Tugga Puck Special SHL

Tugga Puck Special 25/9

Kaffe, kaka, tredje raka till torsdagskvällen. Ja det är i alla fall vad vi siktar på!

📌  Hämta marknadens bästa freebet på upp till 2000kr att rygga med på Expekt här!

Det har börjat bra, med två överspecialer som har hittat hem till två gånger degen. Nu tar vi en lite tightare approach och går på två hemmalag som möter lag med rätt så stora defensiva problem inledningsvis. Givetvis är det Rögle och Luleå det handlar om.

Rögle har börjar otroligt bra och sett till förväntningarna inför säsongen det lag som överlägset presterat bäst fram till nu. På andra sidan står Linköping som är den exakta motpolen. Laget började okej, men har sedan period fem av säsongen sett vilset och splittrat ut. Det har nog ingen kunnat missa. Sett till odds när specialen valdes, så kändes detta som ett självklart val och favoritskapet på Rögle har bara ökat sedan dess. Positivt för spelet!

Luleå möter Djurgården som kommer från en misslyckad fest i ”Globen”. Inramningen var magisk och förväntningarna var höga. Men efter en ganska okej inledning första 15 minuterna, så går laget bort sig två gånger om och det som händer efteråt är bara att glömma för Stockholmslaget. De gör precis alla misstag som ett lag kan göra och puckar studsar fel på alla sätt och vis. Det som är oroväckande för laget är dock att det begås lite för enkla misstag i många situationer och de har väldigt svårt att skapa en bra offensiv mot tyngre lag som Växjö & Frölunda. Nu väntar som sagt Luleå, som haft två lite tuffare matcher bakom sig. Det lär blåsa till friskt uppe i Coop Norrbotten Arena och då gäller det att vara på tå. Det tror jag inte att man är redo för. Det här oddset har dessutom droppat från 1.73 cirka till 1.59 sedan uträkningen så överspecialen blir ännu bättre.

Hur som helst så fick jag fram att korrekt odds på denna innan oddsdropparna var 1.63, så rimligtvis bör korrekt odds nu vara strax under 1.60. Så nästan 10% övervärde denna vecka!

📌  Hämta marknadens bästa freebet på upp till 2000kr att rygga med på Expekt här!

expektspecial över 5.5

Oddset hittar ni under Expekt Specialer!


🏒 Torsdagens Målskytt: Felix Nilsson 5.50

Tufft schema inledningsvis med turnén i norr för Rögle. Trots det har man visat upp extremt bra spel och fina resultat. Nu väntar som sagt Linköping där laget har en förväntat högre andel mål i genomsnitt. Att då få 5.50 på Felix som är ett av Rögles största offensiva hot känns riktigt solidt. Killen har dessutom snittat över tre minuter i powerplay per match än så länge!

Felix Nilsson


Podden Tugga Puck hittar ni här på Youtube