
Panelen – Helgens drag på Stryktipset!
Osant fin premiär för panelen förra veckan, som nästan gjorde rent hus med sina analyser. Ett gäng trettonrättare bland panelmedlemmarna blev det dessutom. Nu är det dags för en ny vecka, med en ny spännande kupong. Kolla vad gubbarna har att säga nedan, så laddar vi på inför helgen där vi får se Smizze gästa magister Borg och Bengan på spellördag.
“Miljonmannen som vägrade sluta vinna!”
/ Bengt ”Bengan” Sonnert
🔨 Veckans spik: Manchester United
Nyckeln till värderader är ofta att välja bort några favoriter och man vill gärna fälla någon i de tre första matcherna. Men jag tror att Manchester United i match tre är en smart spik. Efter två tveksamma insatser mot Wolves och Spurs börjar Ten Hag redan att bli ifrågasatt och enbart 70% av strecken ligger på hemmalaget. Jag tror att detta är en perfekt match för Man United att studsa tillbaka och ta en enkel trea. Forest har visserligen inlett över förväntan när de störde Arsenal på bortaplan och vann mot Sheffield United. Men jag tror uppgiften kommer att bli för tuff och spikar av ett understreckat Red Devils till ca 70%.
🔍 Veckans drag: Crystal Palace
I match fem möter två lag som imponerat på mig varandra. Brentford körde över Fulham senast och Thomas Frank surfar på framgångarna från förra året. Palace å sin sida har gjort en fin säsongsstart även om de förlorade mot Arsenal med uddamålet i måndags. Brentford lär bli överstreckade och kanske även övervärderade på oddsmarknaden. Jag ser en tight match framför mig där tillfälligheter avgör. Då känns det vettigt att chansa bort ettan och gå på X2. Den modiga kan till och med spika tvåan till under 20%
“Guldgrävaren från Jönköping!”
/ Viktor ”Hyltan” Hylten
🔨 Helgens Spik: Brighton
Fiskmåsarna fortsätter att flyga högt även denna säsong. De Zerbis mannar kommer från två övertygande 4-1 segrar där Luton såväl som Wolves fick sig en ordentlig näsbrännare. Gästerna från huvudstaden fick med sig en rejäl moralhöjare från derbyt mot Chelsea (3-1) där det mesta gick
”The Hammers” väg trots utvisning på Agured som är avstängd här. Resultatet speglar inte riktigt insatsen då det mycket väl kunde gått åt andra hållet om Fernandez stänkt dit straffen i första halvlek för Chelsea. Här tror jag att ett anstormade Brighton med klasspelare som Mitoma och ligans kanske mest underskattade spelare March kommer syna ett svagare West Ham. Ettan är en stabil spik att luta sig mot när det stormar!
🔍 Helgens Drag: Plymouth
Blånäsorna från Birmingham har inlett säsongen bättre än på bra länge och står på sju pinnar efter tre spelade omgångar. Defensiven har som vanligt varit värdarnas melodi men där effektiva avslut och medstuds även har resulterat i segrar. Här blir dock Hogan och company alldeles för betrodda, Plymouth vann League One under fjolåret och har visat att de ska kunna stå upp bra mot likvärdigt motstånd även på denna nivå. Seger mot Hudds (3-1) i premiären följdes upp med en stark insats mot Watford (0-0) och trots förlust senast mot Saints (1-2) ska ”The Pilgrims” ges goda chanser till poängplock på St Andrews. X2 är ett måste på lördag!
“Stugans ensam vinnare på Europatipset för 1.6 miljoner kronor!”
/ Lucas ”Burre” Burns
🔨 Helgens Spik: Arsenal
Mitt kära, kära Arsenal. Om jag skulle beskriva inledningen av säsongen med ett enda ord skulle det vara ”stabil”. Arsenal visar en annan typ av mental stabilitet och vinner inte dessa två matcher särskilt vackert, men tre poäng är tre poäng.
Två tuffa matcher som har vunnits med uddamålet, där de även var tvungna att spela sista halvtimmen med en man mindre mot Palace efter att Tomiyasu dragit på sig ett bisarrt rött kort. Fulham lyckades tura in en seger mot Everton efter att Leno förvandlades till en bläckfisk och räddade allt. Men verkligheten hann snabbt ikapp när de förlorade mot det betydligt starkare Brentford.
