Powerplay | Analysen 2/10-20
Hockeyallsvenskan premiärspelar under fredagen och samtliga bataljer hittar såklart in på Powerplay-kupongen. Timrå – Björklöven är ett häftigt gigantmöte man inte får missa! Vidare ska vi ta oss igenom tre fighter från schweiziska National League som drog igång i torsdags. Väl mött!
Spelstopp: 18:59
Vilken häftig batalj vi bjuds på direkt under denna hockeyallsvenska premiärkväll! Det osar klass om båda dessa gäng, i synnerhet om Björklöven som mer eller mindre lirade i en egen liga den gångna säsongen. Grabbarna från Umeå ser även starka ut i år då man fått behålla stommen. Joe Cannata är dock en tung förlust, Kevin Poulin är en duktig och framförallt rutinerad målvakt men håller inte samma klass som Cannata. Jonathan Dhalén, Albin Lundin och Jens Lööke är kvar hos Timrå vilket såklart är oerhört viktigt. Viktor Lodin, Jacob Blomqvist och Christopher Liljewall, alla med rutin från SHL, är tre kompetenta nyförvärv. Medelpadingarna ska nog kunna ge “Löven” en fight. En gammal go “gubbe” är ett lämpligt val då det troligen blir en målrik match.
AIK kommer från en riktigt usel säsong där stockholmarna slutade tvärsist i grundserien innan coronapandemin satte stopp för kvalspelet. Gnaget har slickat såren och inlett en storsatsning mot SHL. Anders Gozzi har valt att plock in hela 15 nya spelare varav ett par spännande NHL-lån. Unge svenskättlingen Oliver Wahlstrom blir extra spännande att se i AIK. Västervik kämpar vidare med små medel och man gör det på ett förtjänstfullt sätt. Smålänningarna har vunnit fyra av fem fighter under på försäsongen och brukar trivas på Hovet. Ettan över 60 procent garderas hela vägen.
Vidare upp till de värmländska skogarna där två lag som känner varandra väl strålar samman. Dessa gäng träningsspelade nämligen under två dagar i följd föregående helg. Mora drog lite oväntat det längsta strået i bägge kamperna. Nu börjar säsongen på riktigt och visst är det “Bikarna” som i grunden är det bättre laget. I Nobelhallen trivs Karlskoga som fisken i vattnet och så länge ettan streckas ner under 50 procent känns det givet att fatta pennan från vänster.
Kupongens i särklass bästa drag hämtar vi från Gränbyhallen i Uppsala, eller Upplands Bilforum Arena om ni så vill. PP-tipparna har stirrat sig blinda på inbördes möten och streckar upp Almtuna som favoriter. Upplänningarna har förvisso ett lag bättre lag i år – KHL-meriterade Nikolai Belov är tillbaka i AIS och blir såklart en viktig pjäs i försvaret, från MODO kommer även målvakt Erik Hanses som får anses vara klubbens bästa förvärv. Västerås, som tvingades stänga ner hela verksamheten på grund av corona, ser blytunga ut framåt med firma Hillding, Hertzberg, Hetta och inte minst Rasmus Asplund. Tvåan singlas till finfint värde!
Väsby har länge varit ett aktat topplag i Hockeyettan, utan att riktigt lyckas nå hela vägen till Hockeyallsvenskan. I och med Karlskronas tvångsdegradering får nu ”Vildarna” chansen i landets näst högsta division. De grönklädda har dock en lååång säsong framför sig med nuvarande trupp. Rommel, Bengtsson och Lavoie kan säkert skvätta dit några puckar, i övrigt ser det tunt ut. SSK är bättre på alla poster, men när ettan ser ut att krypa upp mot 80 procent bör ändå samtliga tecken övervägas. Nykomlingar har trots allt en tendens att skrälla i premiärer.
Gängen som drabbar samman i Genève skrapade båda ihop 89 poäng den gångna säsongen och slutade på tredje respektive fjärde plats i National League. Davos ser aningen svagare ut jämfört med i fjol. Mattias Tedenby har lämnat för spel med KHL-laget Podolsk medan den finländske backen Otso Rantakari kritat på för Nizjnekamsk. Servette har förstärkt laget med Linus Omark som pumpade in 66 poäng på 65 matcher för Ufa föregående säsong. Med Omarks spelförståelse och bländande teknik torde han även kunna snitta en pinne per match med Servette. Spiketta eller möjligen 1X.
Lausanne gjorde som väntat processen kort med Langnau i torsdags. Drygt 4500 åskådare jublade högt när slutsignalen ljöd i Vaudoise Arena då matchtavlan förkunnade att Lejonen segrat med 5-2. Betydligt tuffare förväntas det dock bli när ett utvilat Biel ska in i NLA-elden. Hemmalaget avslutade försäsongen med krossa stormakter som Davos och Servette. David Ullström och Anton Gustafssons rödgula krigare spelade kvartsfinal i CHL förra säsongen och är en contender till det inhemska guldet i år. Att värdarna låg hemma på sofflocket igår kväll talar också för att ettan är mest trolig.
Vi rundar av kvällens spektakel i södra Schweiz där det vankas derby i Pista la Valascia. Lugano stod för en storstilad insats igår kväll när det italienskspråkiga laget körde över Rikard Grönborgs Zürich med klara 4-0 hemmavid. Tim Heed noterades för en assist direkt i debuten och lovordades av tränarstaben för sin insats. Bottentippade Ambri höll jämna steg med Bern rent spelmässigt i premiären, men föll ändå slutligen med 0-2 på bortais. Det bådar ändå gott inför fortsättningen då Ambri är ett utpräglat hemmalag. Under 2019 gick Lugano enkom segrade ur en enda strid i denna omtalade borg. Alla tecken rekommenderas.
Stugans superspik!
Svenska folket har fått dille på Almtuna som helt felaktigt målas upp till favoriter hemma i Uppsala. Tvåan lär säkert krypa upp en bit i procent, men Västerås blir av allt att döma en riktigt trevlig värdespik.
Stugans kupongrensare!
Tvåan på Hovet är kupongens enda rensare. Väsby kommer stå för en och annan knall i Hockeyallsvenskan under säsongen. Varför inte tvåla dit AIK direkt i premiären?
