Real Sociedad – Atletico Madrid
No Isak – No Party. Eller?
Lördagens toppmatcher fortsätter, när vi beger oss norrut till Baskien och San Sebastián där ett Isak-löst Real Sociedad tar emot dom rödvita från Madrid, Atletico.
Det är nog få som missade den ur svensk-ögon största sommartransfern, när Alexander Isak lämnade sitt Real Sociedad för spel på dom brittiska öarna och storsatsande Newcastle. En övergång som för en svensk La Liga-älskare såklart är tråkig, men som är win-win-win för alla parter.
Bägge dessa lag har börjat säsongen med två vinster och en torsk, där inget av lagen direkt imponerat. Således upp till bevis för både blåvitt & rödvitt, där jag anser oddsen på nollbollen är helt felsatta. Fördel blåvitt i San Sebastián!
Spel: Real Sociedad DNB @ 2.08 / ComeOn
Real Sociedad
Isak-transfern kom lite som en blixt från klar himmel, men en transfer som i det stora hela gynnar både klubb & spelare. Faktum är att Isak aldrig riktigt blommade ut i La Real, och ett miljöombyte är nog precis vad han behöver. Samtidigt som en klubb som Sociedad inte kan tacka nej till en summa på drygt 730 Milj Kr.
In har istället Alexander Sörloth kommit på lån, och klubben har även snart gjort klart med Umar Sadiq från Almeria. Den förstnämnda gör sin andra sejour i klubben, och känner således laget redan väl. Sadiq blir däremot helt ny, men likaså känns det som en bomb-transfer. Han lär passa perfekt som centertank i detta possessiondrivna La Real.
Hittills har laget stått för bra insatser, men inte mycket mer än så. Både mot Cádiz och Elche gjorde man det som krävdes och vann med uddamålet. I matchen mot Barca däremot stod man upp bra väldigt länge, och var stundtals rentav det bättre laget. Men kvaliteten hos Blaugrana var avgörande, där ett superinhopp av Ansu Fati blev avgörande.
I denna match lär vi definitivt få se samma magiska inramning som mot Barca, med ett La Real som är spelförande. Laget brukar förvisso inte alltid ha det så lätt mot topplagen, men här tycker jag hemmalaget ska ha goda chanser. Man har inte samma individuella nivå som gästerna, men helt klart ett bättre kollektiv, i vart fall för tillfället.
Atletico Madrid
Under hela försäsongen, och i premiären mot Getafe, stod Atletico för en offensiv och anfallsinriktad fotboll, något man väntat länge på att dom ska tillämpa, sett till truppbygget. Många, jag inkluderat, trodde att detta var starten på ett nytt Atletico, något som under de senaste två matcherna är som helt bortblåst.
Absolut, det finns flera sätt att vinna fotbollsmatcher på, och jag säger inte att den ena approachen är bättre än den andra, men det är likväl synd att Simeone hellre spelar sin destruktiva fotboll när han förfogar över sådana otroligt fina offensiva spelare, som mycket väl bemästrar en spelförande filosofi.
Senast mot Valencia var det i stort sett bara ett lag som ville spela anfallsfotboll, och det var inte Atletico. Dock var Simeones matchplan helt rätt, sett till hur väl dom försvarade och det faktum att dom tillslut även vinner matchen. Likväl, hade Valencia haft högre individuell skicklighet i sista tredjedelen, hade utfallet på matchen blivit totalt annorlunda.
Liknande matchbild lär utspela sig här, med ett Atletico som ligger i sina försvarspositioner med fokus på defensiven. Jag är fortsatt inte helt övertygad om att man har en defensiv bra nog för att tampas om topp 2 positionerna, och när nu både Savic och Molina är out, är det en ännu mer försvagad backlinje här. Det är väl inte omöjligt att man likväl lyckas hålla nollan, men favorit på en nollboll, det ska man inte vara.
Speltips Real Sociedad – Atletico Madrid
Till skillnad från Real Madrid – Real Betis, tror jag inte vi kommer få se en målkavalkad här. Likväl finns det förutsättningar för att det ändå blir en underhållande tillställning, där jag anser att det är fördel hemmalaget.
La Real har ännu inte visat sin högsta nivå denna säsong, bortsett från 25-30 min mot Barca. Jag tror att dock att Alguacils mannar går in här med tro och förhoppning att kunna plocka samtliga pinnar. Det lär vara ett massivt spelövertag från hemmalaget, där vi kommer få se ett ganska högt tempo både på plan och på läktaren. Att få hål på Atleticos täta försvar är såklart ingen lätt uppgift, men att det lär uppstå möjligheter, det är jag övertygad om. Lirar La Real på högsta växeln, är chanserna på 3 pinnar väldigt goda.
Gästerna har även dom en hel del att bevisa, men känslan är likväl att Simeone kommer köra sin 5 back & fokus på försvarsspel. Det har hittills visat sig fungera ganska väl, trots avbräck i backlinjen. Offensivt har man dessutom stjärnor i mängder, och det i bra form. Dock är det egentligen bara Joao Felix som trivs i omställningsspelet, och det har under dom senaste matcherna varit tydligt att han saknar en riktig lekkamrat som spelar fotboll på samma sätt som han. Jag tror att Atletico återigen blir väldigt baktunga här, och att det är defensiven som får jobba snarare än offensiven.
Det blir ingen lätt uppgift för Real Sociedad att försöka penetrera gästernas gjutna försvar, framförallt när man själv haft det svårt att ta vara på sina chanser. Likväl anser jag att Atletico inte ska vara favoriter på en nollboll, och att oddset helt enkelt är för bra för att undvika. Dessutom känns hemmalaget faktiskt något bättre för stunden, trots avsaknaden av Isak. Real Sociedad att vinna, med pengarna tillbaka på oavgjort, är givet!
// Junifalk