Arsenal var starka på hemmaplan förra året och jag tror inte att det kommer vara någon skillnad i år. Mot ett tafatt Fulham, som jag tror kommer husera i den nedre halvan av tabellen, förväntar jag mig en stabil seger för ”The Gunners” på ett kokande Emirates. Jag sätter min spik på dem och tror att de tar tre poäng, och har full pott efter tre matcher!
🔍 Helgens Drag: Swansea
Swansea har startat säsongen minst sagt skakigt. De vann med 3-2 mot West Brom där de visade någon typ av gnista de sista 30 minuterna, och spelade oavgjort på hemmaplan mot Gyökeres gamla klubb Coventry. Swansea är i grunden ett bättre lag än så här, och förra året visade de ibland vilken hög nivå de kan nå.
Preston har å andra sidan börjat säsongen starkt och har tre raka matcher utan förlust. Preston var även en av orsakerna till att jag hade fel på förra veckans kupong då de lyckas ta tre starka pinnar borta mot Wednesday. De lyckas ofta prestera bra resultat mot tuffa motståndare, vilket förtjänar respekt.
Trots det tror jag att det är dags för ”The Lilywhites” att få en verklighetscheck, och jag tror att Swansea har en god chans att ta sin första seger för säsongen. Med den fördelaktiga streckningen väljer jag att kliva 1an på Preston och istället går för x2 till Swanseas fördel. Den mer djärva spelaren kanske till och med väljer att spika 2:an till en lockande procent.
“Älskar Varberg & Stoke över allt annat!”
/ Otto ”Smizze” Smith
🔨 Veckans Spik: Cardiff
Helgens kupong erbjuder en rätt fin kupong, dock med en del stora favoriter i Premier League. Men med en lite mer klurig botten med många jämna matcher i Championship så kan det bli riktigt trevligt. Min spik denna vecka landar på Cardiff. Ett Cardiff som haft det tufft poängmässigt i starten trots insatserna. Bara nu senast mot Leicester kom ett baklängesmål i 90+. Veckan innan förlorade man orättvist mot ett QPR, dock där man var klart bättre.
Om vi kollar kort på de underliggande siffrorna så har Cardiff ett xP (förväntade poäng) på 6p, där man endast fått med sig ett poäng inledande. Sheffield Wednesday på andra sidan är ett av ligans sämsta lag med noll poäng inledande med 0,3 i xG (förväntade mål) på 3 matcher.
Jag tror det kan bli en riktig vårstädning här för Cardiff, och tror även oddsen kan sjunka till matchstart. Risken är att Cardiff blir smått överstreckad, men jag hoppas den kan landa på runt 50%.
🔍 Veckans Drag: Swansea
Det gäller att ta ställning i dessa matcher längre ner på kupongen och jag väljer att köra Swansea som veckans drag till endast 25% i skrivande stund. Jag tycker att Swansea är ett snäppet bättre lag än Preston just nu och har även klickat dom oddset. Jag har spelat raka Swansea och jag tror vi kommer se Swansea stänga som favoriter här. När man kan få en smart o lite anonym spik till 25%, så kan man även balansera kupongen i övrigt rätt fint.
Preston med deras tråkiga sätt att spela fotboll har inte sett överdrivet bra ut trots sju poäng på de inledande tre matcherna mot dessutom svagt motstånd, både mot Sheffield Wednesday och mot Sunderland senast har man tagit mer poäng än vad man förtjänat.
Jag tror bara att gubbarna kommer att stirra sig blinda på det, vilket gör att högersidan kommer att bli understreckad och landa under 30%. Det gör Swansea till veckans drag för mig!
“Passionerad kring statistik och analyser!”
/ Kristoffer ”Analytikern” Björnström
🔨 Helgens spik: Brentford
Brentford är riktigt fina och med Mbeumo och Wissa i högform känns det enkelt att välja detta lag som helgens spik även om det blir lite överstreckat. Det var uppvisning mot Fullham senast medan Crystal Palace gick mållösa mot Arsenal. Jag tror Crystal Palace kommer se lockande ut på lördag värdemässigt (odds och streck) men det blundar jag för och spikar ettan ändå utifrån stark tilltro till hemmalaget.
🔍 Helgens drag: Stoke
Millwall har varit bleka inledningsvis och statistiken visar inte heller på att de haft vidare mycket otur att skylla på. Stoke har visat ett bättre spel och var faktiskt bättre på bortaplan förra säsongen än på hemmaplan. Jag hoppas på ett överstreckat Millwall som vi kan vaska för att strecka från höger in mot mitten utifrån plånbok. X2 blir draget!
//Panelen