Serie A: Sampdoria – Roma
Roma tar alla poäng när Sampdoria fortsätter sin kräftgång
Roma fick med sig en poäng borta mot Betis i Europa League och behöver därmed inte helt gett upp drömmarna om avancemang. Nu behöver dom ladda om inför ett Sampdoria som huserar i Serie As absoluta botten.
Sampdoria fick senast med sig en poäng borta mot ett Bologna som inte direkt övertygar. Har Stankovic något ess i rockärmen? Går Roma på en plump? Jag tror ingetdera och tycker att oddsen har gått upp lite väl mycket här trots att Roma saknar ack så viktiga Dybala.
Jag spelar Roma att vinna @ 1,76 på Coolbet
Sampdoria
Mitt spel på Bologna förra helgen gick inte hem när dom endast lyckades hitta målet en gång. Nu var det ingen vidare övertygelse från någon utav lagen så det återstår allt att se om Dejan Stankovic lyckas få någon fason på Sampdorias 4-2-3-1. Såklart är det mer än en formationsändring som krävs då det sett skralt ut både på innermittfältet och i backlinjen ett bra tag nu.
Oavsett om Sampdoria hittar rätt så småningom så lär det inte vara frågan om någon mirakelvändning. För deras skull bör dom vara noggranna i januarifönstret om dom inte ska åka ur.
Framåt finns det väl någonstans individuell nivå på ett par stycken men jag har knappast sett någon form av samspel som hotar. Istället känns det spretigt och chansartat, därav den skrala målskörden.
Det blir intressant att se om dom kan börja lyfta under ny tränare men i helgen tror jag rakt att dom är ett nummer för små.
Roma
Dybalas skada lär ska kosta en hel del för mitt Roma som varit väldigt beroende av argentinarens fina fötter och blick för spelet. När i princip alla anfallare går iskalla har han räddat dom mer än en gång. Nu får dom klara sig utan honom men ett Sampdoria tycker jag att dom ska lyckas nysta upp ändå.
Det centrala mittfältet är fortfarande alltför svagt med både Matic och Cristante som inte lyckas bidra till någon form av intensitet vilket påverkar en hel del givet deras positioner.
Nu fick Belotti starta och även göra mål senast och kanske får chansen från start här, återstår att se hur det fungerar då. Kanske kan dom komma ikapp lite vad gäller målskörd. För oavsett Romas prestationer till och från så har dom varit ohyggligt ineffektiva framåt där dom har bland Europas största underskott vad gäller gjorda mål kontra xG och så vinner man inga ligor eller knappt CL-platser om man heter Roma.
Försvaret i form av backlinjen har ändå tagit ett rejält lyft i år där Chris Smalling har varit lagets solklart starkast lysande stjärna efter Dybala. Inte bara har han gjort ett enormt jobb i defensiven utan han ligger även på en andraplats i lagets skytteliga med sina 3 mål.
Roger Ibanez har inte heller tappat huvudet hittills i år och har istället träffat väldigt rätt med sin fart och sina tacklingar det är långt från omöjligt att dom nollar ett ofta uddlöst Sampdoria här.
Mourinho utgår som vanligt från ett mer defensivt spel vilket ofta kostar på deras tempo och intensitet något som kostar dom poäng i längden. Sampdoria är dock inte i slag och även om Roma återigen kommer ut till en mer tempofattig match så tycker jag att oddsen ligger högt här då dom ofta har löst poängen ändå.
Speltips Sampdoria – Roma
Roma har nog en del trötta ben inför helgen här och med Dybala borta så kommer mycket hänga på kapten Pellegrinis förmåga att leverera passningarna.
Nu har Roma en bra bit upp till toppen rent spelmässigt men ner till Sampdoria ska det vara större skillnad än såhär. Roma har ändå haft en bra vana att vinna trots lite halvtaskiga prestationer.
Tillsammans gillar jag därför förutsättningarna att plocka att Roma vinner oftare än de 54% som oddsen säger här. Jag hoppar högre minuslinor då Mourinho har en dålig vana att försöka stänga ned vid ledning. Även om Sampdoria har halvtaskigt med anfallskraft så trillar det gärna in ett om dom faktiskt börja gå hemåt vid en tvåmålsledning. Jag tror alltså det blir uddamålsvinst ganska ofta!
Jag spelar Roma att vinna @ 1,76 på Coolbet
/Laangnils
