Adams Ammunition

Adams Ammunition: Brentford – Crystal Palace

För höga odds på Crystal Palace

Brentford tar emot Crystal Palace under Lördagen och jag upplever att oddsen på Palace sprungit iväg lite väl mycket.

Palace mötte Norwich för ett par dagar sedan och stod då på bortaplan i 2.33 när matchen startade för rak seger. Nu helt plötsligt, mot Brentford, bjuds vi på 3.05 ett par dagar senare. Ska Brentford vara så ofattbart mycket bättre än Norwich alltså? Knappast.

Spel: Crystal Palace asian handicap 0.0 @ 2.04 – PINNACLE SPORTS

Brentford

Den underbara säsongsstarten för Brentford har tagit en rejäl vändning och nu blir det krig för överlevnad mot slutet av säsongen. Sex raka förluster har man i skrivande stund varav 5 i Premier League. Visserligen ett par okej prestationer bland dessa förluster men i det stora hela börjar det bli tydligt att Brentfords spring i starten var mer av just det, bra spring, än att laget är speciellt bra.

Inför den här matchen kan man få lite av en nytändning om Eriksen lyckas komma till spel men att Dansken kliver in och gör 90 bländande minuter känns snudd på omöjligt.

Viktigen Jörgensen saknas fortsatt och Brentford kommer som ovan nämnt få kämpa för kontraktet i slutändan. Råkar inte Toney hitta superform snarast så lär vinsterna mot slutet av den här säsongen bli lätträknade för de röd-vita.

Brentford är aningen bättre än Norwich men i min bok är det inte med någon större marginal.

Crystal Palace

Det blev ”bara” kryss mot Norwich under veckan för Crystal Palace vilket nog faktiskt får ses som en missräkning. Pukki snubblade in en boll efter blott en minut spelad och därefter var det Crystal Palace för hela slanten. Man kvitterade och hade därefter en straff för att vinna matchen.  Zaha tillbaka från Afcon bommade den dock och Viera fick nöja sig med 1-1.

Skadeläget hos Palace ser i det närmsta perfekt ut med endast Koyate osäker till spel i skrivande stund.

Viera har gjort ett jättefint jobb med Palace och bygger laget kring unga landsmän med mycket ljus framtid. Inom ett par säsonger bör Palace kunna vara riktigt starka om man får behålla nuvarande spelarmaterial.

Zaha är dessutom som sagt tillbaka och han är onekligen en ”gubben-i-lådan”. Under flera år har han ensam burit Palace men senast blev han total matchsumpare.

Speltips Brentford – Crystal Palace

Hela spelet grundar sig att marknaden hade Palace rak vinst till 2.33 mot Norwich och nu 3.05 mot Brentford. Jag köper inte det. Brentford är kanske aningen bättre än Norwich men i min bok är det inte så stor skillnad som oddsen nu vill ha det till. I synnerhet inte eftersom att Norwich faktiskt är i säsongens bästa form för stunden och Brentford är precis tvärt om, inne i en nattsvart period.

Palace borde vunnit över Norwich senast och ska i min bok ha goda chanser även mot Brentford. Eriksens närvaro kan säkert ge lite extra krydda till hemmalaget men det är inget som jag upplever ska påverka oddsen på det här viset.

2.33 rak mot Norwich och nu 2.04 på nollbollen för Palace? Nej, jag hugger det direkt.

Spel: Crystal Palace asian handicap 0.0 @ 2.04 – PINNACLE SPORTS