Henkes hockey

NHL Fantasy med Henke 1/4

NHL Fantasy med Henke rullar vidare

Det är dags för en ny omgång NHL fantasy på hemsidan. Gillar du fantasy, poolspel och hockey då är detta texten för dig. Bethard (länk) har NHL-fantasy varje kväll/natt. Det går att köpa sig ett lag för så billigt som 20 kr och hela vägen upp till 2000 kr. När det är fler än tre matcher i omgången ska det tas ut en målvakt, tre backar och fyra forwards. Det gäller ikväll. Det står elva matcher på menyn. Du får 80 miljoner att köpa åtta spelare för.

Jag kommer gå igenom varje position enligt följande princip.

Mv:

Keepern: Målvakt som har bra chans på höga poäng.

Backup: Om keepern inte funkar på grund av dina offensiva spelare, eller om din känsla inte stämmer.

Läktaren: Målvakten du bör undvika.

Backar/Forwards:

1a back/1a lina: Backen/forwarden du bara måste ha, som mest troligt kommer göra mest poäng.

Fyndet: En back/forward som kostar under 10,5 miljoner som bör ha bra chans på mycket poäng.

Läktaren: En back/forward som kostar över 9 miljoner som du bör undvika. ¨

Förra torsdagen gick rekommendationerna bra. Men satt du utan Zibanejad när han ännu en gång gjorde en 3+3 match så var det svårt att nå pengarna. Fox som rekommenderades plockade 25,25 poäng, Letang gjorde 11,75 poäng. Så backsidan gick bra. Även Wild målvakterna gick fint eftersom de lyckades hålla nollan. Alla forwards hamnade i poängprotokollet men det räckte som sagt inte för pengar.

NHL Fantasy

Målvakter:

Keepern: Fleury (8,3) (Avg score: 6,40 p). Vegas spelade natten till idag, det blev förlust mot Los Angeles med 2-4. ”Flower” vaktade kassen då, och det troliga är väl att hans svenske kollega Robin Lehner får chansen. I detta fall gör det inget om så blir fallet, de ligger på ungefär samma antal poäng. Vegas är en av de stora favoriterna som inte möter ett klart sämre lag. De står i skrivande stund i 1,64 på vinst inklusive övertid/straffar hos Bethard. Det fina med att välja Vegas målvakter är att de förväntas få en hel del skott mot sig i jämförelse med de andra stora favoriterna.

Backup: Saros (8) (Avg score: 6,31 p). Detta är ett fynd, där du måste hålla koll på att den korta finnen startar. Startar den långa så försvinner värdet. Då är det mer värt att titta på motståndarmålvakterna. Nashville är underdogs men bör ha en vettig chans att knipa en seger. Matchen är den som det förväntas bli färst mål i. Bethard har valt att sätta 4,5 som huvudlina. Även om över sidan är klara favoriter så vittnar linan om att det blir väldigt få mål.

Läktaren: Price (8,4) (Avg score: 6,10 p). Montreals dyra målvakt har ett lågt poängsnitt. Trots att de är massiva favoriter att vinna sin match mot Ottawa. Men Senators har varit ganska bra offensivt. Det erbjuds en 6.0 lina på över/under-marknaden. Där övern är favorit hos Bethard. Även om Montreal förväntas vinna matchen så finns det mycket bättre och billigare mållvakter att välja. Dessa pengar kan läggas på offensiven istället.

Backar:

1a Back: Fox (10,8) (Avg score: 9,39 p). Som jag har pratat om Adam Fox. Amerikanen är en väldigt rörlig och offensiv back som då och då ger sig på att försöka dribbla hela motståndarlaget och för att sen göra mål. Något han lyckats med två gånger senaste månaden. Han spelar första powerplay och spelar 24-28 minuter per match, så det finns gott om tid att göra poäng. Fox har även en poängstreak att hålla vid liv. Den är åtta matcher lång. Nu möter de NHL:s sämsta lag när Buffalo kommer på besök. Bör finnas i många lag.

Fyndet: Yandle (9,4) (Avg score: 8,21 p). Florida fick sin bästa back Aaron Ekblad skadad när han bröt benet för några dagar sedan. Detta gör att Yandle blir ensam back i powerplayuppställningen och således deras bästa back ur fantasysynpunkt. Speciellt med tanke på hur bra deras powerplay har varit. Laget är rejäla favoriter mot Detroit, som är divisionens sämsta lag. Mållinan för Panthers sitter på 3,5 hos Bethard, där ligger övern på 2,00. Dvs att det finns en relativt bra chans att Florida gör fyra mål.

Läktaren: Werenski (10,1) (Avg score: 6,99 p). Columbus skrällde och vann mot Tampa Bay häromnatten. Ska de göra det igen så måste de spela likadant. Det vill säga de behöver spela tight och försöka kontra hem segern. I denna matchbild gör inte Werenski särskilt många poäng. Han spelar dessutom först i andra powerplayuppställningen och det är ett powerplay som har haft det svårt att klicka. Här finns mycket bättre spelare att plocka för de pengarna.

Forwards:

1a lina: Pastrnak (13,5) (Avg score: 9,79 p). Boston kliver in som favoriter i en tuff match mot Pittsburgh. Tidigare var Marchand tveksam, men han är redo för spel och då spelar den bästa kedjan i hela ligan tillsammans igen. Det är mot ett Pittsburgh som har haft problem med skador, och även om defensiven sett bättre ut på slutet när de fått tillbaka backar så håller det tredje backparet låg NHL-klass. När Boston kan välja att matcha sin bästa kedja mot det backparet finns det goda chanser att tjecken plockar en hel del poäng.

Fyndet: Dach (8,4) (Avg score: 7,02 p). Jag hade tänkt plocka ytterligare spelare från NY Rangers. Men Kirby Dach som gjort tre matcher sedan han kom tillbaka från skada är ett för spännande namn. Han har stora förväntningar på sig och är en väldigt intressant talang. Senast mot Hurricanes gjorde han säsongens första poäng. Dach har spelat en hel del byten med Patrick Kane och Alex DeBrincat. Dessutom har han fått powerplaytid med första uppställningen i ett av ligans bästa powerplay. Låga procent kommer äga Dach och här finns en vettig chans att sticka ut.

Läktaren: Larkin (10,7) (Avg score: 6,67 p). Detroit handlar mycket om sin förstakedja. Där ingår Larkin, tillsammans med Zadina och Fabbri. Det är inte namn som skrämmer många målvakter runtom i NHL. Det kommer bli bra på sikt, om några säsonger. Men att offra 10,7 miljoner på en spelare från Detroit är att slänga pengar i sjön. Red Wings som lag förväntas göra max två mål om vi kollar Bethards odds. Det är nästan bättre att plocka vilken Rangers forward som helst än att trycka in Larkin i laget.

Potentiell uppställning:

Lycka till med er NHL Fantasy!
Henke