Bengt Sonnert Speltips

Barcelona – Dynamo Kiev

Barcelona har varit utskrattade – men mot Kiev blir det vinst med 2 bollar eller fler!

Vi jobbar just nu oerhört hårt i stugan så pennan får idag jobba fram ett lite kortare inlägg för att så många som möjligt ska hinna ta del av bengans bomb. Jag riktar ögonen mot ett utskrattat Barcelona och väntar mig att Ansu Fati och Memphis Depay gör processen kort mot kvällens ukrainska motstånd.

Barcelona

Vi har alla sett hur illa det sett ut för Barcelona i år och klubben går ett par tunga år till mötes. I den här matchen tror jag dock läget är utmärkt för Barcelonas unga trupp att slå tillbaka och med superstjärnan Fati tillbaka så är det ändå en relativt fin elva att vänta. Depay, Fati och Pedri (spelar ej idag) är trots allt namn som de flesta trupper hade varit glada att ha på matchprogrammet.

Barcelona åkte på en stortorsk mot Benfica i senaste rundan och även om man inte ska ta något ifrån ett taktiskt välspelande Benfica så var faktiskt inte Barcelona så dåliga som många menar. Barcelona var snudd på överlägsna fram till 1-0 och därefter blev det mest ångestfyllt och krampaktigt.

Hemma mot Kiev kommer Barcelona få hålla i taktpinnen från start till mål och gör man inte bort sig fullkomligt så ska faktiskt rentav nollan kunna hållas intakt. Kiev var rejält underlägsna Benfica hemma och givetvis totalt utspelade mot Bayern Mucnhen.

Dynamo Kiev

Dynamo är givetvis inget lag man studerar med lupp vecka in och vecka ut. Laget är dock bara för dåliga för denna nivån och är ett av turneringens sämsta lag. Dynamo får räknas som Ukrainas näst bästa lag efter Shakhtar även om det efter 11 omgångar är Kiev som leder ligan med tre pinnar.

Motståndet i majoriteten av ligamatcherna är klappuselt och steget upp till Champions League förblir enormt. Borta mot Barcelona på Nou Camp har man inte mycket att säga till om ifall hemmalaget gör en relativt okej prestation.

Speltips Barcelona – Dynamo Kiev

Barcelona mår inte speciellt bra nu, men senast mot Valencia stod man faktiskt för en bra prestation. Trots ett väldigt tidigt mål i baken så reste sig de röd-blåa och när slutsignalen ljöd så var det en välförtjänt seger med 3-1 och det fanns flera ljuspunkter att plocka med sig. Depay gjorde mål igen, Fati var tillbaka och var ruskigt bra. Dessutom fick Coutinho hänga en strut och Aguero blev inbytt efter sin långa skadeperiod.

Det må vara mörkt för Barcelona totalt sett men hemma mot Kiev i det här läget så är jag trygg med den tuffa minuslinan ändå. Ikväll släpper det för Barca och jag vill vara med på åkturen!

Speltips: Barcelona -1.75 @ 2,00 UNIBET