Luxemburg – Färöarna
En sista gång, kära Luxemburg!
Den röda tråden genom dessa två veckor av Nations League är att jag laddat in kulorna på Luxemburg i varenda match förutom senast mot Turkiet. Jag kommer göra det även under Tisdagen och köra en favorit i repris med både spel på Luxemburg att vinna samt överspelet. När de möttes för en vecka sedan på Färöarna blev det 0-1 till Luxemburg med mersmak. Nu, väl hemma på Satade de Luxembourg tror jag spelövertaget kommer bli än kraftigare och jag gillar faktiskt utsikterna för lite av en utskåpning här.
Luxemburg är alltid starka mot sämre lag på hemmaplan och Färöarna har inte tagit tre poäng på bortaplan sedan en seger 2020 mot Andorra. Däremellan har man ett par iskalla kryss mot lag som Gibraltar, Moldavien och Malta.
Luxemburg -1.0 ahcp @ 1.81 samt Över 2.25 @ 1.95 på Pinnacle Sports
Luxemburg
Jag ältar och ältar om att Luxemburg är bättre än man troligen någonsin varit och det här gruppspelet har varit en klar indikation på det. Två enkla segrar mot Färöarna och Litauen följdes upp med en bra prestation mot Turkiet senast. Vid 0-1 Turkiet kvitterade Luxemburg men fick målet bortdömt. Därefter sent gjorde Turkiet istället 0-2.
Den här matchen blir i stort sett direkt avgörande för andraplatsen i gruppen och det kan bli en väldigt viktig andraplats att knipa faktiskt. Går Turkiet direkt till EM via EM-kvalet så går platsen till play-off vidare till det lag som slutar tvåa, vilket känns fullt rimligt att så blir utfallet. Luxemburg vill garanterat sluta minst tvåa i denna gruppen och man är stora, stora favoriter att göra så.
Luxemburg var det bättre laget mot Färöarna på bortaplan för en vecka sedan och här gillar jag verkligen utsikterna för en komfortabel seger med ett par bollar.
Färöarna
Fin seger för Färöarna senast mot ett uselt Litauen, där 0-1 vändes till 2-1. Det var dock på hemmaplan där laget tar i stort sett alla sina skalper. På bortaplan brukar man allt som oftast förlora med ett och annat kryssresultat mot riktigt svaga nationer här och där. Lagets enda bortamatch i det Nations League så här långt slutade 0-4 mot Turkiet med bud på ännu fler bollar i egen bur.
Som ovan nämnt har man inte vunnit på bortaplan sedan sommaren 2020 och det bör inte ske under Tisdagen heller. Trots att det ”bara” är Luxemburg på andra sidan planhalvan så kommer man garanterat få fokusera på att försvara sin egen bur, vilket man generellt inte är alls bra på.
Färöarna får sikta in sig på tredjeplatsen i den här gruppen och vara nöjda med det.
Luxemburg – Färöarna
Luxemburg är klart starkare på nästan varje position är bortalaget och väl hemma på Stade De Luxembourg gillar jag som sagt utsikterna för en komfortabel seger. I ren grundstyrka är man minst en nivå över motståndet och kunde man dominera på Färöarna så ska man ha alla förutsättningar att göra det även på hemmaplan.
Färöarna behöver egentlige vinna den här matchen dessutom för att ha en rimlig chans på andraplatsen i slutändan och det bör kunna öppna upp matchbilden ganska ordentligt. Något som jag också tror är till fördel för Luxemburg.
Jag kör en repris på förra matchen och kniper följande spel:
Luxemburg -1.0 ahcp @ 1.81 samt Över 2.25 @ 1.95 på Pinnacle Sports
