G saknade sina två stjärnor (Ruler & Chovy testades positivt för Corona). Det andra är att inför säsongen med ett neutralt perspektiv så hade jag Gen.G som det bättre laget. Att T1 står som favoriter idag efter 19 raka segrar går inte att argumentera emot. Men att Gen.G ska vara lika stora underdogs som med två stand ins är fel.
Gen.G
Gen.G vann 15 utav 18 matcher under grundserien och följde sedan upp detta med en 3-2 seger mot Damwon. En semifinal Gen.G aldrig borde vunnit men på något vis lyckades man vända ett underläge på 10k guld till seger. Det har trots flera fall av covid gjort en väldigt bra säsong och jag skrev i mitt första inlägg denna säsong att Gen.G kommer vara världens bästa lag 2022 och även om det är svårt att argumentera emot T1’s form och vårsäsong så står jag fast vid det.
Det är final och även om T1 inte visade några nerver i sin semifinal mot KDF så har Gen.G ett stort övertag när det kommer till erfarenhet. Det här är fem spelare som alla har varit i liknande situationer tidigare och vet hur dem ska hantera pressen. Det är dags för Chovy att vinna en final och att få besegra Faker är ett drömscenario. Om det är någon botlane som kan besegra Gumayusi / Keria så är det Ruler / Lehends i Gen.G. Peanut är en bättre spelare än Oner när det kommer till jungle och uppe i toplane är Doran van att spela weak side och bör klara av att hantera Zeus.
Om Gen.G förlorar mot T1 och framförallt om de blir överkörda så är jag den första att erkänna mitt misstag. Trots T1s fantastiska säsong och allting så kan jag inte förstå varför Gen.G ska vara såhär stora under dogs. Jag gillade Gen.G runt 3.40-3.50 i odds och jag gillar dem ännu mer till över 4.00.
Speltips: T1 – Gen.G
Det här är två av om inte de två bästa lagen i världen just nu. Båda lagen spelar väldigt bra och oavsett resultat så hoppas alla på att det inte blir en 3-0 överkörning. Gen.G har allting att vinna i dagens match och att dem vinner minst 25% av gångerna mot T1 i en bäst av 5 är lågt. Jag tycker inte att T1 är ”19-0” bra och min tro på Gen.G kanske är lite väl hög. När jag lägger ihop allting och tittar på denna match med neutrala ögon så hamnar värderingen i att Gen.G till nuvarande odds är grymt bra.
Mitt spel i matchen blir Gen.G till oddset 4.10 hos Pinnacle
//Emil
