Padel speltips

Finaler i WPT

World Padel Tour Wien

Lillplus även igår med spelen jag delade på hemsidan. Personligen gick jag även in på Mesa/Jensen till 3,25 live i tredje och avgörande set mot Sanchez/Josemaria som de tyvärr förlorade med 5-7. Men vilken match det var och jag är så sjukt imponerad av den lilla vänsterhänta forhandspelaren Claudia Jensen, 16 år och endast 158 cm lång. Liten men som har ett otroligt stort spel och stundtals dominerade hon i krossen mot Josemaria som inte på något sätt spelade dåligt. Det kanske var en framtida världsetta som presterade sig på allvar för första gången igår…Idag är vi framme vid finaler och jag väljer att ge emot favoriterna på både dam och herrsidan.

Först ut är damerna och här väljer jag att spela Sanchez/Josemaria till 3,50 som jag tycker är för högt. Sanchez/josemaria spelade alltså mycket bra igår vilket krävdes för att vinna över Mesa/Jensen och efter Sanchez lilla skada tycker jag att hon ser 100% återställd ut. Även Triay/Salazar blev pressade i första set mot Icardo/Brea men vann enkelt i andra set då motståndarna gjorde många misstag. De har möts 4ggr tidigare i år där världsettorna har 3-1 i matcher. Två av vinsterna har dock gått till två set. Banan är otroligt kickvänlig vilket gynnar Triay något så det gäller att lobba bra mot henne, men samtidigt kommer Sanchez som kanske har det bästa försvaret i världen kunna plocka upp precis allt på det något långsamma underlaget. Förhoppningsvis skapar det en viss frustration hos Triay som den senaste tiden har bjudit på fler misstag än i inledningen på säsongen.

Speltips: Sanchez/Josemaria till oddset 3,50 hos Hajper (Spelstopp 11:00)

__________

I herrfinalen väljer jag att gå emot världsettorna som visat kanonform. Det kan tyckas något märkligt men jag tycker trots allt att 3,10 som vi får på Tapia/Gutierrez är något för högt. Särskilt som även de visat kanonform, inte bara genom att ha vunnit sina matcher utan även på sättet som de gjort det på. Framförallt tycker jag att Sanyo (Gutierrez) varit 100% påslagen vilket såklart är ett måste för att de ska vinna en sådan här match. Möjligtvis har Galan/LEbron blivit något för stora favvos oddsmässigt efter deras överkörning igår mot Bela/Coello, men vi ska inte överdriva det eftersom det var Bela som stod för så sjukt mycket misstag. Tror inte han lyckades med en endaste bra lobb och dessutom slog han flertalet enklare volleys rakt i nät eller i bakglas. Jag tror att Sanyo kommer lyckas med sina lobbar och flytta mycket på Lebron likt han gjorde med Yanguas i kvarten och DiNenno igår.

Speltips: Tapia/Gutierrez till 3,10 hos Hajper (Spelstopp kl 12:00)

 

Over and out! /Goding