AFCON med Sparven – Full matta!
Snipp, snapp, snut, så var sagan slut – Afcon med Sparven rullar vidare!
Efter att ha stått upp bra mot Senegal i första matchen så hade man allt i egna händer när Ishmael Wadi trycker in 1-0 mot Malawi i andra matchen. Trots stor dominans enligt statistiken (första matchen jag inte ser då Marockos match gick samtidigt) så tappar man in 1-1 och sedan 2-1 tidigt i andra och är nu utslagna ur Afcon.
Det gick desto bättre för Marocko som efter många om och men lyckas trycka in det där viktiga 2-0 målet för -1.5 spelet. Marocko möter nu Gabon i sista gruppspelsmatchen och är klara som gruppvinnare vid kryss. Även Gabon har möjlighet att vinna gruppen vid vinst mot Marocko då inbördes möten räknas först. Jag tror inte att Marocko tar några chanser här, man går för knock.
Marocko har en bredd i truppen som tillåter rotation utan att försämra laget. Skulle det stå 1-1 mot slutet av matchen så är självklart bägge lagen nöjda. Men när man får 1.75 på Marocko hos SvS mot ett Gabon som rankas upp lite för högt så väljer jag sida.
Stora namn och extrem talang, “tuuh” som Bengan hade sagt om detta Ghana.
Ghana har alltså ETT skott på mål mot Gabon, ett jävla skott och det går in. Man får tacka gubbarna i de bakre leden för att det inte slutade annorlunda i denna match. Gabon tryckte in 1-1 i 88e och efter slutsignal så blev det kaos inne på plan. Rätt förvånande att det bara delas ut ett gult och ett rött. Det lutar åt att man får åka hem med svansen mellan benen.
Ghana ställs nu i sista matchen mot ett Komorerna som trots 2 förluster har imponerat. Den lilla ö-gruppen i Öst kan åka hem stolta oavsett resultatet i sista matchen. Detta är deras första mästerskap sedan de gick med i FIFA 2005. Ett stressat Ghana i sista matchen är nog dock inte så jävla illa. Jag har tagit +1.25 (2.13) hos SvS och +1.5 (1.86) hos Unibet. Let’s go Les Coelacantes!
I dagens första match så tycker jag vi får ett fint odds på Mali som slog Tunisien i den första omgången. Man ska vara numret större än Gambia och säkrar förstaplatsen vid vinst. Mali till 1.74 hos Unibet.
Imorgon tar Burkina Faso emot Etiopien. Etiopien fick sin time to shine i matchen mot Kamerun när Kamerun gick all in från start och lät Etiopien komma till ett gäng vassa kontringar. Här får vi 1.73 på Burkina Faso hos Unibet. Jag väljer även att plocka -0.75 till 1.98 då jag tycker att Etiopien rankas upp alldeles för högt här.
Marocko (1.75) SvS
Mali (1.74) Unibet
Komorerna +1.25 (2.13) SvS
Komorerna +1.5 (1.86) Unibet
Burkina Faso (1.73) Unibet
Burkina Faso -0.75 (1.98)
Guinea (1.75) SvS
