Europatipset 31/1/21
Europatipsanalysen
Är det någon gång man ska spela Europatipset är det denna söndag. 10 miljoner i jackpot är givetvis huvudskälet men även kupongens magiska utformning med skrällchanser mest överallt. Som vanligt lotsar vi er på bästa sätt via en matig analys. En mängd favoriter plockas bort men några ska självfallet också spikas. Här har ni våra idéer två dagar innan avspark.
Spelstopp: 14:59
Vi rivstartar med ett härligt möte från King Power Stadium som har precis alla förutsättningar att bli sevärt. Så brukar fallet vara när Leeds är i farten. Det brukar vara succé eller fiasko när Bielsas påfåglar är i farten och det känns som ett troligt scenario även denna söndag. Med Vardy borta i hemmalaget och överlag en matchbild som borde kunna komma att passa Leeds smakar tvåan riktigt gott. Den får inte missas men här gör man nog bäst i att gardera, först och främst med ettan.
London Stadium bjuder på ett oväntat toppmöte. West Ham är säsongens stora överraskning så här långt där de i högsta grad är med i kampen om CL-platserna. Någon sådan position lär det inte bli för The Hammers men skulle det inte förvåna om de nyper en EL-biljett. Framförallt håller mittfältet högsta klass med Soucek och Rice i spetsen. Här möter de dock inte Liverpool i helt rätt läge. The Reds visade återigen klassen i veckan när Tottenham slogs tillbaka i London. Både Salah och framförallt Mané såg förbättrade ut där. Det luktar bortaseger men den som har kulor över i kassan får gärna komplettera med ett kryss.
Det var ingen rolig torsdag för Mourinho. Han fick se sitt Spurs torska med 1-3 hemma mot Liverpool och dessutom utgick Harry Kane med en skada. Det har blivit lite av en tråkig vana att skyttekungen går skadad denna tid på året och att Tottenham tappar mark i tabellen. Med tanke på hur avgörande firma Kane/Son varit för de liljevita denna säsong är avbräcket en smärre katastrof. Brighton räds knappast motståndet och även om poängskörden varit sisådär för Potters armé är de kapabelt att lösa tre betydelsefulla pinnar. Här sitter strecken snett och gör ettan så lockande att spiken bör övervägas. Tvåan kan hur som helst med gott samvete kastas i Engelska kanalen. Etta eller 1X alltså!
Vi skiftar fokus till Serie A där vi rivstartar med ett stekhett eftermiddagsmöte från Bergamo som är en av fyra matcher med starttid 15:00. De två mest formstarka lagen i Italien är det som gör upp på Gewiss Stadium vilket också gjort att de blandat sig i toppstriden efter en halvdan höst. Atalanta kommer till spel med ett gäng avbräck, framförallt på kanterna med Gosens avstängd och Hateboer skadad. Med det sagt är Gasperinis blåsvarta gäng det lag som kanske klarar rotation bäst nere på stöveln. Här kommer de få jobba för det mot ett Lazio som kommer till spel med fyra raka vinster i Serie A, men som inte riktigt besitter samma höga nivå. 3-2 slutade det i onsdags när lagen möttes här i Coppa Italia. Andra startelvor ger andra förutsättningar men ettan går först i Lombardiet.
Till Lazios antagonister från huvudstaden som ännu inte kan avskrivas från Scudetton. Som Roma spelar känns det dock väldigt långsökt att de ska hänga på i toppstriden. Försvarsspelet är nämligen under långa stunder bedrövligt och det finns egentligen ingen trygghetspunkt i Fonsecas bygge mer än möjligtvis det centrala mittfältet med Villar och Veretout. Hellas Verona är lika med ordet trygghet då de blågula så gott som alltid står för stabila prestationer, inte minst mot topplagen där de kan ligga rätt i de defensiva positionerna och kontra. Det har fallit väl ut otaliga gånger denna säsong och det är ingen slump att Hellas placerar sig på den övre halvan. Är det något tecken som ska streckas bort är det ettan.
Sardinien är nästa anhalt där Cagliari räds att ta hissen ner till Serie B där de gjorde en säsong 2015/16. Oron är befogad för öborna är Serie A:s sämsta lag just nu med sju raka nederlag. Märkligt kan tyckas då namn som Godín, Nainggolan, Simeone och Joao Pedro finns i truppen. Som lag håller dock de blåröda inte ihop och alldeles för lätta mål släpps in. Sassuolo gör det betydligt bättre men är för första gången denna säsong inne i en djupare svacka. Italiens motsvarighet till GAIS (färgerna) har blott skrapat ihop en poäng på de tre senaste vilket delvis förklaras i avsaknaden av stjärnan Berardi. De grönsvarta får gälla som knappa favoriter på Sardegna Arena, men någon spik är det inte tal om. Fram med heltäckningsmattan!
Tillbaka till fastlandet och “fotbladet” där vackra Kalabrien är beläget. Speciellt stolta lär dock inte syditalienarna vara över Crotone som är jumbo i Serie A. Nykomlingarna har stundtals blixtrat till men när en bra bit över två mål per match släpps in blir poängskörden därefter. Genoa har stängt igen butiken på slutet och stått för flera fina resultat. Kevin Strootman hör egentligen inte hemma i ett brunkargäng som Genoa men spelar av någon anledning för gästerna just nu. Med rårivare som Pjaca och Behrami därutöver kommer Griparna bli obehagliga att möta för alla lag denna vår. Mycket talar för att de bärgar tre pinnar denna söndag. Tvåan är en gångbar spik.
