Trippeltipset 24/9-21
Fredagstrippel
Det finns som vanligt några goa matcher att följa till fredagsmyset. Både Dybbans ÖIS och Bengans QPR ska upp i ringen den här aftonen, så även maskinen från München. Undertecknad sitter i ÖIS- och Bayern-båten medan målen ska regna på öarna. 6,58 gånger fläsket betalar dagens triss. Nu jobbar vi!
Spelstopp: 18:59
Örgryte – AFC Eskilstuna: ÖIS -0,5 @ 2,28
ÖIS är inne i en riktigt bra period. Sex raka kamper utan nederlag står Dybbans hjältar på. Närmast kommer de blåröda kamraterna från en stark poäng borta mot serieledarna från Värnamo. Hemma i götet har inte Ajdin Zeljkovic och company förlorat sedan maj månad och på Gamla Ullevi ska det utan tvekan finnas goda möjligheter på tre poäng då detta AFC Eskilstuna välkomnas.
I Eskilstuna har det var stökigt hela säsongen. Özcan Melkemichel fick sparken i juni och därefter tog sportchefen Jawad Al Jebouri över. Tidigare i veckan anställdes Dimitri Cheryshev, men Denis Cheryshevs far lämnade redan efter tre(!) timmar. Således lär det bli Al Jebouri som leder laget här. Vissa kvalitéer finns det i laget men på resande fot är det sällan gästerna övertygar, den snöpliga förlusten senast mot Vasalund kan även ha gett självförtroendet en törn.
För dagen ser ÖIS klart hetare än AFC. Samtidigt ska man ha med sig att gästerna är ett utpräglat konstgräs-lag som gör sig klart bäst hemma på Tunavallen. Faktum är att Eskilstuna bara tagit två poäng på resande fot under säsongen. Summa summarum känns ÖIS -0,5 till 2,28 alldeles för högt.
Spel: ÖIS -0,5 @ 2,28
Tävling: Superettan
Plats: Gamla Ullevi
Tid: 19:00
TV: Discovery+
Greuther Fürth – Bayern München: Bayern -2,5 @ 1,72
Bayern München ser äckligt bra ut under Julian Nagelsmann. Den röda maskinen slaktade som bekant Barcelona i Champions League-premiären på Camp Nou med 3-0. I Bundesliga har Lewandowski och company gjort kaos med så gott som allt motstånd och i de fem senaste matcherna har Bayern löst -2,5 mål. Utöver 3-0-vinsten borta mot Barca sticker såklart även 4-1 mot Leipzig på Red Bull Arena ut. I den förra omgången förnedrades nykomlingen Bochum med hela 7-0(!). Redan i paus stod det 4-0.
I den sjätte omgången väntar en ny nykomling för Bayern och jag räknar med att det här blir blodigt. Greuther Fürth ser helt enkelt inte ut att hålla måttet i det tyska finrummet. Efter fem omgångar står Stefan Leitls fyrklövrar på en poäng och 3:13 i målskillnad, detta trots att Fürth mött rätt tacksamt motstånd. Bayern-lånet Adrian Fein, Julian Green och svensken Branimir Hrgota är ett par skapliga spelare men i övrigt ser truppen väldigt tunn ut.
Som sagt, jag räknar med att det här blir blodigt. Bayern har bara en växel, det är alltid full fart framåt som gäller. Med någorlunda utdelning ska nagelmannens gossar vinna det här med flera påsar. Trots att Greuther Fürth mött relativt mediokert motstånd under inledningen är det bara Bochum som har sämre xGA. Bayern har i sin tur haft över 3 i xG i fyra av fem Bundesliga-matcher. Sammantaget känns Bayern -2,5 till 1,72 riktigt bra. Ska vi säga 1-4?
Spel: Bayern -2,5 @ 1,72
Tävling: Bundesliga
Plats: Sportpark Ronhof Thomas Sommer
Tid: 20:30
TV: V Premium, Viaplay
West Bromwich – Queens Park Rangers: Över 2,5 mål @ 1,68
West Bromwich har ett av Championships bästa lag på pappret och efter åtta omgångar är The Baggies obesegrade. Dock har de tre senaste matcherna slutat oavgjort, till stor del på grund av ett ineffektivt målskytte. Men det ska bara vara en tidsfråga innan det lossnar. WBA tar sig trots allt till lägen och inför omgång nio är Valérien Ismaëls gäng det laget med högst xG i hela serien. I den senaste hemmamatchen som slutade 0-0 mot Derby landade WBA på 2,45 i xG.
Mot Bengans Queens Park Rangers bör det kunna smälla, åt båda hållen. Som jag har varit inne på tidigare är Mark Warburtons bygge offensivt balanserat och framåt finns det goa gubbar som Dykes, Willock, navet Chair samt rutienrade Austin. I den mätkiga 3-2-vinsten (efter straffar) över Everton i Ligacupen tidigare i veckan gjorde Austin båda pytsarna – han nätade även under straffläggningen. Bakåt läcker QPR däremot. På de tre senaste Championship-matcher har Londonlaget släppt in sju mål. Noterbart är även att sex av QPR:s åtta ligamatcher har gått över 2,5 mål.
Marknaden är såklart med på att det finns goda möjligheter till en del nätrassel på The Hawthorns. Men i mitt tycke finns det ändå en del värde att tälja på golazo-linan. Undertecknad räknar med att WBA får retroaktiv utdelning mot ett offensivt balanserat QPR som är allt annat än stabila bakåt. 1,68 på över 2,5 mål blir sista bidraget.
Spel: Över 2,5 mål @ 1,68
Tävling: Championship
Plats: The Hawthorns
Tid: 21:00
TV: V Fotboll, Viaplay
Trippeln
Örgryte – AFC Eskilstuna: ÖIS -0,5 @ 2,28
Greuther Fürth – Bayern München: Bayern -2,5 @ 1,72
West Bromwich – Queens Park Rangers: Över 2,5 mål @ 1,68
Totalt odds: 6,58
Klicka här för att rygga mitt trippelförslag
/Trippel-Magikern
Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.
I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100
