Europatipset | Analysen 27/12/20
Efter gårdagens makalösa jackpot är det dags för ett något mer stillsamt Europatips. Premier League återfinns dock även på denna kupong, bland annat med vårt kära Brighton som kan vara vägen mot hög utdelning. Skrälltätt i Portugal och fina spikdrag i Belgien och Italien i övrigt. 13 rätt ska givetvis håvas in på årets näst sista kupong. Nu sätter vi kurs mot full pott!
Spelstopp: 14:59
Europatipsanalysen 27 december
1. Liverpool – West Bromwich 1
Big Sam fick ingen vidare start i West Bromwich med ett tidigt insläppt mål i derbyt mot Aston Villa och ett efterföljande rött kort på Livermore. Därefter var det en kavalkad mot Sam Johnstone och 0-3 i baken får sägas ha varit siffror i underkant. Här kan vi räkna med att gästerna parkerar bussen men det kommer givetvis inte räcka till mot ett Liverpool som börjat få ordning på grejerna och slaktade Palace med 7-0. Några superstora siffror måste det inte bli men då WBA knappt lär komma över mittlinjen är naturligtvis ettan precis så odiskutabel som procenten antyder. Jaga skrällar på annat håll.
2. Wolverhampton – Tottenham 1
Speciellt möte då Nuno Espírito Santo, andrakeeper i det Porto som vann Champions League 2004 under Mourinho, ställs mot mannen som gjorde det omöjliga då. På senare år har dock The Special One inte åstadkommit speciellt mycket. Santo trollade mot Mr Mou när lagen möttes i mars och det kan mycket väl ske igen, även om Jiménez är ett tungt avbräck och Jota lämnat sedan dess. Spurs står dock och faller med Kane/Son som inte varit lika heta på slutet. Då har det också blivit flertalet poängtapp. Svårsiat men en tvåa till runt 50 prollar lockar föga. 1X är en spännande lösning.
Dags för detta Brighton som ständigt blir understreckat. Denna söndag är inget undantag när Potters fiskmåsar ser ut att streckas till låga 15 procent. Det är naturligtvis på tok för lite mot ett West Ham som slutade bakom de blåvita i tabellen i fjol och som Brighton inte tagit stryk mot sedan de tog klivet upp till Premier League 2017. Närmast perfekt truppläge råder dessutom hos gästerna från sydkusten. Då går det inte att frånse det magiska värde som dukas upp till höger. Det är så lockande att det är läge att göra en klassiker – gå all in på Brighton via en lågprocentsspik!
Vi byter storstadspulsen i London mot Madeira långt ute i Atlanten där Nacional är hemmahörandes. De är erkänt starka hemma på sin ö – efter att ha gått obesegrade i Funchal i andradivisionen den gångna säsongen har de nu bara torskat en av fem hemmamatcher som nykomlingar i finrummet. Tre av dessa har dock slutat med delad pott till följd av en svag offensiv där colombianen med det goa förnamnet Brayan är väl ensam. Tondela huserar i de nedre regionerna, precis som i fjol, men detta vilt kämpande manskap ska aldrig räknas bort. Poäng mot Benfica i somras och likaså tre mål borta mot Porto för tre veckor sedan, även om det blev förlust. Som strecken sitter är det svårt att backa Nacional fullt ut. Fram med den berömda heltäckningsmattan!
Famalicao var en frisk nykomling under fjolåret när de sånär löste en Europaplats. Föga förvånande lämnade lagets två bärande spelare därefter, Pedro Goncalves och Toni Martínez, vilket gjort de vitklädda till ett medelmåttigt gäng. Bakom topp 5 är det oerhört jämnt i Primeira Liga där egentligen inget lag förtjänar över 50 procent. Gil Vicente är inte mycket för världen och lär harva i de nedre regionerna men de har samtidigt inga problem att stänga igen butiken. Tolv insläppta på tio matcher hade inneburit toppnivå i de flesta ligor förutom denna. Till följd av detta är Tupparna inte lätta att besegra. Öppet vilket syns på odds men inte streck. Då är det givet att strecka från höger.
6. Sporting Farense – Pacos de Ferreira X
Likvärdigt möte som innan men troligen ännu sämre kvalitet och inte speciellt många målchanser. Sporting Farense är nykomlingar denna säsong och Pacos de Ferreira var det i fjol då de klarade kontraktet med knapp marginal. Nu har gästerna öppnat klart över förväntan men skenet bedrar, något lag för den övre halvan är inte Bävrarna. Farense från vackra Faro på soliga Algarvekusten har stått för gedigna resultat här nere i söder där skotten Ryan Gauld varit tungan på vågen många gånger. Tveksamt om han kan lösa tre poäng till Lejonen, detta luktar delad pott lång väg. Spikkrysset är inte alls dumt!