8. Barcelona – Athletic Bilbao X
Vi tar oss över Tyrrenska havet till Baleariska sjön och flotta Barcelona. Fotbollen är dock svalare än på länge i modemeckat där Espanyol harvar i Segunda División och Barca gör sin sämsta säsong på ett bra tag. Nu har åtminstone Blaugrana fyra raka vinster i ligan men det ska sägas att de däremellan inte imponerat i varken Copa del Rey eller Supercupen. I den sistnämnda tog katalanerna stryk mot just Bilbao i en relativt jämn historia. Att Messi och gänget ånyo får problem ska inte uteslutas, särskilt inte då Busquets och Piqué saknas. Måla friskt på Camp Nou och jobba in Athletic Club!
Diego Simeone mår betydligt bättre än sin son Giovanni i Cagliari. Det taktiska geniet ser nämligen ut att lotsa Atlético till en oväntad, men ack så välförtjänt, ligatitel. Raden 15-2-1 och blott åtta insläppta talar sitt tydliga språk där huvudstadslaget är mästare på att segra i matcher de förväntas vinna. Precis en sådan väntar i Andalusien. Cádiz har gjort det klart över förväntan men mattats på slutet och är relativt ofarliga framåt. Här talar inte mycket för att de får hål på Jan Oblak. Samtidigt kommer Atlético hitta en väg framåt att lösa upp värdarnas försvar. Tvåan är inte rolig men här ska inga tecken slösas. Det kan bli maffig utdelning ändå vilket vi såg tidigare i veckan. Spara garderingar till annat håll och spika La Ligas serieledare!
Fortsatt Andalusien men vi byter från hamnstaden Cádiz till Granada som ligger vackert beläget vid foten av bergskedjan Sierra Nevada. Där återfinns Granada återigen mot alla odds på den övre halvan trots att de spelmässigt inte är mycket för världen. Bakom framgångarna finns den skickliga tränaren Diego Martínez som satt en stark organisation och en stor tilltro när de rödvita spelar här på Estadio Nuevo Los Cármenes. Celta Vigo ser ut att ha Iago Aspas åter och då är de ljusblå ett helt annat lag. Med honom på plan kan Eduardo Coudet spela det spel han vill och då kan galicierna egentligen inte räknas bort i någon match. Helt öppet där värdet finns till höger men där inget tecken vågas lämnas därhän. Måla på!
Monaco har sprungit fint på slutet men är allt annat än ett stabilt lag. De rödvita från furstendömet har förvisso gjort hela 14 mål på de fyra senaste men samtidigt finns inga garantier i Niko Kovac bygge. De röda korten haglar bitvis och här ställs gästerna mot ett Nantes som inte kommer vika sig en tum. Kanariefåglarna från västkusten har inte haft någon rolig säsong men kommer stå för en taktiskt bra insats under nya tränaren Domenech. På Stade de la Beaujoire har de bara torskat två av tio matcher denna säsong. Som strecken sitter är det givet att gå för vänstersidan först.
Tysklands bidrag är ett högintressant sådant även om det lär bjudas på krampaktigt spel på RheinEnergieStadion. Bielefeld, med Joakim Nilsson på bänken, reser den korta vägen till Köln med ambitionen att lösa en pinne. Defensivt har nykomlingarna sett bra ut under en tid, men förra veckan rämnade det totalt när Frankfurt segrade med hela 5-1 på Schüco Arena. Ett trubbigt Köln lär få svårare att bryta upp gästernas försvarslås, med 15 strutar på 18 matcher är de nämligen sämst tillsammans med just Bielefeld och jumbon Schalke. Spikkrysset är ett alternativ i en förmodat målsnål tillställning. Komplettera på de båda flankerna om stålarna räcker till.
Stormöte från Nederländerna där AZ Alkmaar ser ut att få svårt att upprepa fjolårsbedriften, det vill säga utmana Ajax om ligatiteln. Då delades ingen sådan ut men det lär göras denna säsong, och det till Ajax. Giganterna från Amsterdam går som tåget för stunden vilket inte är speciellt konstigt med tanke på att truppen är klasser bättre än övriga konkurrenters. Erik ten Hag har en monstruös offensiv där även b-uppställningen håller högsta klass. AZ har också spännande namn framåt, bland annat Jesper Karlsson, men i de bakre leden håller Osthuvudena inte samma nivå. Det mesta talar för bortalaget och tvåan är en fullgod spik om den landar under 60 procent.
Stugans superspik!
Superspik frågar nog många? Ja är svaret på den frågan. Här kommer många större system gardera men likt onsdagens kupong kommer det med största sannolikhet ge riktigt bra även vid Atlético-seger. Här är Simeones madrassmakare helt enkelt för bra. Var smart och ta en “åsnespik”.
Stugans kupongrensare!
Goe Brighton-båten gillar vi även om Fiskmåsarna titt som tätt sviker. Här har de dock ett ypperligt läge mot ett Kane-löst Tottenham. Åtminstone tvåan ska fimpas när krysset och framförallt ettan streckas förmånligt.
