Trippeltipset 18/6-21
Trippeln: Blågult trippelsystem!
Fredagen med stort F är här! Gulo Gulo ställs mot Hamsiks gäng i Sankt Petersburg, på samma arena som Jannes vikingar gjorde schweizernöt av Shaqiri & Co VM 2018. Efter att Blågult förhoppningsvis monterat ner Slovakien njuter vi av segern och jobbar in två lir från Grupp D. Nu slaktar vi!
Spelstopp: 14:59
Sverige – Slovakien: Sverige-vinst @ 1,87
Sverige plockade en urstark poäng i öppningsmatchen. Säga vad man vill om matchbilden i Sevilla, men att nolla Spanien i en mästerskaps-premiär på spansk mark är det inte många nationer som gör. Trots att Blågult var utspelade under stora delar av matchen skapade ändå Berg och Isak flera 100-procentiga målchanser. Sverige hade faktiskt över 1,0 i xG.
I den andra omgången är Kulusevski tillbaka i matchtruppen vilket ger Janne fler alternativ till offensiven. Om inte covidden tagit alltför hårt på Kulan kan mycket väl Ronaldos lagkamrat få en startplats bredvid Isak.
En helt annan matchbild än mot Spanien kommer det såklart att bli mot Slovakien. Hamsiks gäng vann mot Polen i premiären med 2-1, men det är inget vi ska skrämmas av. Polackerna såg ruskigt bleka ut och Slovakien hade turen att spela sista halvtimmen i numerärt överläge. Inför mästerskapet stod Tarkovic landslag för flera bottennapp, bland annat mot Malta (2-2) och Cypern (0-0) i VM-kvalet.
Precis som i den blågula premiären anser jag att värdet ligger på Jannes mannar. Slovakien må ha besegrat Polen, men det var som sagt ett väldigt blekt polskt landslag man mötte. 1,87 på raka ettan känns kanon för både hjärtat och hjärnan. Nu jobbar vi!
Spel: Sverige-vinst @ 1,87
Tävling: Fotbolls-EM
Plats: Gazprom Arena (Sankt Petersburg)
Tid: 15:00
TV: SVT1, SVT Play
Kroatien – Tjeckien: Kroatien-vinst @ 2,19
VM-Finalisten från 2018 stod för en slät figur i premiären som slutade 0-1 mot England. Spelmässigt var det relativt jämnt men Kroatien hade svårt att skapa målchanser mot ett kompakt England på Wembley. Balkan-nationen håller inte samma klass som för tre somrar sedan men mot ett mediokert Tjeckien ska ändå Modric och gänget ändå ha goda chanser att plocka tre viktiga poäng.
Tjeckien kan tacka målvakten Vaclik och magikern Schick för segern mot Skottland (2-0) på Hampden Park. Matchen i sig var väldigt jämn och faktum är att skottarna hade runt 2,30 i xG. Spelmässigt imponerade inte tjeckerna och som lag håller jag inte heller Tjeckien speciellt högt.
Kroatien har högre kapacitet och med en mittfälts-trio som består av Kovacic, Brozovic och Modric har Balkan-nationen fortfarande ett av världens bästa innermittfält. Samma spets och kompetens ser jag inte hos tjeckerna och det tror jag kommer att visa sig på Hampden Park. Ettan jobbas in till 2,19 gånger smeten!
Spel: Kroatien-vinst @ 2,19>
Tävling: Fotbolls-EM
Plats: Hampden Park (Glasgow)
Tid: 18:00
TV: SVT2, SVT Play
England – Skottland: England vinner & håller nollan @ 1,98
Ett av världens äldsta derbyn utspelar sig på Wembley Stadium under kvällen mellan England och Skottland.
Det blev en planenlig trea för engelsmännen i premiären. Som tidigare nämnts slutade matchen mot Kroatien på Wembley 1-0. Sterling var den som gjorde matchens enda mål. Försvarsmässigt var det en stabil insats från Southgates lejon men på pappret är det helt klart offensiven som sticker ut. Då Kane flankeras av Sterling, Sancho, Mount, Rashford och Foden finns det en oerhört hög potential.
Skottland torskade i sin tur mot ett blekt Tjeckien i den första omgången. Spelmässigt var britterna minst lika bra men det blev väldigt tydligt att det saknas spets i den sista tredjedelen. QPR-anfallaren Lyndon Dykes brände flera fina lägen och han “borde” helt klart ha gjort minst en påse på Hampden Park.
Att skottarnas trubbiga offensiv ska få hål på Pickford ser jag som föga troligt. Englands landslag håller toppklass och bakåt har engelsmännen varit väldigt stabila det senaste året. Southgates landslag har vunnit sju raka landskamper, i sex av dessa har The Three Lions hållit nollan. England vinner & håller nollan är ett kul lir runt dubbla pengen!
Spel: England vinner & håller nollan @ 1,98
Tävling: Fotbolls-EM
Plats: Wembley Stadium (London)
Tid: 21:00
TV: SVT1, SVT Play
Trippeln
Sverige – Slovakien: Sverige-vinst @ 1,87
Kroatien – Tjeckien: Kroatien-vinst @ 2,19
England – Skottland: England vinner & håller nollan @ 1,98
Totalt odds: 7,79
Klicka här för att rygga mitt trippelförslag
/Trippel-MagikernNotera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.