Oeiras strax utanför Lissabon får sista ordet när det kommer till den portugisiska fotbollen. Inte vilket möte som helst ska spelas på Estádio do Restelo för detta är ett derby. Belenenses lär vara duktigt hungriga på att sätta grus i Sportings maskineri som rullat oväntat bra. Faktum är att de grönvita Lejonen toppar ligan efter att nyförvärvet Pedro Goncalves tryckt in tio mål på nio matcher. Här kommer dock serieledarna få jobba hårt för att måla för det är ett Belenenses som vet hur man parkerar bussen som står på andra sidan. Målskillnaden 5-7 efter tio matcher säger det mesta om vilken fotboll värdarna spelar – här kommer det bli grisspel från första sekund. Att det kan betala sig även mot Sporting ska inte uteslutas. I detta derby blir tvåan alltför högt streckad och det är läge att täcka hela spannet tidigt. Parkera bussen, O Belém!
Taktiska Primeira Liga byts mot mer fartfyllda Jupiler League där det snittas markant många fler mål. Ligatvåan Genk är ett bra exempel på detta som tryckt in 37 baljor på 17 matcher men även släppt in hela 21 stycken. Smurfarna ståtar med ligans giftigaste anfallsduo i Bongonda och Onuachu som gjort 25 strutar tillsammans. Helt självklar är ändå inte hemmasegern här mot ett Waasland-Beveren som plockat poäng i fem av nio bortamatcher, bland annat en seger mot topplaget Charleroi. Kiese-Thelin sprutade in mål för Vargarna för några år sedan och de blågula har för vana att få fram produktiva målskyttar. 21-årige Heymans och 22-årige Koita är ytterligare bevis på detta. Ettan är trolig men över 80 procent är för mycket. Plocka åtminstone med krysset.
Möte mellan två lila gäng som båda tillhör övre halvan av Jupiler League. Att Anderlecht gör det förvånar knappast även om de mesta mästarna varit och är på dekis. Vincent Kompany tycks ändå ha fått lite bukt på sitt lag som framförallt gått starkt hemma på Lotto Park. Beerschot är största utropstecknet i ligan så här långt efter att ha tagit sig upp på ett bananskal. Antwerpen-klubben har dock inte visat någon som helst respekt där österrikaren Raphael Holzhauser varit smått kusligt bra med elva baljor och nio assist. Han har belönats med en plats i landslaget och är ett hot här. Med det sagt är spikettan aktuell om den finns till 60-65 procent vilket troligen blir fallet.
Klas Ingesson och Kennet Anderssons gamla klubb, Mechelen, har blågul fägring även 2020. Victor Wernersson, Gustav Engvall och Kerim Mrabti återfinns alla hos de rödgula där framförallt den sistnämnda har en betydande roll. Mrabti blev målskytt i segermatchen mot Leuven vilken gör att Mechelen fortsatt återfinns på rätt sida strecket. Blott målskillnad skiljer dock ner till Mouscron som tog en meriterande seger mot Standard Liège. Tidigare Nottingham-spelaren Nuno Da Costa målade inte då men har varit vital för REM:s lyft den senaste tiden. Mechelen är med det sagt befogade favoriter. Ettan först på AFAS Stadion, är plånboken tillräckligt tjock i dessa tider välkomnas garderingar.
Två klubbar som nyligen huserat i Serie A ska stångas på Stadio Mario Rigamonti denna söndag. Det är två formstarka lag som gör upp i Lombardiet där Brescia radat upp fem raka utan nederlag och Empoli inte gått på pumpen sedan första november. Gästerna fick dock nöja sig med 0-0 hemma mot halvdana Reggiana sedan mittbacken Simone Romagnoli sett rött för andra gången den här säsongen. Han kan således inte delta mot sina gamla lagkamrater. Överlag väntas besökarna från Toscana få det tufft mot ett hemmastarkt Brescia. Värdarna har blott en förlust på sju matcher i hemma i Lombardiet denna säsong och en Ernesto Torregrossa i fin form. Felaktig favorit just nu och då är ettan en tänkbar spik.
Matchen lottas med bollarna 8-5-3 vilket motsvarar procentfördelningen 50 – 31,25 – 18,75. Strecka där värdet finns vid spelstopp. Samtliga tecken är inte dumt som det ser ut i nuläget men en tanke är att reducera på något sätt med ettan som trots allt sitter hälften av gångerna.
Salernitana toppar överraskande Serie B 14 omgångar in och det är tack vare ett strålande hemmaspel nere i Kampanien. Här reser serieledarna till Venedig för att ta sig an en lurig opponent i Venezia. Hemmalaget är tighta men visar inte speciellt mycket för stunden när strikern Francesco Forte är formsvag. Ett ställningskrig är att vänta där Salernitana kommer vara nöjda med en pinne. Med självförtroende hos bortalaget är känslan att de löser en sådan, men inte mer. Spikkrysset är inte dumt. Gardera i första hand med ettan där värdet finns.
Stugans superspik!
Runt 15 procent på Brighton mot ett motstånd de ska vara lika bra som är givetvis inget annat än guld. Vi har stått och fallit med Fiskmåsarna många gånger, nu ska vi göra det förstnämnda. Skjut oss till miljonerna, Potter!
Stugans kupongrensare!
Derbyn lever ofta sina egna liv. Det kombinerat med att Belenenses har ett ramstarkt försvar gör att Sporting knappast går säkert denna söndagskväll. O Belém, som Åhman-Perssons gamla klubb kallas, har god chans till åtminstone en pinne.
