Champions League tisdag
Två spel till tisdagens Champions League omgång!
Nu går vi in i den 4e omgången och därefter har halva liga fasen av årets Champions League spelats. Detta innebär att lag i mitten/botten börjar formas och kraven för att samla poäng börjar strängas för dem att kunna gå vidare i turneringen!
Shakhtar – Sporting
Spel: Sporting -0,5
Odds: 2,08
Bolag: Coolbet
📌 Rygga mitt spel och få 100% upp till 1000kr i Bonus här!
Vi tar oss till den tidiga tisdags matchen på Stamford Bridge där Shakhtar ska ställas mot Sporting. Vi har två lag som absolut gjort tre godkända inledande matcher ute i Europa där båda lagen ligger inom ramen för topp 24 med stabila resultat och prestationer. Senast gjorde Ukrainarna en fin insats borta på erkänt tuffa San Siro där man stod emot länge och utmanade fint, men släppte till slut in en 0-1 och förlorade därmed den matchen. Innan dess vann man komfortabelt mot Aten följt av ett klart fint kryss borta i Eindhoven. Nu ska man fortsätta jobba sig uppåt i tabellen på sitt inhyrda Stamford Bridge där jag däremot tror att kvalitet kommer ta över.
Sporting tog sig ju hela vägen till kvartsfinal av förra årets Champions League där man snopet åkte ur mot Arsenal efter 0-1 & 0-0. Man har ett stabilt lag med intressanta talanger som fortsätter komma igenom och prestera på topp i Portugal. Inför den här matchen verkar det som att man gjort sig av med tränare Rui Borges efter ett par kalla prestationer under det senaste, trots att man tagit 6/9 poäng. Droppen kom nog efter man som storfavoriter i förra omgången förlorade hemma mot LASK följt av en torsk hemma mot Academico Viseu i Portugal. Nu verkar det som att man lockat till sig Lyons Paulo Fonseca, en tränare som jag tycker gjorde det väldigt bra förra säsongen där man slutade på en acceptabel 4e plats i ligan och gick långt i Europa League. Frågetecken är väl ifall han står som tränare redan imorgon, men jag tror detta skifte kommer ha ett positivt inflytande på truppen inför den här matchen.
Speltips:
Jag tror helt enkelt att Sporting till 2,08 på neutral plan är för högt här. Det känns som att oddset är lite resultat dopat av att man torskade senast hemma mot LASK men att stabiliteten och kvaliten fortfarande finns där. Sporting -0,5 till 2,08 hos Coolbet!
LASK – Slovan
Spel: LASK -0,5
Odds: 1,45
Bolag: Coolbet
📌 Rygga mitt spel och få 100% upp till 1000kr i Bonus här!
Jag har privat spelat väldigt tungt i outrights mot det här Slovan Bratislava med motiveringen av att dem är ett alldeles för dåliga för att ha en syl i vädret i Champions League. Vilket vi tydligt fått se i dem inledande omgångarna. Slovan presterar klart lägre än jag trodde och bör värderas dels lägst i Champions League och i jämförelse som ett bottenlag i Allsvenskan. Här har man en chans mot ett på pappret kallt LASK men som jag tror bara är för bra för Slovan även här. Till skillnad från Slovan är LASK förstås en underdog till att gå vidare ur liga fasen, men man har visat på klara intentioner och kvalitéer för att kunna skrälla. Vilket vi ju såg senast där man slog Sporting borta i Lissabon.
Speltips:
Jag tror helt enkelt att marknaden inte värderat Slovan tillräckligt lågt än och fortsätter därmed att spela emot dem. Ett intressant LASK som är vana med artt styra spelet hemma i Österrike spelar jag till 1,45 hos Coolbet!
Mvh
Edvin
