Stryktips

Adams Stryktipskrönika 13/8

Förra veckans otroligt fina stryktips blev en hejdlös besvikelse för undertecknad. Krönikan missade på 2 av 3 drag och jag var exceptionellt kall överlag med mina system. Gillar man slå sig själv för bröstet i medvind så får man snällt pudla under sämre helger! Det är dock charmen med poolspelen och jag är istället nu mer än redo att ta revansch den här helgen istället!

Som sagt ingen större lycka förra veckan. Aston Villa var fullständigt horribla i sin öppningsmatch mot Bournemouth och likaså var skrälldraget på Millwall aldrig i närheten då Lejonen blev totalt överkörda av Sheffield United.

Det enda man fick glädjas åt var det andra spikdraget på Chelsea, och givetvis tre poäng att inleda säsongen med som supporter.

Kikar vi istället in kommande kupong så får vi nog bara lugnt och fint kalla den en 12-rätters. Ja, Bournemouth gjorde en fin insats mot Villa men borta mot City tror jag helt ärligt det är närmare 7-0 till hemmalaget än att Bournemouth får med sig en poäng. Bollen är rund osv, men nej. Aldrig.

Även om det är en 12-rätters så finns potentialen för riktigt fin utdelning ändå. Utöver City så är Arsenal det enda laget på hela kupongen som står under 2 i odds i skrivande stund. Kan vi bara spräcka ett par av dessa favoriter som alltid blir överstreckade runt 2-2.30 i odds så ska utdelningen kunna sticka iväg även om City vinner.

* Radförslaget här vid sidan, eller nedför, är system två mina förslag. System ett är Stryktipspoddens 192-raders förslag.

Nog pladdrat. Jag kör den klassiska 175:an den här veckan och precis som vanligt görs systemet kring mina early tankar, som ni finner nedan.

Köp din andel i krönikasystemet här nedan ⬇

Adams krönikasystem 175kr/andelen

Nu kör vi!

Vänligen notera att dessa tidiga tankar är välanalyserade, men kan förändras framåt matchstart i takt med att ny information uppkommer och när odds och streck förändras.

Missa inte veckans Stryktipspodd med Stugans trio! Du hittar podden HÄR!

Spikarna

⚽  Norwich

Det har varit en spännande start för Norwich på året, av helt fel anledningar. Man stod som favoriter att vinna ligan inför säsongen med ganska god marginal och har ligans bästa trupp. Trots detta har blott en pinne plockats hem på de första två matcherna mot Cardiff respektive Wigan, som definitivt inte är lag för den övre halvan ens, enligt oddsen.

Oväntat usel inledning av Norwich alltså, även om man kanske inte varit fullt så dåliga som 1 poäng antyder. Det borde definitivt blivit seger mot Wigan senast och kanske även i premiären mot Cardiff. Cardiff hade 0.09 i XG den där matchen, och vann med 1-0.

Om Norwich haft lite otur så får man säga att helgens motståndare i Hull haft det rakt motsatta. En sen vändning via två mål på slutet mot Bristol bäddade för premiärseger och därefter nu senast mot Preston så krävdes kattens alla nio liv för att klara 0-0. Preston borde vunnit den där matchen med 2-3 bollar, utan att överdriva.

Hull har sprungit bra och är ett förväntat botten/mittenlag och Norwich som är rankade som bäst i ligan inför säsongen har sprungit kallt. Nu är givetvis det hela ofta mer komplext än så men jag tror förutsättningarna är kanon för att spika Norwich på lördag, samt även ta ett skott på oddsen.

Med ligans bästa trupp mot ett tursamt Hull tänker jag inte tveka. Norwich blir min spik och den känns faktiskt riktigt bra.

⚽  Manchester City

Jag är ledsen, men det får bli så att Manchester City kommer med som en spik i den här krönikan. Det är overkligt fegt och tråkigt, men ibland kan faktiskt en 1.08-oddsare vara den mest naturliga och bästa spiken. Kupongen i övrigt är en av de tuffare jag skådat och att då gå med City som en av spikarna känns både rimligt och korrekt.

Som jag skrev ovan tror jag på riktigt att 6,7-0 är närmare än att Bournemouth tar poäng i den här matchen. Deras inledande insats mot Villa i all ära men Gerrards gubbar var helt fruktansvärt dåliga.

Nu väntar Englands bästa lag på Etihad Stadium och dessutom med en Haaland som fick sätta två i premiären och garanterat ser sin chans att hänga minst lika många i den här fighten.

Det kommer vara spel mot ett mål från start till sista avblåsning och Haaland lär få helt enorma mängder chanser att jobba med inne i boxen. Nu tillbaka med maxat självförtroende så bör det bli både en, två och kanske till och med tre strutar.

Att plocka en sån här spik öppnar egentligen bara upp för att man får sitta framåt lördagskvällen och skämmas. Alla förväntar sig City-vinst och om miraklet sker att så inte blir fallet, så kommer man få höra till dagen då solen slocknar att man missat en 1.07-oddsare på stryket.

Jag vägrar dock vika mig – City vinner den här matchen med en hel drös bollar och kupongen kan behandlas som en 12-rätters. Punkt och slut.

Bubblare: Southampton, Stoke

Skrällen

⚽  Preston

Jag avlastar som bekant Dybban på senare tid med den här krönikan, men här får han hålla för ögonen. Gubbens Luton i all ära men om streck och procent är i närheten av det vi ser i skrivande stund så är det bara kasta strecket på Luton åt skogen.

Det kommer säkert jämnas ut framåt spelstopp, men Luton brukar av någon anledning bli ganska överstreckade och i synnerhet på hemmaplan. När Preston kommer på besök med två raka 0-0-matcher och Luton stod upp bra mot Burnley senast så kommer svenskarna fullkomligt älska att plita ner spikettan på Dybbans gäng.

Det finns dock flera saker som gör Preston till ett riktigt fint drag på den här kupongen. I ren och skär punktform, här har ni varför:

1. Luton är överskattade. Poäng mot Burnley i all ära, men premiären mot odugliga Brums får inte glömmas bort helt plötsligt. Klubben hade sin chans förra året.

2. Preston må ha två raka 0-0 i bagaget, men faktum är att man gjort två riktigt bra matcher. Senast mot Hull var det fullständig slakt och Preston vann allt, förutom i mål-kolumnen.

3. Det mest givna av allt. Luton kommer med stor, stor sannolikhet bli överstreckade och Preston kan segla upp som hela kupongens mest värdefulla skräll-streck, tror jag.

Allt beror i slutändan såklart på streck och procent. Jag kommer ha Preston och krysset med alla dagar i veckan i alla fall. Om Luton plockas bort helt får de kommande dagarna utvisa!

Bubblare: Fulham, Brentford

Ett stort lycka till alla. Nu kör vi!

/ Adam

Testa vårt reduceringsverktyg, där du kan reducera upp till 20.000 kr Läs mer om hur Stryktipset fungerar

I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100