Nederländerna – Polen
Höga odds på Nederländerna hos BET365!
Bengan har redan delat den här matchen i sin early dubbel. Jag tänker dock uppmärksamma er om ett ganska ordentligt överodds i skrivande stund på BET365. Jag tar inte raka, utan ahcp på Nederländerna -1.0. Det vill säga, vinner laget med 1 mål får vi insatsen tillbaka, 2 eller fler så får vi vinst utbetald.
Nederländerna var ruskigt på tårna mot ett kallt Belgien i öppningsrundan och väl hemma i tulpanernas land tror jag Polen får det väldigt jobbigt.
Spel: Nederländerna -1,0 AHCP @ 2.20 BET365
Nederländerna
De orangea har varit fina mot slutet och inte minst senast mot Belgien. Trots bortaplan massakerade man de röd-svarta och 1-4 var faktiskt fullt rättvist. Jag hade inte väntat mig se Van Dijk och hela styrka vara med från start i första matchen men så var fallet.
Framåt är Holland som alltid frejdiga med flertalet tekniska och sylvassa spelare. Depay som haft det tungt i Barcelona mot slutet fick hänga dit två strutar i kombo med att Bergwijn satte 1-0 och Dumfries 3-0.
Resultatet kanske var lite i överkant men totalt sett en gedigen insats av ett bra Holland. Segern innebar dessutom 10 raka utan förlust för Nederländerna, som därmed varit obesegrade sedan förlusten mot Tjeckien under EM.
Polen
Polen tog sig till VM på Sveriges bekostnad och det gör än idag ont. Det kändes dock mer som Sveriges oförmåga att göra mål var problemet än att Polen var överdrivet bra. Vidare så har man spelat en match efter Sverige-vinsten och det var mot ett Wales bara någon dag innan de sistnämnda skulle spela sin avgörande VM-kval-match mot Ukraina.
Trots detta, så hade Polen stora problem med att avfärda ett Wales med tankarna på något helt annat. En sen vändning gav 3 pinnar till slut men definitivt utan att imponera.
Polen är okej – Men absolut inte spektakulärt bra.
Speltips Nederländerna – Polen
Oddsen är påväg ned i rasande fart på de orangea och jag håller med marknaden. Därför är det extra fint att hitta ett odds på BET365 som släpar efter mot övriga aktörer.
2.20 hos världens största spelbolag är rejält mycket högre än hos övriga och jag tror Nederländerna kommer fortsätta spelas ned.
Depay sätter ett gäng strutar till och Nederländerna bjuder folket på fest!
Spel: Nederländerna -1,0 AHCP @ 2.20 BET365
