Topptipset 26/3-21
Topptipsanalysen 26/3-21
Uteslutande mindre ligor på fredagens Topptips, men det finns trots allt en charm i det. Värdet tenderar att bli väldigt bra och här skulle det således inte förvåna om man kan göra sig en rejäl slant. Flera fina skrällchanser synas, inte minst i Segunda División där toppklubbar har avbräck. Navigatorn är inställd på full pott!
Spelstopp: 18:44
1. Sporting Gijón – Alcorcón X
Vi inleder nere i Asturien där Sporting Gijón gör en bra säsong, inte minst här på El Molinón där de har raden 9-6-0. För blott andra gången denna säsong får dock hemmalaget klara sig utan storstjärnan Uros Djurdjevic som är iväg med det montenegrinska landslaget. När Djurdjevic, som tryckt in 20 baljor i Segunda, var avstängd mot Ponferradina i början av månaden blev det poängtapp. Med tanke på att Manu García och Javi Fuego, två ordinarie pjäser, saknas utöver skytteligaledaren kan detta sluta med ett tungt poängtapp för tabellfemman. Alcorcón gör en direkt svag säsong men är i grunden inte mycket sämre än värdarna i denna tighta liga. När de slipper ställas mot Djurdjevic finns alla förutsättningar för poäng. X2 är av högsta prio.
Espanyol är ett annat topplag som kan hamna i trångmål denna fredag. Raúl de Tomás, tvåa i skytteligan, är ett frågetecken och dessutom saknas fyra spelare på grund av landslagsuppdrag. Bortaspelet har samtidigt lämnat en hel del övrigt att önska med blott sex vinster på 15 försök. Castellón tar sina vinster hemma på Municipal de Catalia där Diez och Mateu generellt är spelarna som gör det. Formen är dessutom god med poäng i fyra raka matcher, bland annat mot starka Leganés på bortagräs. Fin skrällchans där det inte är fel att chansa bort favorittvåan.
Den gröna ön har dragit igång ligafotbollen som precis som Allsvenskan spelas vår-höst. Dundalk fick lämna ifrån sig tronen till Shamrock efter en svag säsong. The Lilywhites ses ändå som den största titelutmanaren till Shamrock då bland annat fjolårets skyttekung Patrick Hoban finns kvar i laget. Finn Harps är ett mediokert lag som brukar åka jojo mellan Premier Division och andraligan. 1-0 mot Bohemians var en fjäder i hatten men också ytterst turligt. En pålitlig målgörare saknas med det sagt och här skulle det förvåna om gästerna räcker till. Klasskillnad bör råda och hemmasegern är trolig på Oriel Park.
Sligo Rovers har värvat friskt under vintern och siktar på att norpa en Europaplats denna säsong. Premiären mot Dundalk (1-1) lovade dessutom gott där de rödvitrandiga låg närmast segern. Waterford kommer från en betydligt sämre match där de föll mot nykomlingarna Drogheda. I stort sett ingenting skadades där utan The Blues får nog rikta in sig på bottenstrid denna säsong. Flera kännbara spelartapp har nämligen skett under vintern. Tvåan står stadig upp till dryga 50 procent.
Viktiga poäng står på spel på Kassam Stadium i kampen om playoff-platser. Lincoln kan nå högre än så men visar svag form med fyra raka utan seger. 1-1 borta mot Sunderland var med det sagt ett steg i rätt riktning. Frågetecken finns ändå för vem som ska göra målen när Jorge Grant, The Imps bästa målskytt, ser ut att bli borta resten av säsongen. Oxford har gått på pumpen tre av de fyra senaste men på hemmaplan är The Us alltid att räkna med. Helt öppen batalj där man nog gör bäst i att plocka fram heltäckningsmattan. Ska något tecken singlas är det krysset.
Över till Nederländernas äldsta stad och ett hemmalag på gång. Maastricht har inte varit mycket att hänga i granen denna säsong men fyra vinster på de fem senaste har fört laget från en bottenposition till en plats i Eerste Divisies mittenrike. Belgaren Arne Naudts och tysken Joy-Lance Mickels har verkligen blommat ut de senaste matcherna. Tuff uppgift här mot ligatrean Almere City som jagar uppflyttning. På bortagräs har dock gästerna blandat och gett en hel del. Här sätts samtidigt frågetecken för flera betydande pjäser. Den lågt streckade ettan ska inte nonchaleras. Täck helst hela vägen.
Möte mellan två bleka nederländska lag. FC Eindhoven var det något mindre dåliga laget i fjol men nu är det ombytta roller. Hemmalaget är helt under isen för stunden med inte en seger på över tre månader. City-lånet Iker Pozo dras med en skada och tappet av Kaj de Rooij har varit mer kännbart än förväntat. FC Oss mår bättre just nu där Mart Remans skjutet de rödvitrandiga till två raka trepoängare. Truppläget oroar något med mittbacken Lorenzo Piqué avstängd och flera spelare tveksamma till spel, men här ska det vara knapp fördel besökarna. Tvåan först trots att den ser ut att överstreckas.
Portugisiska andraligan hör inte till vanligheterna men det är vad vi avslutar med. Estoril är med det sagt ett lag som hör hemma i Primeira Liga, det har Kanariefåglarna visat denna säsong. I den inhemska cupen skrällde de sig vidare till semifinal och i ligan har de genomgående varit klart bäst. Insatsen senast mot bottengänget Cova da Piedade var dock direkt svag där dock en magisk forcering i slutskedet gjorde att ett 0-2-underläge förvandlades till en 3-2-seger. Brassen Andre Clovis avgjorde då i den 98:e minuten. Här kliver Estoril in som massiva favoriter men det är knappast så att Oliveirense, som kämpar för kontraktet, kommer lägga sig platt. Höstens möte mellan lagen var ett helt jämnt sådant. Här är det bara att hoppas att värdarna står för ännu en svag prestation och att Oliveirense kan få med sig någon pinne. Ettan ritas dit först men gardera direkt i jakten på storkovan.
Stugans superspik!
Waterford är på nedgång och Sligo på frammarsch. Det syntes i första omgången och kommer förhoppningsvis synas denna afton. Fin tvåa i match 4!
Stugans kupongrensare!
Espanyol saknar ett koppel av spelare och har även frågetecken på bästa målskytten Raúl de Tomás. Bra chans till skalp för ett Castellón som alltid är starka på hemmagräs. Det doftar skräll i utkanten av Valencia!
