Oddset Trippel

Trippeltipset 8/9-22

Trippeln: Malmö får trubbel medan Djurgården vinner!

Dags för gruppspelet i Europa- samt Conference League att dra igång. Malmö FF mår som klubb inte jättebra och Braga hemma på Stadion kommer bli en riktigt tuff uppgift för Di blåe. Djurgården är i desto bättre skick och Blåränderna får också en mindre skumpig resa i Dublin. En bra tvåa helt enkelt. Även Manchester United och Real Sociedad ska få vara med på ett hörn. Den brittiska bjässen är i väldigt gott skick och ska kunna vinna utan större bekymmer. Allt som allt är vi uppe på nära sju gånger flisen då vi jobbar in trippeln tillsammans.

Spelstopp Trippel: 18:44

Rygga min trippel här (förskriven kupong)

Match 1

Malmö FF – Braga: Bortaseger @ 2,12

Trots 2-1 borta mot Elfsborg så orkade inte Malmö FF greja vare sig seger eller poäng på Borås Arena. Skåningarna är i mindre gungning och det var inte helt oväntat att klubben agerade och plockade in Åge Hareide som tränare i veckan. Tanken är att baggen ska finnas på plats i Malmö redan till denna duell.

Det som möjligen ger MFF lite ljus i mörkret är lagets fina prestationer hemma på Stadion och mot denna typ av klubbar brukar också Di Blåe lyfta sig. Lewicki, Rieks och Dahlin är en trio gubbar som fortsatt ska saknas och det gör inte saker och ting bättre däremot. Braga är dessutom i gott skick. Ärkebiskoparna från Portugal har lirat in 4-1-0 på sina fem första i ligan och öst in hela 18 mål på dessa matcher. Bland annat har Simon Banza varit utomjordiskt bra framåt och fransmannen är en spelare som skåningarna måste hålla koll på.

På det hela taget är Braga ett bättre och mer välmående lag för tillfället. Att vi under rådande omständigheter kan få nypa gästerna till över dubbeldeg är tillräckligt för att jag ska trycka på knappen.

Spel: Bortaseger @ 2,12
Tävling: Europa League
Plats: Eleda Stadion
Tid: 18:45
TV: TV6, Viasat Sport Premium, Viaplay

Match 2

Manchester United – Real Sociedad: Hemmaseger @ 1,63

Efter en hemsk ligastart på säsongen så har Erik Ten Hag och hans United växlat tempo. Maguire och Ronaldo har båda fått slita bänk på sistone vilket har inneburit fyra raka Premier League-segrar och därtill ett bra spel. Hemmalaget kan dock komma att spela med lite spännande rotation då Dúbravka mycket väl kan få chansen mellan stolparna. Maguire kan absolut få chansen bakåt, likaså Lindelöf. Framåt är det väldigt troligt vi ser Cristiano Ronaldo få starta men också Fred kan få chansen. På det hela taget råder en hård konkurrens runt United just nu och det tror jag bara är bra.

Real Sociedad har som bekant fått se Alexander Isak lämna för spel i Newcastle. Med drygt 700 miljoner på fickan löste baskerna snabbt Umar Sadiq för drygt 200 miljoner. En i mina ögon riktigt bra anfallare som absolut kan komma göra succé. Sett till helheten håller ändå inte riktigt Real för denna typ av uppgifter i dagsläget. Laget spretar en del och har också spelare frånvarande som vanligtvis kan göra skillnad.

Ettan till 1,60-1,65 är ett väldigt bra spel som klickas.

Spel: Hemmaseger @ 1,63
Tävling: Europa League
Plats: Old Trafford
Tid: 21:00
TV: Viasat Sport Extra, Viasat Sport Ultra, Viaplay

Match 3

Shamrock Rovers – Djurgårdens IF: Bortaseger @ 1,94

Vi avrundar med ett nytt svenskt inslag i Europaspelet. Djurgården gjorde ett strålande kvalspel i och med segrar mot APOEL samt Rijeka bland annat. Blåränderna har fått otrolig effekt på sitt bygge och sommarens alla matcher har mer eller mindre enbart slutat i dur. Lite frågetecken inför avfärd till Irland finns ändå. Både Asoro och Ekdal fick smällar mot Sirius häromsistens och är en aning osäkra.

Stockholmarna kan hursomhaver ta sig till Dublin med en stark tro på uppgiften och det är inget snack om att besökarna ska hållas som favoriter. Shamrock har under en period lidit av tunga skador och Rovers ser även här ut att få sparka boll utan bland annat en av sina bästa målskyttar den här säsongen då Graham Burke den senaste månaden varit utanför spel.

Över 700 bortafans förväntas inta Tallaght Stadiums läktare och bära fram DIF till fortsatt framgång. Jag tvekar därför inte och nyper tvåan till strax under dubbla stålar.

Spel: Bortaseger @ 1,94
Tävling: Conference League
Plats: Tallaght Stadium
Tid: 21:00
TV: Viaplay

Trippeln

Malmö FF – Braga: Bortaseger @ 2,12
Manchester United – Real Sociedad: Hemmaseger @ 1,63
Shamrock Rovers – Djurgårdens IF: Bortaseger @ 1,94

Totalt odds: 6,70

Rygga min trippel här (förskriven kupong)

/Trippel-Magikern

Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.

I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100