Esport League of legends

Team BDS.A – Team Heretics

Team BDS.A – Team Heretics

Final och EU Masters ska avsluta sommaren innan vi tar ett litet break inför worlds. I våras så hade vi LDLC – Karmine Corp som spelade och återigen har Frankrike (LFL) en representant i for mav Team BDS. På andra sidan har vi spanska Heretics som under slutspelet varit stora underdogs enligt oddsen men ändå varit det klart bättre laget både i mot UOL i kvartsfinalen och LDLC i semifinalen. Nu möter man ett riktigt bra Team BDS.A men tittar vi på oddset så är Heretics återigen ett värdespel.

Team BDS.A

6-0 i gruppen, 3-0 i kvartsfinalen och sedan 3-0 i semifinalen. Team BDS.A har varit det klart bästa laget i denna turnering och inte nog med det så har BDS.A redan slagit Heretics två gånger om i denna turnering. Lagen var ifrån samma grupp och där var det en relativt jämn match och en överkörning. BDS.A kliver in som klara favoriter i denna final och de flesta förväntar sig att EU Masters återigen ska gå till LFL. Heretics är precis som jag skrev inför semifinalen igår ett lag som inte ska underskattas och BDS.A behöver vara smarta här.

Styrkan hos BDS.A är att man har två starka side lanes och det är även där som Heretics är som starkast för tillfället. Det kommer inte att bli någon överkörning som i gruppspelet för nu är det en final, nerver och allt som lagen har tränat för hela året står på spel. BDS.A kommer behöva vara smarta här och banna Draven för annars tar Jackspektra över matchen och det gör att Heretics själva kommer kunna forma ett lag därefter. BDS.A har slagit Heretics, vet hur man gör det och framförallt har laget inte förlorat under turneringen. Ska detta bli första förlusten?

Det BDS.A behöver göra här är att fortsätta spela sitt spel men samtidigt behöver man nog lägga mer tid på sina motståndare idag kontra vad man behövt göra i kvartsfinalen och semifinalen. Heretics är inte bara bättre än både GameWard och Vitality Bee dem är även smartare.

Team Heretics

Söndag 17.00 gör Heretics sin sista matchen innan det är dags att rensa, bygga om och skala upp inför LEC 2023. Detta lag har gjort det fantastiskt bra och ingenting förvånar mig om Heretics står som segrare av EU Masters summer 2022. iBo, Zwyroo och Jackspektra har samtliga visat att dem kan vara den avgörande spelaren och det gör att samtliga tre lanes behöver steppa upp hos dagens motståndare. Heretics är tillsammans med BDS.A de bästa laget i Europa just nu och det är klart värdiga vinnare oavsett resultat här.

Heretics spelade ut LDLC totalt under sin semifinal och det var egentligen aldrig något snack att dem skulle vinna den matchen, vi fick 4.00 i odds på rak seger och det tackar vi för. Heretics har spelare som alla kämpat hårt för att ta sig hit och det kommer att spela sin absolut bästa match i denna final. Den största duellen här kommer att bli iBo vs Adam på top lane och den spelare som kan ta sig ur denna fight bäst kommer nog att vinna matchen för sitt lag. En annan stor del kommer vara hur Jackspektra mot crownie går. Bannar BDS.A Draven eller gör man ett misstag där?

Heretics är stora underdogs återigen men dem är riktigt bra och det ska finnas förståelse att BDS.A ska vara favoriter. Laget har varit över 4.00 i odds under hela slutspelet men ändå varit det bättre laget. Förra året spelade vi Karmine Corp i finalen till 3.25 och dem vann. Oddset i dessa turneringar och framförallt i slutspelet är ofta ganska skeva och oavsett om Heretics vinner eller inte så är det för högt odds nu.

Speltips Team BDS.A – Team Heretics

Det här är en match som avgör hela säsongen och BDS.A är riktigt bra men en match är aldrig avgjord innan den spelats och det har Heretics bevisat detta år. Heretics är underskattade enormt här och jag citerar mig själv från igår. ”Det enda resultatet som förvånar mig här är ifall något lag vinner med 3-0”. För så är det faktiskt, Heretics i en bäst av 5 match är riktigt bra, BDS.A likaså och det känns att detta kan gå lite hur som helst.

Mina två spel i matchen blir Heretics ML till oddset 3.60 hos Coolbet samt Heretics +1.5 till oddset 2.18 hos Pinnacle

//Emil