Topptipset | Analysen 18/12/20
Spännande mix under fredagen som sig bör. Nedslag görs i åtta olika länder varav fem toppdivisioner. Mest intressant är mötet i den tyska huvudstaden där Dortmund mycket väl kan få problem. Spikalternativen hittas främst i södra Europa, bland annat i ett toppmöte i Serie B. Jakten på åtta rätt är i full gång!
Spelstopp: 19:59
Dortmund lyckades lösa en 2-1-seger borta mot Werder Bremen men insatsen i sig var inte mycket att skriva hem om. Det finns fortsatt massvis med frågetecken kring de gulklädda som nyligen sparkat Favre. Utan Haaland tappas massvis med kraft framåt och rollspelare som Delaney och Meunier saknas även. Union Berlin har förvisso också ett gäng tongivande herrar borta som Andrich, Kruse och Ingvartsen, men huvudstadsmännen har visat hur svårspelade de är mer eller mindre hela säsongen. I senaste hemmamatchen blev det poäng mot Bayern München och veckans 2-2 borta mot Stuttgart var ytterligare ett styrkebesked. Mer öppet än vad strecken ger sken av och då är det läge att börja till vänster. Bra skrällchans!
Efter 13 omgångar kom den, Huescas efterlängtade första seger. Alavés slogs rättvist tillbaka hemma på El Alcoraz efter Ontiveros Parras mål i mitten av den andra halvleken. Nykomlingarna från Aragonien har visat att de mycket väl kan vara i La Liga för att stanna där de varit med i majoriteten av matcherna. Här blir det tufft mot ett hemmastarkt Athletic Bilbao men baskerna har samtidigt inte sett något vidare ut på slutet. Här får de samtidigt klara sig utan viktiga Raúl García. Ettan inleder men det är knappast ett tecken som ska lämnas allena, åtminstone inte om det streckas över 50 procent vilket troligen blir fallet.
The Championships 20:e omgång drar igång under fredagen med ett möte mellan två svårtippade manskap. Verkligheten tycks sakta men säkert ha kommit ikapp Bristol City som torskat tre av de fyra senaste. Spelmässigt håller gästerna inte för mer än en mittenplacering. Preston återfinns i det skiktet efter att ha gått på pumpen två raka. The Lilywhites blandar sina prestationer hejvilt där hemmaspelet varit remarkabelt dåligt. Massvis med bortfall i båda läger och det går egentligen inte att spå vilket håll detta tar vägen. Fjärde raka inbördes krysset är ingen omöjlighet, men här ska heltäckningsmattan fram snabbare än snabbast.
Anderlecht är helt klart på gång med två vinster den senaste veckan. Det gör att de lilavita fått vittring på toppen. Här väntar ett möte mot ett av lagen ovanför i tabellen, Charleroi, som slutade trea i Jupiler League i fjol. Anderlecht får klara sig utan avstängda Lissens samt ett gäng andra spelare, men värdarna har samtidigt viktiga Ilaimaharitra avstängd och frågetecken på bästa målskytten Rezaei. Detta tippar ändå möjligen över något åt Anderlecht. Tvåan känns som ett roligt spikalternativ, men den som har råd säkerställer omgående med ettan.
Nederländerna har satts i lockdown men fotbollen rullar vidare. Emmen har ännu inte lyckats vinna i ligaspelet efter tolv omgångar men de senaste matcherna har visat på en förbättring. I 1-1-matchen mot Den Haag var de rödvita betydligt bättre och borde vunnit med ett antal bollar. En moralhöjande seger kom sedan i cupen mot Groningen. Zwolle på andra sidan här som inte är mycket för världen med blott två vinster på tolv försök. Värdarna saknar en pålitlig målskytt och går inte i närheten av så säkert som tipparna tycks tro. X2 lockar klart mest till dessa streck. Finns strålar över åker helgarderingen fram.
Vi tar oss tillbaka till den Iberiska halvön och en batalj från portugisiska Primeira Liga. Portimonense har haft en motig start men lyckades åtminstone vinna senaste hemmamatchen mot Nacional. Hemma i Portimao är normalt de vitsvarta Örnarna svåra att hantera. Här slog de tillbaka Famalicao i fjol och ska ha god chans att göra detsamma igen. Gästerna stod för en magisk säsong som nykomlingar förra säsongen men ska inte ha med den övre halvan att göra då en mängd tongivande spelare tappats. Rúben Lameiras, en gång i tiden i Åtvidaberg, har stått för flest mål vilket säger det mesta. Bra läge att ta ställning för ett desperat Portimonense. Fin spiketta!
Toppmöte i Serie B där Alessandro Nesta gör det bra som ansvarig för Frosinone. Han får han trolla lite då amerikanska strikern Novakovich saknas på grund av Corona men samtidigt är truppen bred och en spelare som Marcus Rohdén gör det riktigt bra. Salernitana är ett typisk hemmalag där poängen trillar in i strid ström nere i Kampanien. På resande fot håller dock de granatfärgade tämligen medioker nivå, i fjol vann de exempelvis bara fyra av 19 bortamatcher. Frosinone är totalt sett ett bättre lag och ska kunna avgå med en stabil seger hemma på Stadio Benito Stirpe. Ettan spikas till godkänd procent.
Ligue 2 eller Ligue X som den ibland kallas får äran att avsluta det hela. Här spelas det destruktiv fotboll där det så gott som aldrig bjuds på många mål. Det gör att enpoängarna haglar och krysset så gott som alltid är ett gott spikalternativ. Detta möte är inget undantag där två defensivt skickliga lag strålar samman. Sochaux är faktiskt ligans mest kryssglada där åtta av 15 matcher renderat i delad poäng. Weissbeck är en spelare plantskolan från Montbéliard förlitar sig men han har haft blött krut i bössan under december. Tippar detta över åt något håll är det åt Grenoble som har åtta raka utan nederlag och blott släppt in två mål på dessa matcher. Spikkryss eller X2.
Stugans superspik!
De goe frossarna gör det bra under Alessandro Nesta där Marcus Rohdén har en betydande roll. Här ska de kunna ta en komfortabel hemmaseger mot ett bortasvagt Salernitana. Ettan känns stabil i Latium.
Stugans kupongrensare!
Dortmund är inte i harmoni just nu och då ska de inte ha ett favoritskap till runt 60 procent borta mot ett Union Berlin som blott torskat två av de inledande tolv omgångarna. Missa för allt i världen inte att rita dit 1X i match 1.
