Gen.G – Lyon
Gen.G – Lyon
Världens bästa lag har nu fått vila upp sig under 1 vecka och det är dags att kliva in i slutspelet. Gen.G är favoriter till runt 2x att vinna Worlds just nu och även om det känns lite högt så är en outright till dessa odds alltid hög varians, framförallt när en oddsfavorit inte vunnit worlds på flera år.
Lyon har gjort vad dem ska under turneringen och det är väl just matchen mot Gen.G som många har på sina läppar. Vi kör en favorit i repris och jobbar Inspired & co!
📌 Öppna konto hos Coolbet och få 100% upp till 1000kr här!
Gen.G
Storfavoriten tog sig tillslut vidare med 3-0 och även om man var pressad mot framförallt Lyon så var det egentligen aldrig något snack om att Gen.G skulle ta sig till slutspel. Nu börjar det på riktigt för favoriten och även om de historiskt känts bra för Gen.G så tror jag att deras bästa chans att plocka hem ett VM-guld är just nu.
Hela laget ser bra ut och för första gången på länge är det inte Chovy som enligt många modeller som är världens bästa spelare, det är istället lagets top laner Kiin. En spelare som för undertecknad varit lite av en favorit redan under hans Afreeca Freecs tider. Man har den bästa top – jungle – mid trion i världen men samtliga är ödmjuka och redo att spela weak side för att låta någon annan kliva fram och bära laget till vinst.
Att säga något annat än att Gen.G vinner den här matchen är skitsnack, för det kommer dem med störst sannolikhet göra, precis som oddset visar. Men jag vill inte räkna ut Lyon helt och tro att Gen.G slaktar dem i tre raka.
Lyon
Inspired är fan världens bästa spelare. Ja det är väl inte riktigt sant men det är den känslan jag ofta får när jag ser honom spela, lite som att sen en spelare i Brighton eller annat mittenlag i en storlag och tänka ”wow”. Lyon har förutom matchen mot Gen.G kanske inte spelat på sin högsta nivå, vilket jag inte ser som negativt utan tvärtom.
Även om jag hyllar de tre som tillhör ”top side” i Gen.G så tror jag att bot lane kommer spela en väldigt viktig roll här. Om Inspired inte lyckas ge Berserker rätt understöd så kommer Ruler/Duro att springa över dem och då blir det inte alls kul för hemmalaget. Det krävs ett fokus som aldrig förr och att Lyon fått spela fem matcher under swiss-stage gör dem nog bara gott.
Hemmaplan, fullsatt och inte bara hela LCS utan hela Västvärlden på sina axlar. Det är Lyon mot Asien och är det någon gång Inspired ska bryta sin trend och faktiskt vinna mot ett lag från LPL/LCK så är det nu – Mot världens bästa lag.
Speltips: Gen.G – Lyon
Det finns oftast två olika scenarion när matcher likt denna spelas. Antingen är det 3-0 och matchen är över på typ 1 timme. Eller så blir det en nagelbitarna och där eftersnacket blir att en stor underdog faktiskt hade bra chans att slå giganten. Vi har fått se det en gång under Worlds redan och jag tror att vi kan få se något liknande denna gång.
Mina tre spel i matchen blir återigen:
//Emil
