Trippeltipset 19/8-22
Fotboll och hockey i fokus på fredagstrippeln!
Fram med en stor kanna java och x-antal nattmackor! Med start 22.00 på fredagskvällen dundrar vi igång trippeln. Vi tar oss från Sevilla i Spanien vidare till Kanada och slutar på USA:s västkust. Innan morgonsolen brutit igenom helt ska vi sitta mätta med tre gröna bockar och en lapp till strax över sex gånger flisen i hamn. Vamos!
Spelstopp Trippel: 21:59
Rygga min trippel här (förskriven kupong)
![]()
⚽ Sevilla – Valladolid: Sevilla över 1,5 mål @ 1,74
Premiärmatchen för Sevilla går knappast till historien. Julen Lopetegui och hans herrskap från Andalusien fick smaka torsk borta mot Osasuna och resultatet var inte på något sätt missvisande. 1-2 i gumpen och därmed får Navas, Gudelj, Fernando och övriga ta nya tag under sen fredagskväll.
Valladolid är tillbaka i det spanska finrummet. Någon snällt välkomnande blev det dock inte i lagets första fajt för säsongen då Villarreal visade no mercy och körde över de violetta med klara 3-0. Framåt skapades en del lägen men det var ett något rörigt försvarsspel som stack ut, i negativ bemärkelse. Även om Sevilla inte riktigt kom upp i nivå i sin match känns detta uppdrag för José Rojo Martín och hans gäng som ännu tuffare jämfört med Villarreal hemma.
Sevilla har torskat en hemmamatch sedan början av november 2011. I hälften av lagets tolv senaste ligafajter har också värdarna klivit över 1,5 mål och det inkluderar matcher mot de absoluta topplagen. Detta är en lina Sevilla därmed ska kliva över fler gånger än de 57 procenten som Svenska Spel vill få det till!
Spel: Sevilla över 1,5 mål @ 1,74
Tävling: La Liga
Plats: Estadio Ramón Sánchez Pizjuán
Tid: 22:00
TV: C More Fotboll, C More
![]()
🚨 Sverige U20 – Finland U20: Bortaseger @ 1,93
Vi byter kontinent och sport. Sverige är i semifinal borta i Kanada då vi snackar junior-VM och det är något som måste uppmärksammas givetvis. Spelmässigt har det inte sett strålande ut alltid men segrarna har hittills blivit fyra till antalet och det räcker i konkurrensen för att juniorkronorna nu ska fortsätta ha chansen att slåss om medaljer.
Någon strålande kvartsfinal gjorde inte Monténs mannar. 2-1-segern mot Lettland var ett otroligt vingligt dagsverke där Rosén och Andrae blev matchvinnare med sina strutar. Överlag är det ett lag utan större stjärnor som lirar hockey i Rogers Place och mot ett väldigt bra Finland tror jag det blir tack och godnatt. Finländarna, som bland annat krossade Lettland i gruppen med 6-1, slog tidigt knock på Tyskland i sin kvart och kontrollerade därefter tillställningarna fullt ut. 5-2-segern var kassaskåpssäker och Kemell, Järventie och Aatu Räty är tre av hela tävlingens bästa spelare.
Ett framtungt Finland kommer över 60 minuter mala ner ett sämre Sverige. i mina ögon är 1,93 väldigt bra och inte mycket att tveka på även om hjärtat klappar för blågult.
Spel: Bortaseger @ 1,93
Tävling: Junior – VM
Plats: Rogers Place, Edmonton
Tid: 02:00
TV: TV6, Viaplay
![]()
⚽ LA Galaxy – Seattle Sounders: Hemmaseger @ 1,87
Vi håller oss kvar i Nordamerika men tar oss till västkusten. Fotboll är åter sporten som gäller då LA Galaxy och Seattle ska bråka om poäng på Dignity Health Sports Park.
Zlatans gamla gäng har på senare tid haft väldiga bekymmer med att hitta rätt på resande tass men hemmavid finns en god grund att stå på och ett bra spel att luta sig mot. Värdarna har vunnit fyra av sina fem senaste i alla tävlingar inför sin egna publik och 5-2-krossen mot Vancouver i förra omgången imponerar stort. Javier Hernández och Dejan Joveljic är två gigantiska stjärnor i hemmatröjan som levererar dag ut och dag in. Inför matchen mot Seattle ser truppen intakt ut i stort sett och mot ett Sounders helt under isen på resande fot med fyra raka nederlag agerar Galaxy som rättmätiga favoriter men bjuder ändå på kanonodds.
Ettan kan spelas till 1,80-1,90 i odds och det är ett riktigt bra spel som också blir kvällens avslutade drag.
Spel: Hemmaseger @ 1,87
Tävling: MLS
Plats: Dignity Health Sports Park
Tid: 04:00
TV: C More, Svenska Spel Stream
Trippeln
Sevilla – Valladolid: Sevilla över 1,5 mål @ 1,74
Sverige U20 – Finland U20: Bortaseger @ 1,93
LA Galaxy – Seattle: Hemmaseger @ 1,87
Totalt odds: 6,28
Rygga min trippel här (förskriven kupong)
/Trippel-Magikern
Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.
I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100
