Topptipset 16/7
Topptipsanalysen
Det är inget annat än en världsklassbong som erbjuds alla Topptips-slukare under torsdagen! Fem blågula fajter kombinerat med tre engelska bidrag är sannerligen inte vardagsmat, men här är det bara att bocka och buga för underhållningen. Fram med ärtsoppan så löser vi åtta rätt i sommarstugan!
Spelstopp: 18:59
Kamraterna från Norrköping har imponerat enormt så här långt och leder mer än välförtjänt serien. Haksabanovic har slått knut på alla ben som velat hyvla honom och Simon Thern har klivit fram såväl som en förebild som en tvåvägsmittfältare av yppersta allsvenska mått. Insatsen mot Malmö var dock lite smått sisådär och frågan är om det smugit sig in en viss form av underskattning inför mötet med Närkes stolta grabbar här? Örebro är ett klassiskt mittenlag som kan både slå och förlora mot alla lag i serien, men har Besara och gänget vaknat på rätt sida här kan Peking få tufft att ladda om. Ettan är på tok för hårt streckad för spikpistolen och här bör blickarna istället riktas brett.
Inte många hade trott att Elfsborg skulle vara det lag som tillsammans med Norrköping skulle stå utan förlust efter de inledande sju omgångarna av Allsvenskan. Försvaret och framför allt den nye härföraren Joseph Okumu har dock knäppt många tvivlare på näsan, men mot Häcken lär inte Okumu finnas med. Mittbacken utgick skadad efter en halvtimme mot Kalmar senast, och utan honom är gästerna inte lika stabila bakåt. Häcken är revanschsuget efter 1-3 i änden mot Mjällby, men framför allt eftersom att det var just Elfsborg som skickade Getingarna ur cupen för drygt tre veckor sedan. Värdet välkomnar ett lås åt vänster här.
1-1 i den tidiga seriefinalen var inte vad samtliga med ljusblåa anknytningar hade tänkt sig. Matchbilden tydde länge på att Di Blåe skulle plocka alla tre poäng, men efter en soloaktion av den högre svårighetsgraden signerad Pontus Almqvist visade resultattavlan 1-1 efter 90 minuter. Det är alltså ett uppretat gäng skåningar som åker upp till Jämtland. Östersund har hämtat in nytt blod på tränarbänken från division 4, men det är inte mot de mesta mästarna som de rödsvarta ska plocka sina poäng. Trots kort vila är det mycket möjligt att en islossning är att vänta från MFF:s sida här och då har inte ÖFK mycket att sätta emot.
Bajen söker med ljus och lykta efter formen från i fjol. Tomrummet efter Djurdjic och hans extrema vinnarskalle blir svårt att fylla, men de grönvita har kvalitet och kunnande i kubik för att kunna vända på den mörka trenden ändå. Bra chans till vändning kommer här när det vankas resa till Småland. Kalmar är ur slag, men Nannes bästa chans till att vända på raden är att fortsätta med den offensiva spelidén. Ska KFF gå i klinch med gästerna på samma villkor och komma ut på den segrande sidan krävs något alldeles extra. Högersidans spelvärde lockar oerhört mycket.
Det vankas kustkrig på Påskbergsvallen när de sydöstliga Listlerlands-krigarna från Mjällby drabbar samman med uppstickarna från västkusten. Varberg är ett gäng kaxiga nykomlingar under generalen Jocke Persson och den frispråkige gamla MFF-liraren har än så länge lett sina mannar med den äran. De grönsvarta kommer från en torsk mot Örebro, men det positiva från den fajten var att tjuren Selmani var tillbaka igen. Anfallaren sprang, tacklade och sköt sönder Helsingborg i premiären och han lär behövas här. Mjällby visar med nuvarande form att de är i finrummet för att stanna och fyra raka triumfer stärker bara det påståendet. Liten fördel besökarna som på pappret har den starkare truppen, men var inte blyg i garderingarna om deg finns.
6. Crystal Palace – Manchester United 2
Målmakarna Rashford och Martial såg ut att agera fullpoängsfixare åt The Red Devils mot Southampton. En kort färgblindhet av Maguire och lite “vik-ned-sig-aura” av Lindelöf på tilläggstid såg dock till så att Ole Gunnar fick krupp på bänken och bara en poäng på kontot. Det återstående schemat i form av Palace, West Ham och Leicester talar dock till Uniteds fördel i kampen om höstens Champions League-spel. Örnarna har checkat ut från den här säsongen i och med fem raka nederlag och att det ska bli någon ändring här känns som en utopi. Sticker tvåan iväg alldeles för mycket kan krysset vara värt en funderare.
7. Leicester – Sheffield United 2
Rävarna raskar inte direkt över isen. Tvärtom brakar de för stunden rakt ner i en hopplös, sorgfylld plats utanför Champions League-spel när höstlöven faller senare i år. Red Bull-konnässören Vardy satte 1-0 i Körsbärs-målet senast, men Bournemouth ville annat och avgick till slut med en 4-1-seger efter att bland annat långhårige Söyüncü fått syna den röda skivan av domaren. Utan turken är Rodgers gäng försvagade och det bådar inte gott när stora, stygga Blades kommer på besök. Chris Wilders soldater har fått upp ångan igen och med triumfer i bagaget mot både Wolves och Chelsea kommer gästerna bara att fläska på. En stekning av ettan är tilltalande.
Som Giganten påpekat i Stryktipspodden är detta ingen munter upplaga av Everton. Mittfältet är en sorglig ursäkt till ingenting och prestationen mot Wolverhampton var inget som ens hamnar under granen. Högst upp hamnar dock Aston Villas insats mot Palace! Jublet vid Trézéguets 1-0-mål fick nästan oss TV-tittare att tro att publik smugit sig in på Villa Park och av bara farten satte egyptiern sedan också 2-0. Kan Birmingham-gänget komma upp i samma nivå här finns alla möjligheter att knapra in ytterligare i jakten på ny biljett i Premier League, och återigen är det intressant att förpassa en etta till stekjärnet.
Stugans superspik!
Det har varit en trevande inledning för de mesta mästarna. Final i cupen är bra, men det krävs en avsevärd bättring i serien för att Tomasson ska få coacha Di Blåe genom hela Allsvenskan. Bättringen börjar i Jämtland.
Stugans kupongrensare!
Norrköping har gjort det bra, men i en jämn allsvensk serie ska det mycket till för att spika Peking till så höga procent som här. Det är inte alls otänkbart att Mehmeti skjuter nya poäng till ÖSK på Östgötaporten.
